DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

ENGELLİLER ŞENLİĞİ’NDE “PROTOKOL” VE “AYVALIK” TARTIŞMASI

ENGELLİLER ŞENLİĞİ’NDE “PROTOKOL” VE “AYVALIK” TARTIŞMASI

27. Ayvalık Uluslararası Engelliler Şenliği tartışmalı başladı.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Konfedarasyonu iş birliğiyle düzenlenen şenliğe Türkiye’nin dört bir yanından bin 500’e yakın engelli ve aileleri katıldı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bu yıl 27.’si düzenlenen Engelliler Şenliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da katılımıyla başladı.
Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu iş birliği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen şenlik 6 gün sürecek. Şenliğe Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelliler ve aileleri katıldı. Şenliğin açılış töreni, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Zihinsel Engelliler Okulu öğrencilerinin gösterilerinin ardından konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, 27 yıldan bu yana Ayvalıklıların binlerce engelliyi konuk edip bağırlarına basmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

BİZLERDEN HİÇBİR FARKINIZ YOK
Vali Ersin Yazıcı da, Türkiye’nin dört bir yanındaki engellileri Ayvalık’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Türkiye’nin en güzel köşelerinden biri olan Ayvalık’ımız, engellilerle birlikte çok daha güzel bir hale geldi. Bu güzelliğin yaşanmasını sağlayan bu güne kadar bu şenliklerin yapılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Şunu çok iyi biliyoruz ki; sizin bizlerden hiçbir farkınız yok. Siz engelliler bizlerden zaten bir ayrıcalık istemiyorsunuz. Bunun da bilincindeyiz. Biz devletin tüm mekanizmaları olarak engelli kardeşlerimizi bizimle aynı koşullarda yaşama olanaklarına kavuşturabilmek için uğraşıyoruz. Engellilerin özel bir ayrıcalık istemediklerinin farkındayız. Engellilerin engellerinden dolayı aynı yaşam standartlarına kavuşturabilmek bizim görevimiz. Bu yolda ilerliyoruz.” diye konuştu.

İNSAN OLMA ORTAK PAYDASINDA BİR BULUŞMA
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 27 yıldan bu yana Ayvalık’ta düzenlenen engelliler şenliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Buradaki birlikteliğimizi, sevgi ve saygıda, kısaca insan olma ortak paydasındaki bir buluşmanın ifadesi olarak görüyorum. Festival kapsamında gerçekleştirilecek Engelli Hakları Panelini de, öncelikle bu anlamda bir etkinlik olduğu için önemsiyorum. Hak vurgusuyla öne çıkan böyle bir faaliyete hepimizin mutlaka sahip çıkması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

“İMECE İLE BAŞLADI, TÜRKİYE ÇAPINDA BİR ORGANİZASYONA DÖNÜŞTÜ”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “27 yıl önce Ayvalık’ta imece usulü ile başlayan Engelliler Şenliğimiz bugün Engelliler Konfederasyonu organizasyonu ile en çok katılımcısı olan engelliler etkinliğine dönüşmüştür. Türkiye çapında bir organizasyon halini alan etkinliklerimize, bu sene bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımının yanında, Büyükşehir Belediyemizin, İl Sağlık Müdürlüğümüzün, Kaymakamlığımızın katkıları bu etkinliğin hem önemini hem de etkinliğe ulusal ve bölgesel desteği göstermektedir. Amacımız engellilerin önündeki engelleri kaldırmak, farkındalık yaratmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak, dertlerini paylaşıp azaltmaktır. Biz, engelsiz bir yaşam için Ayvalık olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye hazırız. Etkinliğimizde sadece gelen konuklarımızın gezmesi, eğlenmesi yok; devlet kurumlarımızın katkısıyla burada iki gün boyunca yapılacak çalıştay, tüm bu anlattıklarımızı destekler niteliktedir. 6 Ekim’e kadar sürecek etkinliklere, engelsiz bir yaşam için farkındalık kazanmak adına tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum.” diye konuştu.

PROTOKOLDE KARGAŞA İDDİASI

Şenlik bazı tartışmaları da getirdi. Şenliğin açılışında protokol kargaşası yaşandığını iddia eden  AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, ” Bakanın yanında olması gereken milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanımız saçma sapan yerlere oturtuldu. Biz ev sahiplerine ise oturulacak yer bile gösterilmedi” derken, şenliğe katılan Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da can güvenliğinin tehlikeye atıldığını öne sürdü.

BAŞKAN ERGİN’DEN “AYVALIK UNUTULMAMALI” SERZENİŞİ

Engelliler Şenliği kapsamında düzenlenen  Engelli Hakları Çalıştayı’nda konuşan  Belediye Başkanı Mesut Ergin ise sunumlarda Ayvalık sözünün geçmediğine dikkat çekti. Ergin, “Konuşmama başlamadan şunu belirtmek isterim ki, etkinlik 27. Ayvalık Engelliler Şenliği’dir, 27 yıldır Ayvalık’ta yapılmaktadır. Dikkat ediyorum sunumlarda ‘Ayvalık’ sözü geçmiyor. Şu an destekleyenler çok olsa da, destek verilmediği zamanlarda da Ayvalık olarak bu etkinlik 26 yıldır yapılmaktaydı. Yıllarca bu etkinliğe emek vermiş, ön ayak olmuş imece usulü başlatmış olan Ayavalık halkıdır , o zamandan bu zamana kadar var olarak elini taşın altına ‘kimseler yok iken’ koymuş olan Ayvalık halkını, Ayvalık’taki sivil toplum örgütlerini , önceki başkanlarımızı hiçe sayarak, fikir paylaşımın ‘Ayvalık’ kökenli olduğunu belirtmezsek, 26 senedir Ayvalık’ta düzenlenmiş Ayvalık Engelliler Şenliğini söylerken ‘Ayvalık’ adını söylemeden tarif edersek,tüm emek verenlerin hakkı yenmiş olur” dedi. (balikesir24saat) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP