“EMEKLİ AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ”

Yayınlanma Tarihi :
“EMEKLİ AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Emeklilerimiz her gün artan fiyatlar karşısında adeta hayatta kalmak için mücadele veriyor. Bugün milyonlarca emeklimiz 7 bin 500 liralık aylıkla açlığa mahkûm edildi.” dedi. Akın emekli maaşları ile ilgili düzenlemenin acilen yapılması gerektiğini vurguladı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında emeklilerin maaş düzenlemesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CHP’li Akın, iktidarın yeni yasama yılında emeklilerin maaşlarına ilişkin TBMM’de bir düzenleme yapılacağını ilişkin açıklamaları olduğunu anımsatarak, “Bırakın bir düzenleme yapılmasını, ‘emeklilerimizin sorunlarını konuşalım’ diye verilen önergeleri bile reddettiler” dedi.

CHP’li Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emeklilerimiz her gün artan fiyatlar karşısında adeta hayatta kalmak için mücadele veriyor. Bugün milyonlarca emeklimiz 7 bin 500 liralık aylıkla açlığa mahkûm edildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin verilerine göre seçimden önce, 11 lira olan bir kilogram patatesin fiyatı bugün 19 lira 30 kuruşa çıkmış. Bir kilo etin fiyatı 294 liradan 365 liraya gelmiş. 7 bin 500 lira aylık alan emekli amcalarımızın, teyzelerimizin bir aylıklarıyla alabildikleri patates seçimden bu yana 293 kilo azalmış. Biz buradan bir kere daha sesleniyoruz: Emeklinin bırakın yıl sonuna kadar, bir dakika daha bekleyecek hali yok. Önümüz kara kış… Meyve ve sebze fiyatları, ısınma ve kira bedelleri daha da artacak. Emeklilerimiz yılbaşına kadar ne yapacak? Emekli maaşlarına, ‘İnşallah, maşallah’ diyerek geçiştirmeden; ‘Bir ay sonra, yılbaşında’ diyerek geciktirmeden, hemen şimdi düzenleme yapılmalı. Emekliler sadaka değil, insanca yaşayabilecekleri bir ücret için düzenleme yapılmasını istiyor.”

“ASGARİ ÜCRET 4 GRAM ALTIN TUTARINDA ERİDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücreti 184 liradan 11 bin 400 liraya çıkmasını övünerek anlattığına dikkat çeken CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“Sanki bu ülkede hiç enflasyon yok. Rakamlar yalan söylemez. Erdoğan’ın bahsettiği Kasım 2002’de bir gram altın 16 lira 30 kuruştu. O zaman bir aylık asgari ücretle 11 gram altın alınıyordu. Bugün bir gram altının fiyatı bin 650 lira. Bugün bir aylık asgari ücretle 7 gram altın zor alınabiliyor. Yani bu hesapla bakarsak AK Parti döneminde,asgari ücretin satın alma gücü 4 gram altın tutarında eridi. Yani neredeyse yarısı eridi.”

‘ÇOCUKLARVE GENÇLER DE ZORDA ’

Yeni akademik yılın başlamasıyla birlikte üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarının yanı sıra beslenme sorunu da yaşadığına dikkat çeken CHP’li Akın, “Anaokulu öğrencilerine verilen yemek de kaldırılmıştı. Kimse bize ‘tasarruf’ diye bu yapılan uygulamayı savunmasın. Çocuklarımızın, gençlerimizin yeterli ve nitelikli besin almaları, hepimizin kırmızı çizgisi olmalıdır. Bu ülkede yatağa aç giren çocuklar, öğrenciler var. Bu bereketli topraklarda yoksulluğu geçtik, artık açlığı konuşuyoruz. Çocuklarımızın yetersiz beslenme nedeniyle bodur kalmasını konuşuyoruz. Sınavlarda kendi anadilindeki kendi yaş grubuna uygun metinleri bile anlamakta zorlanmasını konuşuyoruz.” diye konuştu.

‘BELEDİYELERİMİZ ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZİN YANINDA’

CHP’li Akın, çocuk yoksulluğu ve çocuk açlığı nedeniyle bir neslin kaybedilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“Ülkemizde derin yoksulluk her gün daha da artarken, Cumhuriyet Halk Partili bütün belediyelerimiz sosyal belediyecilik anlayışıyla gençlerimizin ve çocuklarımızın yanında oluyorlar. Belediyelerimiz bütün imkanlarını zorlayara çocuklarımız okullara aç gitmesin diye sabahları çeşitli ikramlarda bulunuyorlar. Üniversite öğrencisi gençlerimiz sokakta kalmasın diye barınma desteği veriyorlar.” (balikesir24saat.com

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP