Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ENFLASYON MU ? DEFLASYON MU?

ENFLASYON MU ? DEFLASYON MU?

Enflasyon deyince ilk akla gelen paranın alım gücünün düşmesidir. Hayat pahalılığıdır.
Oysa Türkiye’de her şeyin enflasyonu var.
Sırayla bakalım;
1- Ekonomi 2- Siyaset 3- Eğitim 4- Sağlık
Ekonomiyi zaten herkes biliyor.
Cebine bakarsın çayın 1 TL olduğu yeri arıyorsan sen enflasyon kurbanısın.
Gelelim siyasete…
İşte aslında bizi, yani toplumu en çok mağdur eden siyasi enflasyondur.
Bakın çevrenize herkes siyasetçi herkes politika uzmanı. Neredeyse çocukları saymazsak yaklaşık 60 milyon siyasetçimiz var.. Hey maşallah…Bizim dışımızda hiç bir batılı ülke yoktur ki halkının % 80’i siyasetçi olsun.
Bu kadar çok siyasetçimiz olunca haliyle her şeyi bilenimiz de çok oluyor.
Bakın akşamları anlı şanlı haber televizyonlarına ortalık Prof’tan Doç’tan geçilmiyor. Bakıyorsun kariyerine, eğitim durumuna Alanya Keykubat Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kürsü Başkanı ( Önemli not; üniversite adı doğru diğeri hayalidir.) Adam bu akşam ekonomi konuşuyor, ertesi akşam sağlık, ertesi akşam tarım…Hepsinde uzman mübarek..Peki bu adı olan ama sanı olmayan üniversitelerin uluslararası areneada tanınmışlığı ne? Sıfır ama hocaların hepsi deha…
Gelelim eğitim enflasyonuna… E gelişmekte olan bir ülkede siyasi, biraz da ticari amaçla her mahalleye üniversite açarsan böyle de siyasetçi uzmanı olur.
Nedense bütün liseleri Anadolu lisesi yapmak aklımıza gelir ama ülkenin en çok ihtiyacı olan ve sanayimizin ve ticari hayatın olmazsa olmazı aynı zamanda ara eleman kaynağı olan teknik ve meslek lisesi açmak aklımıza gelmez. Var olanların da teknik alt yapısını geliştirmeden mezun ederiz.
Maşallah her sokakta İmam Hatip liselerimiz, İlahiyat fakültelerimiz mantar gibi bitti…Böyle olunca ne oldu? Etraf din uzmanı doldu. Anlı şanlı din uzmanlarımız sakızın, denize girmenin, ay halinin başlamasının orucu bozmadığını anlatacaklar her Ramazan’da… Sonuç itibari ile eğitimin çok önemli bir parçası olan ve sadece uzmanı olan kişiler tarafından anlatılması gereken konular hep aynı kişilerce ve sadece cep doldurma maksatlı dini konularda her akşam ahkam kesecekler.
Sağlıkta enflasyon nedir? O kadar çok ki…Hacımatçıdan tutun da Bio enerjici, Akupunturcu, hatta hastalıkları dua ile geçireceğini söyleyen şarlatan kaynıyor ortalık. Peki gerçek doktorlarda durum ne ? Maalesef yetersiz. Örnek mi gidin bakın Balıkesir Devlet Hastanesine kaç tane kardiyolog var? Tek, evet evet tek doktor…
Yöneticilerimiz sağ olsun tribüne oynamayı çok seviyor. Nasılsa karşısında düşünmeyen , sorgulamayan bir kitle var…Göz boyamakta çok iyi prim yaptığına göre…Kaliteyi değil, sayıyı arttırırsan kamuoyunu boş işlerle oyalamaya devam edersin.
Kısaca; işe yaramaz konularda enflasyon, acil çok önemli konularda deflasyon.
Bize enflasyonu arttıracak değil, deflasyonu arttıracak yöneticiler lazım… Yani her şeyin değerini arttıracak yöneticiler…Olur mu? Olur. Biz görür müyüz? Görürüz. Biz görmesekte torunlar görür…! Saffet NAYİR.

Kaynak : Saffet Nayir

YORUM YAP