DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.597.950-0.971

EMEKLİDEN SEÇİM ÖNCESİ BİR UYARI DAHA

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
EMEKLİDEN SEÇİM ÖNCESİ BİR UYARI DAHA

Emekliler ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Balıkesir’de de seslerini yükseltiyor. Balıkesir Çağdaş Emekliler Derneği bir kez daha meydanlara çıkarken, sefalet zammını protesto etti, maaşlarda adalet istedi.  31 Mart’taki yerel seçimlere dikkat çekerek, iktidarı uyaran Başkan  Alemdaroğlu, ‘Emeklilerin yaptırım gücü yok , nasıl olsa gene oy verecekler’  iddiasını yıkmak istediklerini söyledi. 

Balıkesir Çağdaş Emekliler Derneği (ÇEDER) emekli maaşlarına yapılan yetersiz zammı ve “sefalet ücreti” dedikleri maaşlarını Alihikmetpaşa Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklaması ile protesto etti.

Emekliler, “Zam üstüne zam yapar, emekliler aç yatar”, “Saraya değil, emekliye bütçe”, “Emekliler adalet istiyor”, “Zam üstüne zam, emekliye düşen gam”, “Cüzdanlarımız boş faturalarımızı kim ödeyecek” yazılı dövizler açtı. Sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de emeklilerin açıklamasına katılıp, destek verdi. Basın açıklaması öncesi terör kınanırken, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

“EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMALI”

Balıkesir Çağdaş Emekliler Derneği Başkanı Orhan Alemdaroğlu, emekli maaşlarının memur emeklileri de dahil olmak üzere belirlenen asgari ücretin altında kaldığına dikkat çekerken, “Emekliyi sefalete mahkum eden açlık sınırının da altında kalan bu rakamlar yeterli değildir ve asla kabul edilemez. Sadece karın doyurmak yaşamak değildir. Bizlerin de Avrupalı emeklilerin sahip olduğu haklara sahip olmak ,sosyal hayata katılmak, gezmek ,eğlenmek ve çocuklarına ve torunlarına hediye alabilme haklarımız vardır. Emekliye yapılacak zamlarla , insan onuruna yakışır bir hayat sürecek gelir sağlanmalıdır. En düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır. “ dedi.

“BU KANDIRMACA ARTIK SON BULMALI”

Alemdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Emekliler 2024’de beklentilerinin hayata geçtiği bir yıl olmasını beklerken büyük hayal kırıklığına uğramışlar , yüksek enflasyon, dolayısıyla düşük alım gücü sarmalından bu yıl da kurtulamamışlardır. Enflasyon farkları emeklilerin kayıplarını önlemiyor. Bu kandırmaca da artık son bulmalı emeklilerin yaşamlarını insan onuruna yakışır şekilde sürdürebilecek miktarlarda maaşlara kavuşmaları sağlanmalıdır.”


“Toplumun en büyük beklentilerinden biri ekonomik verilerin güvenilir, açık ve şeffaf olması. Maaşlarımızın , TÜİK’in açıkladığı verilerle belirlendiği biliniyor. Enflasyon verileri asla gerçekçi değil. Açıklanan verilere de kimse inanmıyor. Bu nedenle; emeklilerin ve çalışanların maaşlarının enflasyonla uyumlu olarak artırılabilmesi için adil ve güvenilir bir organ oluşturulmalıdır.
Uygulanacak doğru ekonomik politikalarla enflasyon canavarına çözüm bulunmalı , yeterli zamlar yapılarak emeklilerin açlık ve sefalete savrulmalarının önüne geçilmelidir. Sorunların asıl çözümü olarak İntibak yasasının bir an önce çıkarılması en büyük beklentimizdir.”

“MÜCADELEYE DEVAM”

Emeklilerin çok sıkıntılı bir dönemden geçtiği bu  sefalet sarmalını kırmanın ve sesini duyurmanın tek yolunun  kitlesel ve güçlü bir hareket yaratmaktan geçtiğini vurgulayan Alemdaroğlu ” Bunu gerçekleştirmenin yolu da yaratılan korku ikliminden kurtulup ,birleşerek sesimizi yeterince yükseltip gerekli yerlere duyurmaktan geçiyor. Aslında bugüne kadar gasp edilen ekonomik,demokratik ve kültürel hakların alınmasını sağlamak için yeterli sayımız olmasına rağmen genel olarak başardığımızı söylemek zor. Ancak bizler kararlıyız. Başta ekonomik haklarımız olmak üzere , Anayasamızda yazan demokratik, laik, sosyal ,hukuk devletinin bize tanıdığı tüm haklarımızı alıncaya , ülkede yaşananlarla kaygı duyduğumuz torunlarımızın , geleceği güvence altına alınıncaya kadar hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. ‘Emeklilerin yaptırım gücü yok , nasıl olsa gene oy verecekler’  iddialarını 31 Martta yıkmak dilek ve inancıyla etkinliğimize katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

C. Saffet YILMAZ (balikesir24saat.com) 

 

 

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  31,007531,0708% 0.17
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,566333,6790% -0.05
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,280539,4560% 0.03
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,183835,2677% 0.06
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  22,959723,0099% 0.02
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.251,553.323,25% 0,77
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.032,222.032,57% 0,77
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.597.950-0.971

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış