DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001

ESNAF BUGÜN DE TOPLUMSAL BARIŞIN GÜVENCESİ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ESNAF BUGÜN DE TOPLUMSAL BARIŞIN GÜVENCESİ

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, “Ahilik Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıkmış, Türklerin Anadolu’da kök salması ve tutunmasında önemli bir rol oynamıştır. Türk Esnaf ve Sanatkarları bugünde toplumsal barışın, milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında sorumluluğunu devam ettirmektedir” dedi.

Ahilik Haftası törenleri Balıkesir’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem’in anıta çelenk sunumunu ardından Balıkesir’de kayıtlı 43 bin 500 esnafın temsilcisi 85 odanın başkanlarının katılımıyla protokol ziyaretleri yapıldı. Başkan Erdem ve beraberindeki heyet önce Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’yı daha sonra da Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı makamlarında ziyaret ederek esnaf ve sanatkarın durumunu konuştu.

Protokol ziyaretlerinin ardından kutlama programına kortej yürüyüşü ile devam edildi. Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Mehteran Takımı ve Protokol eşliğinde Milli Kuvvetler Caddesi’nden Karesi Bedesten alanına halkı selamlayarak gittiler.

“TÜM GÜZEL MEZİYETLER AHİLİK’TE TOPLANMIŞ”
Karesi Bedesten alanında Mehter Takımının gösterisinin ardından Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Ahiliğin 13. ve 19. yüzyıllar arasında Anadolu’da yaşayan halkın sanat ve meslek alanında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olduğunu belirten Başkan Fehmi Erdem “İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik; Ahlak, Eğitim – Bilim, Teşkilatlanma, Kalite – Standart, Üretici – Tüketici ilişkisi, Denetim ve bunun gibi, konularda yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş ve yeterli olmuş bir sistemdir. Ahilik Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıkmış, Türklerin Anadolu’da kök salması ve tutunmasında önemli bir rol oynamıştır. Türk Esnaf ve Sanatkarları bugünde toplumsal barışın, milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında sorumluluğunu devam ettirmektedir” dedi.

“AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ”
Erdem, “Milletler, tarihlerindeki köklü, sağlam kültürler ile geleceğe umutla bakarlar. Şanlı tarihimizdeki Ahilik Kültürü asla vazgeçemeyeceğimizi ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bilinmelidir. Bugün el emeği, göz nuru, alın teri ile hayatta kalma mücadelesi veren Esnaf ve Sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bol kazançlı, bereketli, sağlık ve mutluluk dolu birlik ve beraberlik içerisinde geçirmelerini Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum” diye konuştu.

YILIN AHİSİ, KALFA VE ÇIRAĞINA PLAKET
Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Milletvekili Adil Çelik, CHP milletvekilleri Ahmet Akın ve Fikret Şahin’in de katıldığı tören konuşmaların ardından halk oyunları ekibinin gösterileri ile devam etti. Törende yılın çırağı, kalfası ve ahisine plaketleri verildi.
Yılın Ahisi Kamil İçen’e plaketi Vali Ersin Yazıcı, Yılın Kalfası Doğan Onbaşı’ya plaketi Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Yılın Çırağı Gül Sena Burma’ya plaketi Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz tarafından verildi.
Etkinlikte ahirete intikal eden esnaf ve sanatkarlar adına 5 bin kişilik pilav ve ayran hayrı yapıldı. Memet KOŞAR (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP