EMEKLİLER İSYANLARDA

Yayınlanma Tarihi :
EMEKLİLER İSYANLARDA

Emeklilerin geçim sıkıntısı yeni yılda da sürerken, tepkiler de giderek artıyor. Balıkesir Çağdaş Emekliler Derneği (ÇEDER), 8 Ocak’ta TÜİK’i protesto edecek, 13 Ocak’ta ise Alihikmetpaşa Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yapacak. Dernek Başkanı Orhan Alemdaroğlu, tüm emeklileri ve demokratik kitle örgütlerini eylemlere destek vermeye çağırdı.

Türkiye’de emekli maaşlarındaki adaletsizlik bir türlü giderilemezken, emekli örgütleri de yaptıkları açıklamalarla, duyurularla, paylaşımarla,  çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor.

Memur ve memur emeklileri yeni yıl için yüzde 49,25 zamma hak kazanırken, zaten çok düşük maaş alan  işçi ve esnaf emeklileri için bu oran yüzde 37,57 oldu.  En düşük emekli maaşı açlık sınırının ve asgari ücretin çok altında kaldı.

Emeklilerin üye olduğu dernek ve sendikalar, emeklilerin TÜİK’in belirlediği rakamlarla enflasyona ezdirildiğine, maaşlar arasındaki uçurumun giderek büyüdüğüne dikkat çekerken, emekli aylıklarında eşitlik ve adalet istedi. Emekli örgütleri, haksızlığın giderilmesi için refah payı verilmesini ve maaşların asgari ücretin üzerine yükseltilmesini istedi.

Balıkesir’deki emekliler de tepkilerini dile getirmek için çeşitli eylemler gerçekleştirecek. Balıkesir Çağdaş Emekliler Derneği (ÇEDER), 8 Ocak pazartesi günü saat 14.00’de enflasyon rakamlarını protesto etmek için TÜİK önüne siyah çelenk bırakıp, açıklama yapacak.

Dernek üyeleri 13 Ocak cumartesi günü ise saat 15.00’de Alihikmetpaşa Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması ise “Sefalet zammına hayır” diyecek.

Balıkesir Çağdaş Emekliler Derneği Orhan Alemdaroğlu, 8 ve 13 Ocak’taki eylemlere tüm emeklileri ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerini beklediklerini söyledi.. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

Balıkesir Çağdaş Emekliler Derneği bu paylaşımla maaş adaletsizliğine dikkat çekti….

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP