Yayınlanma Tarihi :

“ENGELLİ OLMAK SUÇ DEĞİLDİR”

“ENGELLİ OLMAK SUÇ DEĞİLDİR”

Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, Türkiye’de engelliliğin suçmuş gibi algılandığını belirtirken, “Buna son vermek lazım. Hayat birlikte yaşandığı zaman güzeldir” dedi.

Burhaniye Kaymakamlığı, Burhaniye Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şubesi işbirliği ile düzenlenen “Engellilerin Hayata Katılımında Erişilebilir Çevre ve Doğru İletişim” konulu konferans ve el sanatları sergisi Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, konferansta yaklaşık 2 saat boyunca, engellilik ve engellilerin hayatlarını kolaylaştırıcı uygulamalar konusunda bilgiler verdi. Türkiye’de 10 milyon 300 bin engellinin bulunduğunu anlatan Kuyumcu, engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması için belediyeler ve kaymakamlıklara önemli görevler düştüğünü vurguladı. Kuyumcu, “Beni iyi dinleyin. Dinlemeden anlayamazsınız, Bugün Türkiye de boşanmaların sebeplerinden birinin eşlerin birbirlerinin yeterince dinlememesidir.. Ön yargısız dinleyin. Herkes kendine göre haklıdır. Nüfusumuzun yüzde 12’si engelli vatandaşlardan oluşmaktadır.. Engellilerin pek çok hakları var. Ancak, engelliler bu haklara ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Engelliler için Avrupa’da ne varsa Türkiye’de de o var. Ancak, uygulamada pek çok engelle karşılaşıyoruz. Engellilik ayıp bir şey değildir” dedi.
“Engelleri kaldırmanın birinci yolu insanları eğitmekten geçiyor” diyen Kuyumcu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her çocuk özeldir. Yeter ki engel koymayalım.Hep çözümü konuşacağız. Bütün parklar ve yollar engellilere uygun olmalı. Lütfen sokaklarda engelliler yararına yardım toplayanlara itibar etmeyin. Toplumda değişim duyarlı idaricilerle olur. Engelli yakını bakım eğitimi almalı. Sporu ve her türlü etkinliği birlikte yapacağız. Her yeri engelsiz hale getirelim. Belediyelerin hedefi insanları birlikte yaşatmak olmalı. Türkiye’de engellilik suçmuş gibi algılanıyor. Buna son vermek lazım. Hayat birlikte yaşandığı zaman güzeldir”

Kaymakam Hüseyin Öner de engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı. Öner, Burhaniye Belediyesinin “Burhaniye engelleri aşıyor” projesiyle, engellilere yönelik altyapı hizmetini daha uygun hale geldiğini söyledi.
Konferansın sonunda, Kaymakam Hüseyin Öner, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler Adem Kuyumcu’ya teşekkür edip, çiçek ve plaket verdi. Türkiye Sakatlar Drneği Burhaniye Şube Başkanı Gürsel Vardar da, Adem Kuyumcu ve Kaymakam Hüseyin Öner’e birer plaket sundu.
Sefer TALAY/BURHANİYE(balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP