DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.622.0390.828

“ENFLASYON BURAYI DA ALT ÜST ETMİŞ”

Yayınlanma Tarihi :
“ENFLASYON BURAYI DA ALT ÜST ETMİŞ”

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili adayı Ensar Aytekin, seçim programı kapsamında Marmara Adasını ziyaret etti. İlçe Başkanı Nevzat Başkan ve partililerce karşılanan Aytekin, Ada esnafını ve sakinlerini ziyaret ettikten sonra Saraylar’a geçerek, vatandaşla buluştu.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, saha çalışmaları kapsamında Marmara Adasındaydı.

Ada sakinlerini dinleyen Aytekin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugünkü programımız kapsamında Marmara Adamızı ve Bütünşehir yasasıyla belde statüsünü kaybedip mahalleye dönüşen Saraylar’ı ziyaret ettik. Esnafımızın dertlerini ve sorunlarını dinliyoruz. Çoğu bildiğimiz ve dile getirdiğimiz sorunlar. Ancak dile getirmemize rağmen sorunlara dair çözüm kaydedilmemiş ve vatandaşın derdi ötelenmiş durumda.

Adayı ayakta tutan iki temel sektör var. Biri mermer sanayisi, diğeri balıkçılık. Mermer ocaklarında çalışan işçiler, çalışma şartlarından şikayetçi. Verdikleri emek karşılığında sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyorlar. Bu alanda denetimsizlik maalesef maden ocaklarında olduğu gibi burada da mevcut.

Bunun dışında, Marmara adasının bitmeyen bir hastane çilesi var. Şimdi yeni yapılmaya başlayan hastane de yine yetersiz kalacak. Çünkü adanın yaz aylarındaki nüfusuna karşı bu hastane kapasitesi yetmez. Ayrıca yine bir yerleşim alanı dışında hastane gerçeğiyle karşı karşıyayız. İktidar olduğumuzda bu alanda yaşanan sorunları günü geçirici çözüm önerileri ile değil, gerçekçi çözümlerle ortadan kaldıracağız.

“BALIKÇILAR KAN AĞLIYOR”

Yine yaptığımız ziyarette balıkçılar ciddi sorunları gündeme getirdiler. Marmara’da yaşanan müsilaj sonrası, özellikle “Marmara’dan çıkan balığı yemeyin” gibi söylemlerin balıkçılık sektörünü yerle bir ettiğini ifade ettiler. Sürdürülebilirlikten uzak politikalarla bu sorunlar çözülmez. Örneğin 12 metreden uzun teknelere uygulanan sınırlandırmanın keskin kuralları, sektörün görüşünü almadan geliştirilen politikalar sektörü ciddi şekilde risk altında bırakmış.

“14 MAYIS SONRASI ÇÖZÜMLERİMİZ HAZIR”

İktidara geldiğimizde sorunu doğru şekilde tespit edip, gerçek çözüm önerilerini hayata geçireceğiz. Yanlış teşhisle hasta kurtulmaz. Bugün balıkçı ağının üstündeki bir mantar bile 80 liraya gelmiş. Yani enflasyon burayı da yerle bir etmiş. Bu böyle gitmez. İktidarımızda tüm paydaşlarla birlikte Denizcilik Politikası ve Rekabetçi Denizcilik Yatırım Stratejisi hazırlayacak, deniz yetki alanlarını düzenleyecek bu belgede deniz emniyeti, deniz ticareti, deniz çevresinin korunması, deniz turizmi, deniz altı madenciliği, balıkçılık ve benzeri alanlarda temel ilkeleri ortaya koyarak uygulama birliği sağlayacağız. Balıkçılık ve su ürünleri sektörünün en temel sorunları olan envanter, balıkçı barınaklarının rehabilitasyonu, ürün etiketleme ve menşe, gemi adamı istihdam ve temini mazot desteği gibi konularda hızlı çözümler sağlayacağız.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP