DOLAR31,1265% 0.27
EURO33,8056% 0.5
STERLIN39,4669% 0.23
FRANG35,3436% 0.3
ALTIN2.028,80% -0,19
BITCOIN1.673.4943.151

“ESASTAN ŞAŞMAYALIM”

Yayınlanma Tarihi :
“ESASTAN ŞAŞMAYALIM”

Balıkesir’de lunapark alanının satışı gündemden düşmüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında konu bir kez daha gündeme gelirken, oy çokluğu ile alanın satışı bir kez daha kabul edildi. Toplantıya satışa karşı olan CHP’den tam 7 üyenin katılmaması spekülasyonları da beraberinde getirdi. CHP’li üyelerle ilgili tartışmalarla konunun çarpıtılmak istendiğini vurgulayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Balıkesir’in bu değerini ısrarla satmak isteyen Yücel Yılmaz’ın kendisidir. Meclis toplantısına katılmayan arkadaşlarla ilgili süreci tabii ki değerlendireceğiz ama esastan şaşmayalım. Kentin değerine ihanet edenler ortadadır. Bu talep bizim talebimiz değil, biz farklı bir oy kullanmadık. Bunun tartışılacak bir yanı yok. İktidara karşı bir şey söyleyemeyenler bununla ilgili eleştirilerini muhalefet üzerinden yapmaya çalışıyor. Ben herkesi cesur olmaya davet ediyorum. ” dedi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, bugün il yönetim kurulu üyeleri ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Burhan Ağabeyoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısı ile konu ile ilgili açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. CHP’nin lunapark arsasının satışıyla ilgili tavrının net olduğunu, daha önce satışın iptali için verdikleri mücadelenin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Serkan Sarı, son kararın da hukuki açıdan değerlendirildikten sonra yargıya taşınacağını vurguladı.

“BU KONUDA NET DURUŞ SERGİLEYEN TEK KURUM CHP’DİR”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları söyledi:
“Balıkesir Büyükşehir Meclisi’nde gündeme gelen Gümüşçeşme mahallesinde bulunan ve ‘lunapark arazisi’ olarak bilinen alanın satış kararı ile ilgili itiraz ve eleştirilerimizi dile getirmek üzere toplandık. Satış onayı önce CHP ve İYİ Partili üyelerin (Canan Kırdar, Oktay Erbalaban, Serkan Mehmet Ertan, Halime Nalan Korkmaz, Onur Satıcı, Davut Çengel) red oyuna karşılık AKP’li üyelerin oylarıyla oy çokluğuyla komisyondan geçiyor. Ayrıca meclis üyelerimizle yaptığımız grup toplantımızda ret kararı alındı. Meclis üyelerimiz de oylamada ret oyu kullandı. Satış kararı AK Parti grubunun oyları ile geçti. Bizim Meclis’teki tavrımız açık ve net. Biz kentin değerlerine saygı duyulmasını, bu konuda halkın, sokağın, vatandaşların taleplerinin dikkate alınmasını ısrarlı bir şekilde istiyoruz. Buna karşın  bir takım paylaşımlarda ve yayın organlarında CHP il başkanının komisyonda, grupta, mecliste bir ilgisi olmadığı yönünde eleştiriler var. Bu konuda yorum yapan arkadaşların gerekli bilgiye sahip olmadığı ortadadır. Mecliste oy kullanma hakkımız yoktur, grupta ise biz tavrımızı daha önce de net şekilde ortaya koyduk, şimdi de koyuyoruz. Bu konuda daha önce eylemler yaptık, sokakta sesimizi duyurmaya çalıştık, imza kampanyaları düzenledik, dava açtık. Bu konuda net duruş sergileyen tek kurum CHP’dir. ”

“MUHALEFETİ ELEŞTİRMEK DAHA KOLAY”

“Lunapark arsasıyla ilgili verdiğimiz mücadeleler unutulmuş. Unutan arkadaşlar, iktidara karşı bir takım açıklamalar yapmaya çekindikleri ve korktukları için bizim üstümüzden açıklama yapıyorlar. Ana muhalefet partisini eleştirmenin hafifliğini yaşıyorlar ve hissediyorlar. Lunapark alanının satışı ile ilgili 2. İdare Mahkemesi’ne dava açtık. Başka bir şahsın, başka bir kurumun, başka bir yapının bu konuyla ilgili somut bir mücadelesi varsa çıksın, konuşsunlar. Burasıyla ilgili basın açıklaması yapan, eylem yapan, imza kampanyası açan, mahkemeye veren, hukuk mücadelesi başlatan tek kurum CHP ve onun kadrolarıdır. Bunu görmek istemeyen gözler, bu mücadeleye saygı duymayan çevrelerin açıklamaları asla kabul etmiyoruz. Bu süreçli ilgili mücadelemiz tabii ki bitmedi. Hukukçu arkadaşlarımız yeni süreçle ilgili dava dosyası hazırlıyorlar. Bu konuyu gerekli dayanakları yaratabilirsek mahkemeye taşıyacağız. ”

Lunapark alanının daha önce satışa çıkarıldığını anımsatan Sarı, “Başkan Yücel Yılmaz satışı iptal ettiğini söylemişti ancak bu ihale zaten mahkeme kararı ile iptal edilmişti” dedi.

“GELİN RANTA DEĞİL, HALKA HİZMETİ TERCİH EDİN”

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a, bir kez daha lunapark arsasının satışından vazgeçmesi çağrısında bulunan Sarı, halkın malı olan bir araziyi otel ya da ticarethaneye dönüştürmenin faydası olmayacağını vurguladı. Sarı şöyle konuştu:

“Bu kenti yönetmek için yetki alan Yücel Yılmaz’a çağrımdır; bu kentin değeri olan söz konusu araziye, halka miras kalan bu araziye sahip çıkmasını istiyoruz. Bir otele ya da ticarethaneye vermek yerine vatandaşa, halka, Balıkesir’e kazandırmasını talep ediyoruz. Lunapark arsasının Atatürk Parkı ile birleştirilmesini önermiştik, bunu hayata geçirebilme yetkisi Yücel Yılmaz’da. Bu çağrıyı kendisine yapıyoruz. Gelin halka hizmeti tercih edin. Ranta hizmet etmeyin. Halkın değerlerini birlikte koruyalım. Burayı halkımıza kazandıralım. Büyükşehir Belediyesinin batık olduğunu biliyoruz , borçlarını ödeyemediğini görüyoruz, finansal çıkmazda olduğunun farkındayız. Kente hizmeti durdurmak gibi bir niyetimiz bu çıkmazda kentimizi sıtıştırmak gibi bir irademiz yok. CHP kadroları olarak olarak kentimizde yaşayan herkesin hakkını savunuyoruz. Bu irade kenti yönetemediğinin farkındayız. Kentin değerlerinin yok edilmesine razı değiliz.

Zaman zaman bazı satış kararlarına onay verdik. Finansal çıkmazda yok olup gitmelerine razı değiliz. Ama bu arsayla ilgili tavrımız net. Satmakta ısrarcı olmalarını kabul edemiyoruz. Çağrımız, satıştan vazgeçilsin. Parkla birleştirilsin, kent meydanı yapılsın, nefes alacak yerler lazım. Beton ve rant siyasetinden vazgeçin, doğal yaşam alanlarını çoğaltalım.”

TOPLANTIYA KATILMAYAN ÜYELER KONUSU

Lunapark arsasının satış yetkisi kararının oy çokluğuyla alındığı Meclis oturumuna katılmayan 7 CHP’li üyeye yönelik eleştirilere de yanıt veren Serkan Sarı, bu konuda soruşturma sürdürdüklerini söyledi. Sarı şöyle konuştu:

“Toplantıya katılmayan meclis üyelerimizle ilgili aritmetik üzerinden tartışmalar açıldı. Toplantıya katılmayan arkadaşlarımızla ilgili gerekli araştırmaları yapıyoruz. İlçe başkanlarımız bu konuyu araştırıyor, Meclis üyeleriyle görüşüyorlar. İlk gelen bilgiler, bazı üyelerin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı yönünde. Bu yüzden gelmeyenler var, hasta olan var, bu ve benzeri gerekçeleri sunuyorlar. Bu tamamlandığımda il yönetim kurulu olarak meclis üyelerimile ilgili değerlendirmeleri yapacağız”

“BAZI İFADELERİ KABUL EDEMEM”

“Bu tartışma üzerinden şahsımızla ilgili kullanılan dili de eleştirmeden geçemeyeceğim. Bazı yayın organlarında ‘dolaylı işbirliği’,’örtülü anlaşma’, ‘şaibeli görüntü’ gibi ifadeleri asla kabul etmediğimi dile getirmek istiyorum. Bir şahsın, bir kurumun ilgili arkadaşların bilgisi, belgesi varsa çıkar konuşur. kamuoyuna açıklar. Bu şekilde algı yöneterek il başkanı, il yönetim kurulu, belediye başkanlarımız, meclis grubu, üyelerimiz ve bizi destekleyen vatandaşlarımızın önünde bu üslubu kullanmalarını kabul etmiyorum. Kimin ne iddiası varsa çıkıp açıklasın, açıklayamayanlar da çıkıp özür dilesin. Böylesine cüretkar bir dilin kullanılmasını kabul etmiyorum. Hassasiyetimi tüm kamuoyu bilir, bizim ve arkadaşlarımızın dürüstlüğünden de kuşkumuz yok”

“ESASI ŞAŞIRTMA”

Belediye Meclis üyelerinin toplantıya katılmaması ile ilgili açıklama yapıp yapmayacakları konusundaki bir soruyu da yanıtlayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Böyle bir şayia yaratılmasının anlamı yok. Niye yok? Bu konuda beklentisi olan kim? Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz. Bu konuyu ısrarla meclise taşıyan kim? Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz. CHP’nin bu konudaki tavrı ile ilgili bir tereddütü olan var mı? Bizim bu olaya göz yumma gibi bir irademiz olsaydı, konuyu mahkemeye taşımazdık. eylem yapmazdık, imza kampanyası düzenlemezdik. O gün kü tavrımız neyse bugün kü tavrımız da aynıdır. Amma velakin bu tartışmalarla esası şaşırtmaya çalışmanın anlamsızlığını vurgulamaya çalışıyorum. Balıkesir’in bu değerini ısrarla satmak isteyen Yücel Yılmaz’ın kendisidir. Meclis toplantısına katılmayan arkadaşlarla ilgili süreci tabii ki değerlendireceğiz ama esastan şaşmayalım. Kentin değerine ihanet edenler ortadadır. Bu talep bizim talebimiz değil, biz farklı bir oy kullanmadık. Bunun tartışılacak bir yanı yok. İktidara karşı bir şey söyleyemeyenler bununla ilgili eleştirilerini muhalefet üzerinden yapmaya çalışıyor. Ben herkesi cesur olmaya davet ediyorum. ” dedi.

LUNAPARK ALANINI SATMA KONUSUNDAKİ ISRAR VE TAKINTININ NEDENİ NEDİR

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın lunapark alanının satışı konusunda ısrarını anlamakta zorlandığını belirtirken, “Israrla bu alanı satmak isteyen bir irade var. Bu ısrarın sebebini ben de çok merak ediyorum. Bu satma ısrarının, bu satma takıntısının nedeni nedir” diye sordu. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

CENKHAN SANDIKCIOĞLU24 Ocak 2022 / 14:50Yanıtla

Şehrimizin hemen hemen 75 yılını iyi biliyorum. Her gelen, belediye başkanları ve yöneticileri, bir birlerinden daha kötü yönetimleri ile Balıkesir\′i, ülkemizin en berbat şehri haline getirmişlerdir. Her birinden, sanki bir marka ymış gibi, bırakılan ve günümüzde insanlarımızın boğazını sıkarak, nefes alamayacak hale getiren sözde eserler, her yürüdüğümüz yerde bir bir önümüze çıkar. Bir benzetmem ile, biliyoruz ki, kimi yöneticilerin de zaman içinde söz ettikleri, Ali Hikmet Paşa meydanındaki şadırvanın tam merkezine dikilen bir kazığa bağlanan beşyüz metrelik ip ile çizdiğimiz çember içinde, devinip duruyoruz. Bunları niçin anlatıyorum ki, her bireyimiz, 24 saat içinde kerelerce yaşıyorlar bu rezaleti. En son, Üç Pınar köyü arazıleri Ovası da imara açıldı ve şehrimizin rantçıları, sebilhane bardakları gibi sıralanıp, POZ verdiler, Tapuyu inceleyin, her biri, köylülere bir m2 lik yer bırakmayacak şekilde, her yere el koymuşlardır.