DOLAR31,1722% 0.05
EURO33,8060% -0.05
STERLIN39,5210% -0.04
FRANG35,4168% -0.02
ALTIN2.034,63% 0,08
BITCOIN1.787.0562.475

“EŞİTLİK” MESAJI VERDİ, “EŞİTLİK PARKI”NI AÇTI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“EŞİTLİK” MESAJI VERDİ, “EŞİTLİK PARKI”NI AÇTI

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası’nda Balıkesir örgütü ile  buluştu. Alihikmetpaşa Meydanı’nda kadınlarla birlikte erkekleri “eşitlik mücadelesi”ne destek vermeye çağıran Nazlıaka,  Edremit’te “Eşitlik Parkı”nın açılışını yaptı.  

Milli Kuvvetler Caddesi’nden Ali Hikmet Paşa Meydanı’na partililerle birlikte sessiz yürüyüş gerçekleştiren ve kadına yönelik şiddete dikkat çeken  CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, meydanda yaptığı konuşmada “Öncelikle kadın mücadelesinin sadece kadınların vereceği mücadele olmadığını iletmek isterim.” dedi. Nazlıaka sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü kadın hakları aynı zamanda insan hakkı demektir. Kadın hakkını savunmak aynı zamanda demokrasiyi savunmak demektir. İşte biz de demokrasinin beşiği olan Balıkesir’de tüm erkekleri ve tüm kadınları eşitlik mücadelemizde bizlerle yan yana olmaya davet ediyoruz”

3 KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR

“Ne yazık ki ülkemizde her üç kadından biri şiddet görüyor. Gün geçmiyor ki bir kadın katliamı yaşamayalım. Bizler Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak tüm şiddet mağduru kadınların ve ailelerinin yanında yer alıyoruz. Onlara gerekirse psikolojik destek, gerekirse hukuki destek, gerekirse sığınma evi gibi çeşitli konularda dayanak olmaya çalışıyoruz.”

“BU EŞİTSİZLİKLE BU ADALETSİZLİKLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

“Ama şunu çok net olarak görüyoruz; buluşmalarda aileleri yalnız bırakmadığımızda katilleri cesaretlendirecek bazı yargı kararları çıkıyor ve adeta şiddet görmüş kadınlar o şiddeti hak etmiş gibi bir takım savunmalar yapılıyor” diyen Nazlıaka sözlerini şöyle sürdürdü:

“CESARET BİZİZ, EMEK BİZİZ”

“Sırf ‘eve geç gitti’ diye, ‘sırf kırmızı ruj sürdü’ diye, sırf ‘kahkaha attı’ diye, sırf ‘yemeğe az tuz koydu’ diye şiddet uygulayan erkeğe tahrik indirimi uygulanıyor. Sırf ‘mahkemede efendi durdu’ diye, sırf ‘kravat taktı’ diye erkeğe iyi hal uygulanıyor. İşte bu eşitsizlikle ve adaletsizlikle hep birlikte mücadele edeceğiz. Madem burası hakkın, hukukun, adaletin kenti, madem burası demokrasinin kenti o halde buradan hep birlikte haykıralım: cesaret biziz, emek biziz, azim biziz, o halde gelecek de bizlerin ellerinde yükselecek. Hep birlikte adil, eşit, laik, demokratik bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.”

YERELDE VE GENELDE DEĞİŞİM MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını  Balıkesir’deki partililere ileten Nazlıaka yerelde ve genelde değişim mesajı da verdi. Nazlıaka, “Balıkesir Kuva-yi Milliye ateşinin yakıldığı kent. Kurtuluşun kalbi, dirilişin  aklı olan kent. Baktığınızda bu ülkenin eşitlikçi, aydın, demokrat insanlarıyla yüz yüze geliyorsunuz. Geldiğimde bu kentte bir değişim olduğunu da fark ediyorum. Her ne kadar Balıkesir’imiz hak ettiği gibi yönetilmese de özellikle çarpık kentleşme nedeniyle birtakım sorunlar yaşansa da biliyor ve inanıyorum ki; işte bu Cumhuriyetçi, aydın insanlar önümüzdeki ilk yerel ve genel seçimlerde değişimin müjdeleyicisi olacak. Tıpkı Kurtuluş Savaşı mücadelesinde olduğu gibi o değişim ateşi tüm Türkiye’ye yayılacak” dedi.

DUYGUSAL  ANLAR YAŞANDI

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka,  Balıkesir ziyaretinin ardından Edremit’e geçti. CHP İlçe Başkanlığını ziyaret eden Nazlıaka, Altınkum’da katledilen kadınlar anısına yaptırılan  park açılışına katıldı. “Şiddet eşitsizlikten doğar” diyen  Nazlıaka’nın önerisiyle parka ‘Eşitlik Parkı’ adı verildi. Açılışta  duygu dolu anlar yaşandı. Katledilen kadınların anneleri gözyaşlarını tutamadı. Öldürülen kadınlar  anısına fidan dikimi gerçekleştirildi.

Açılışa Kadın Kolları MYK üyeleri  Nejla Kaçar, Nejla Erdem, Fevziye Pehlivan ve Hürmüz Avcı, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Şener, CHP İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, CHP Edremit İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuran Çiftçioğlu da katıldı. (balikesir24saat.com) 

 

 

 

 

YORUM YAP