DOLAR31,1232% 0.26
EURO33,8218% 0.56
STERLIN39,5101% 0.34
FRANG35,3540% 0.33
ALTIN2.028,60% -0,20
BITCOIN1.668.9223.215

“EVDE, OKULDA, İŞTE, SOKAKTA, SİYASETTE VAR OLACAĞIZ”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“EVDE, OKULDA, İŞTE, SOKAKTA, SİYASETTE VAR OLACAĞIZ”

29 Ekim Kadınları Derneği’nin tanışma ve dayanışma kahvaltısı geniş katılımla gerçekleştirildi. Etkinlikte cinsiyet ayrımcılığına, kadın cinayetlerine bir kez daha dikkat çeken, Balıkesir Şube Başkanı Seval Bozkurt, “Adalet ve fırsat eşitliği için, yaşam hakkımız için evde, okulda, işte, sokakta, siyasette daha gür sesimizle var olacağız.” dedi.

29 Ekim Kadınları Derneği Balıkesir Şubesi’nin tanışma ve dayanışma kahvaltısı bugün Türkiye’de kadın hareketine damga vurmuş isimlerden Genel Başkan Av. Şenal Sarıhan, Genel Merkez yöneticileri Şaziye Aydoğan, Aynur Yılmaz, Emel Uzman, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları ve yöneticilerinin de katılımıyla Tuna Plaza’da gerçekleştirildi.

29 Ekim Kadınları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Seval Bozkurt, konuşmasına dün ölüm yıldönümü olan, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımı saygı ile anarak başladı. Hayatın her alanında süregelen tarihsel cinsiyet ayrımcılığının , kadınları toplumun gerisinde bırakmakla kalmadığını, zaman zaman da yaşama hakkını dahi elinden aldığını anımsatan Bozkurt, “Bugün itibariyle son 1 yılda 369 kadın öldürüldü. Artık yeter, yeter, diyoruz. İstanbul Sözleşmesi derhal imzalansın istiyoruz.” dedi.
29 Ekim Kadınları Derneği’nin kadın hakları ve demokrasi mücadelesinde olmak, Cumhuriyet Devrimlerinin ışığında toplumun aydınlanma meşalesini elden ele dolaştırmak amacıyla kurulduğunu vurgulayan Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün GenelMerkezi Ankara’da olmak üzere 45 il ve ilçede kuruluşunu tamamladık. Hedefimiz; tüm Türkiye’de örgütlenmek. Kurucu üye sayımız 90’dır. Lakin siz kadınlar olmayınca bu mücadele noksandır. 29 Ekim Kadınları Derneği’nin Balıkesir Şubesi’ni ise geçtiğimiz 1 Eylül Dünya Barış gününde kurduk. 1 Eylül aynı zamanda kurtuluş mücadelesinde, Balıkesir’deki düşmanların gemilerine binip kaçmaya başladıkları gündür. ”

“BÖLÜNME DEĞİL, ÇOĞALMA”

“Derneği kurduğumuzda böyle bir derneğe ne gerek vardı, bölünmeye gerek var mıydı diye soran arkadaşlarımız oldu.” diyen Başkan Bozkurt şunları söyledi:
“Oysa bu, bölünme değil, bakın, çoğalmadır. 21. Yüzyılda kadının sesi daha gür çıkıyorsa bunun sebebi kadın dernekleri, kadın platformlarının artmasıdır. Dünyada kadın haklarının gelişmiş olduğu yerlere bakın. Orda kadın STK’lar çoğunluktadır. Emin olduğumuz birşey var biz eşitiz!
Bunu kabul ettirmenin tek yolu da ataerkil sisteme karşı daha çok baskı grubu olarak mücadele vermektir. Şimdi kolları sıvıyor, ve işe başlıyoruz.
Her işin başı eğitim olduğundan önce eğitimle başlıyoruz. Pandemi biraz rahatladığında Kadın-erkek herkese açık ‘toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekonomik haklar’ eğitimiyle başlayacağız. Sonrasında sadece kadınlara yönelik kadın örgütlenmesi, kadının insan hakları. anayasal ve medeni haklar, kadın ve siyaset, iletişim gibi bir dizi eğitimde toplumun farklı kesimleriyle buluşmayı planlıyoruz. Adalet ve fırsat eşitliği için, yaşam hakkımız için evde, okulda, işte, sokakta, siyasette daha gür sesimizle var olacağız.”

“AĞABEYOĞLU VE TOPALAK’A TEŞEKKÜR”

“Sürekli kadınlardan bahsediyorum. Biz kadın hakları savunuculuğu yapan bir derneğiz ve doğal olarak bütün üyelerimizin kadın olduğu düşünülüyor. Esasen bizim iki de erkek üyemiz var. Onlar, kadınların verdiği eşitlik mücadelesine omuz verdiler. Sizlere onları takdim etmek istiyorum.Büyükşehir Meclis Üyemiz Sayın Burhan Ağabeyoğlu ve Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği Başkanı Sayın Rafet Topalak. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.” balikesir24saat.com

29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Av. Şenal Sarıhan da kahvaltıya katıldı, konuklara seslendi ve derneğin çalışmaları hakkında bilgiler verdi… 

YORUM YAP