DOLAR31,1203% 0.25
EURO33,8373% 0.6
STERLIN39,5664% 0.49
FRANG35,4037% 0.47
ALTIN2.035,44% 0,14
BITCOIN1.608.506-1.173

EYBEK İÇİN ÇIĞLIK OLDULAR BU SESİ YARGI DA DUYDU

Yayınlanma Tarihi :
EYBEK İÇİN ÇIĞLIK OLDULAR BU SESİ YARGI DA DUYDU

Eybek eylemlerinin simgesi haline dönüşen ve bu fotoğraf, bir keşif gezisi sırasında çekildi. 

Eybek Dağı’nın idam fermanı olan Duygu RES Projesi’nin iptali istemiyle açılan davayı, Eybek Dağı’na çığlık olanlar kaybetmişti. Mücadeleden asla vazgeçmeyen Eybek dostları, kararı temyiz etmişti. Ve sonunda kulaktan kulağa haykırılan ‘’Eybek için çığlık ol’’ direniş seslerini, Danıştay’daki  yargıçlar da duydu. Danıştay 6. Dairesi, oy çokluğu ile kararı bozdu. Dava kesin olarak bitti.  Hiç şüphe yok ki, bu karara en çok Eybek Dağı’nın ev sahibi olan Kazdağı Köknarı, Kızıl Şahin ve diğer Eybek sakinleri sevindi.  Şimdi, gelin hep birlikte onların müjdelediği bu kararı getiren, Eybek direnişini anımsayalım.

5 Eylül 2018: Duygu RES projesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın E-ÇED duyuru sitesinden duyuruldu.

14 Ekim 2018: Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, bu projeyi fark ederek kamuoyunu aydınlattı.

21 Ekim 2018: Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Balıkesir/Edremit Belediyesi Meclis Salonu’nda “Rüzgâr Enerjisi Santralleri Ne Kadar Masum” adlı paneli düzenledi. Panel sonrası,  Edremit’e bağlı Yaşyer ve Hacıarslanlar mahalleleri ziyaret edildi. Yöre halkı, Duygu RES Projesi hakkında bilgilendirildi.

22 Ekim 2018: Ege ve Marmara Belediyeler Birliği’nde bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda bulunanların ortak kararı ile “Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması” kuruldu.

Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması, şu adı geçen oluşumlardan meydana gelen oldukça geniş katılımlı bir platformdu: Kazdağı Gezginleri (Kagez), Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Körfez Doğa Sporları Grubu (KDSG), Disk Genel İş Edremit Şubesi, Kuzey Ege Trekking Grubu (KET), Küçükkuyu Yürüyüş Grubu, Kazdağı Tutkunları, Adramut Doğa Gezginleri, Eybek Doğa Sporları Yürüyüş Grubu, Havran Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Artur Çevre Platformu, Ayvalık Tabiat Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği, Eğitimsen Edremit Şubesi, Sol Parti Edremit Örgütü ( Ozamanki adı ile ÖDP), EMEP Edremit Örgütü, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği (EMARÇEB)

24 Ekim 2018: Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması, #KazdağlarındaReseHayır etiketi ile Eybek Dağı’na yapılmak istenen Duygu Rüzgâr Enerjisi Santrali Projesi’ne karşı sosyal medya kampanyası düzenledi. Böylelikle Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması sesini, bütün yurda duyurdu.

Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması düzenlendi. Projeye yöre halkının tepkisini göstermek için  imza standı açıldı. Halk, proje hakkında bilgilendirildi.

25 Ekim 2018: Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması, Polat Enerji A.Ş. ve T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğu salonda bu projeyi istemediğini açıkladı. Toplantının yapılmadığına dair tutanak tutuldu.

13 Haziran 2019: Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması ve doğa savunucuları,  Eybek Dağı’nda yapılmak istenen Duygu RES Projesi’ne itiraz etme üzere ilgili dilekçe örneğini CİMER’E gönderdi.

17 Haziran 2019: Eybek Dağı’nda yapılmak istenen Duygu RES Projesi’nin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Ankara’da T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda toplandı.

(İDK ve halkın katılımı toplantısı gibi önemli aşamalar öncesinde Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği öncülüğünde, diğer katılımcılar eşliğinde Edremit/Yaşyer, Hacıarslanlar ve Çamcı mahallelerine bilgilendirme amaçlı geziler düzenlendi.)

500 KİŞİYLE EYBEK ZİRVEYE ÇIKMAK, EDREMİT İÇİN BÜYÜK BİR EYLEMDİ.

21 Eylül 2019: Eybek Dağı’nda, Kazdağları’nda RES’e Hayır Dayanışması bir araya geldi. Edremit ilçe merkezinde bir basın açıklaması düzenlendi.

21 Eylül 2019’daki basın açıklaması dağa çıkış dâhil tümleşik bir eylemdi. Ardından Edremit Kent Konseyi Çevre Komisyonu oluşmuş ve dayanışmaya dâhil olmuştu. 500 kişi kadar bir kalabalıkla Eybek Hanlar Mevkii’nde toplanılıp Eybek Zirve’ye yüründü. Dönüş yolunda zirveden Eybek Kule’ye uzanan bir insan zinciri oluşturuldu. Kuleden Ankara’daki İDK toplantısına, eylemciler seslerini duyurmak için kulaktan kulağa ses ileten bir insan telefonu canlandırdı. Zirvedeki temsili Eybek Baba “Yangın var, Eybek’in canı yanıyor.”  diye bağırdı. Zincirdeki herkes sırası geldikçe bu çığlığı bir sonrakinin kulağına haykırarak zirvedeki yatırdan kuleye kadar kulaktan kulağa iletti. Kuleden temsili telefonla Ankara’ya iletilmesi sağlandı. Bu nedenle eylemin adına, “Eybek için çığlık ol”  dendi.

Dönüşte Edremit girişindeki üniversite kampüsünde araçlardan inildi. Yine uzun bir zincir halinde yayılarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yüründü. Buradaki basın açıklaması esnasında oluşturulan çember içinde kulaktan kula aynı sözü haykırarak Eybek Baba’nın sesini bütün dünyaya haykıran çığlık olundu.

31 Aralık 2019: ‘’ÇED Olumlu’’ kararı verildi.

30 Ocak 2020: “ÇED olumlu”  kararına karşı dava açıldı.

Davacılar: Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Ayvalık Tabiat Derneği, Eşref Dağ (BURÇEP) ,  Ege ve Marmara Belediyeler Birliği, Nergis Aldemir (Mehmetalan Köyü Muhtarı), Ahmet Kubaş (Eski Yaşyer Köyü Muhtarı), İsmail Öztürmen  (Eski Çamcı Köyü Muhtarı),  Ali Şimşek, Ferit Uzunoğlu, Hikmet Şeniz Ekler,  Nuri Özdemir  Dereli Köyü Muhtarı, Gaye Üzeren, Kubilay Saygın Öztürk (EDÇEP) , Fatma Selva Sezen, Sema Deniz,  Selma Kayacan

Avukatlar: Filiz Sonsuz, Mehmet Zafer Akıncı’ydı.

Davanın bilimsel içeriğinin hazırlanmasına katkı sunanlar; Doğa Derneği, Prof. Dr. Murat Türkeş, Prof. Necmi Aksoy’du.

18 Eylül 2020: Polat Enerji A.Ş. tarafından Eybek Dağı’nda RES Projesi yapılması hakkında T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen ÇED Olumlu kararının iptali için keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Eybek Dağı için desteğe gelenler: Ayvalık Tabiat Platformu, Artur Çevre Platformu, Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği, Eğitimsen Edremit Şubesi, Akçay Bisiklet Grubu ve köylülerdi.

16 Kasım 2020: Bilirkişi raporunu verdi.

12 Temmuz 2021: Balıkesir 2. İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu Duygu RES Projesi ‘’ÇED Olumlu’’ kararına karşı Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, BURÇEP, EDÇEP, Ayvalık Tabiat Platformu, Edremit/Çamcı Mahallesi eski muhtarı İsmail Öztürmen, Edremit/Mehmetalan Mahallesi Muhtarı Nergiz Aldemir, Edremit/Dereli Mahallesi Muhtarı Nuri Öztürk, Edremit/Yaşyer Mahallesi eski muhtarı Ahmet Kubaş, Balıkesir Edremit ilçesine bağlı Çamcı ve Hacıarslanlar mahallelerinde yaşayan bazı vatandaşların açtığı davanın duruşması görüldü.

14 Temmuz 2021: Dava, Eybek dostları aleyhine sonuçlandı.

31 Ağustos 2021: Eybek dostları, 14 Temmuz 2021 tarihli kararı temyiz etti. Danıştay’a başvurdu.

18 Kasım  2021: Danıştay 6. Dairesi, oy çokluğu ile de olsa kararı bozdu.

14 Şubat 2022 : Ve yine çevre örgütleri aracılığıyla karar kamuoyuna duyuruldu. Danıştay’ın kararına göre, davanın tekrar görülmesi söz konusu değil. Davalı bakanlık ve müdahil Polat Enerji, bu karar hakkında karar düzeltme yoluna dahi gidemeyecek. Projeyi tekrar gündeme getirmek istiyorsa, yeniden lisans alıp, tekrar bir ÇED dosyası hazırlamak, kısacası her şeye en baştan başlamak zorunda…

Çevrecileri kutluyorum…

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP