DOLAR 32,2170 % 0.1
EURO 35,0190 % 0.02
STERLIN 41,0953 % -0.13
FRANG 35,7263 % 0.21
ALTIN 2.428,38 % 0,14
BITCOIN 68.319,42 0.901
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ESİN BOZOĞLU’NDAN TARİHE NOT

ESİN BOZOĞLU’NDAN TARİHE NOT

Balıkesir’de bir dönem siyasete damga vuran, SHP’de ilçe yöneticiliği ve başkanlığından Genel Sekreter Yardımcılığına dek yükselen Esin Bozoğlu, “Bir Kadın Politikacının Anıları” adını verdiği ilk kitabını yayımladı. Perseus Yayınevi’nin yayınladığı 381 sayfadan oluşan kitap seçkin kitapevlerinde ve internet ortamında satışa sunuldu. Balıkesir Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nda dostları ile bir araya gelen Bozoğlu kitabını tanıtıp imzaladı.

Kitabı rahmetli eşi Mustafa Bozoğlu’na verdiği sözü yerine getirmek için yazdığını ve tarihe not düşmek istediğini vurgulayan Esin Bozoğlu, üç bölümden oluşan kitabında ailesi ve ODTÜ’lü yılları, aktif siyaset yıllarını ve siyasete bakış açısını anlattı. Kitabında Kadın Adayları Destekleme Derneği’nde ki deneyimlerini de anlatan Bozoğlu, “KADER sadece Türkiye’de değil dünyada tek örnek olan bir kadın örgütlenmesiydi. Farklılığı ise siyasi parti ayrımı yapmadan politikada erkek siyasetinin kuralları dışına çıkabilmiş kadın kimliği ile var olabilen kadınlar yetiştirmekti. Ne acıdır ki politikada kadınlar bir erkeğin gölgesine sığınmadan var olabileceklerine inanmıyor. Bu çemberi kıran ve lider, öncü kadınlar olan Canan Kaftancıoğlu’na ve Meral Akşener’e bir selam göndermek de boynumun borcu. ” dedi.

BU BİR İLK

Kitabının bir çok yönden ilkleri barındırdığını da vurgulayan Bozoğlu, “Sizlere sunduğum kitap şu anda Türkiye’de ilk ve tek örnektir. Zira politikada aktif rol almış bir kadın siyasetçinin kendi partisine de siyasetin iç dünyasında bütün açıklığıyla ve eleştirel bir bakışla yazılmış başka bir kitap yok. İlgiyle ve keyifle okumanızı dilerim.” diye konuştu.

TEK PİŞMANLIĞI

Toplantıda ilginç bir anısını ve pişmanlığını da anlatan Bozoğlu şöyle konuştu:
“Geriye dönüp baktığımda aktif politikada geçirdiğim 10 yılla ilgili bir pişmanlığım var mı? Kesinlikle yok. Ülkemin büyük bir coğrafyasını tanıdım ve öğrendim ve en önemlisi çok değerli dostlar, kardeşler, dava arkadaşları kazandım. Aslında tek bir pişmanlığım var. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı için adım geçerken Baykalcıların Hikmet Çetin’e yaptığı baskı ile Aysel Baykal’ı bakan olarak görevlendiren Çetin bana Balıkesir Valiliğini teklif etti. Zaman zaman aşamadığım dik başlılığımla ya da hayal kırıklığıyla ‘Ben Valilik kapısında, benden daha fazla Bakan olmayı hak ettiğine inanmadığım bir arkadaşımı karşılayamam’ diyerek ret ettim. Oysaki kabul etseydim ve etmeliydim Balıkesir için güzel şeyler yapabilirdim. ”

Esin Bozoğlu’nun imza gününe CHP 25 ve 26. dönem milletvekilerinden Mehmet Tüm de katıldı. Tüm de Bozoğlu’na, “Deniz Gezmiş Kahramandır” adlı kitabını hediye etti. 

KİTAP İÇİN NE DEDİLER

Kitabın arka kapağında bir süre önce yitirdiğimiz eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in de görüşlerine yer verildi:

“Sayın Esin Bozoğlu siyasette tabandan gelip bileğinin hakkıyla Genel Sekreter Yardımcılığına kadar yükselmiş bir arkadaşımdır. Mücadeleci kimliği ile parti içinde ve sivil toplum örgütlerinde ilerici çalışmaları ile tanıdım. Özellikle kadın ve gençlik örgütlenmelerine tükenmez çalışkanlığına, bir kadın ve bir anne olarak siyasette neler başarılabileceğine örnek oluşunun tanığı oldum. Şimdi bu çalışmalarının ürünü olan birikimlerini kitaplaştırarak bizimle paylaşıyor. Yeni kuşaklara ilham vereceği inancı ile başarılar diliyorum. Hasan Fehmi Güneş (Eski İçişleri Bakanı)

“Sayın Esin Bozoğlu SHP’de her kademede başarılı çalışmalar yapmış bir arkadaşımdır. Kadın ve gençlik örgütlenmesine önemli katkılar sağlamış, onurlu ilkeli duruşu ile tanıdığımız Esin Bozoğlu’nun deneyimlerini ve anılarını aktardığı kitabının yeni kuşaklar için yol gösterici olmasını diliyorum.” Muammer Keskin (Şişli Belediye Başkanı)

Kitabı edinmek isteyenler için …

https://www.dr.com.tr/Kitap/Bir-kadin-Politikacinin-Anilari/Edebiyat/Turk-Gunluk-Ani/urunno=0001945668001

https://www.perseusyayinevi.com/kitap/bir-kadin-politikacinin-anilari/

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP