DOLAR 32,2893 % 0.1
EURO 35,1983 % 0.05
STERLIN 41,4518 % 0.22
FRANG 36,1940 % -0.14
ALTIN 2.469,38 % 0,31
BITCOIN 70.974,36 -0.121

“ELİNİ, KAPINI VE SOFRANI AÇIK TUT”

Yayınlanma Tarihi :
“ELİNİ, KAPINI VE SOFRANI AÇIK TUT”

Ahilik Kültürü Haftası Balıkesir’de 16-22 Eylül tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Balıkesir esnaf ve sanatkarının Ahilik Kültürü Haftası’nı kutlayan Vali Yazıcı, “Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Esnaf ve sanatkârlarımız; ‘elini, kapını ve sofranı açık tut’ öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır” dedi.

Etkinlikler bugün saat 10.30’da Atatürk Anıtı’ndaki törenle başlayacak. Anıttaki törenin ardından esnaf ve sanatkar odalarının temsilcileri 11.00’de Vali Ersin Yazıcı’yı, 11.30’da Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı ziyaret edecek. 12.00’de esnaf oda başkanları Çıraklık Eğitim Merkezi öğrencileri ile kortej yürüyüşüne katılacak. 14.00’de Zağnospaşa Meydanı’ndaki kutlamada halk oyunları, mehteran gösterisi yapılacak. 2019 yılının çırağı, kalfası, Ahisi’ne ödül verilecek.
17 Eylül’de saat 11.00’de Küçük Sanayi Sitesi’nde lokma hayrı yapılacak, Mevlid-i Şerif okutulacak. 15.00’de BESOB Başkanı Fehmi Erdem hizmet binasında kutlamaları kabul edecek.
18 Eylül’de saat 10.00’da İbrahim Bodur Eğitim Merkezi toplantı salonunda başarılı öğrencilere kalfalık, ustalık ve işyeri açma belgeleri dağıtılacak.
19 Eylül’de saat 10.00’da İl Halk Kütüphanesi’nde “Ahilik” konulu kitap sergisi açılacak.
Etkinlikler 20 Eylül’de saat 11.00’de Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi’nde Ahilik Haftası ile ilgili fotoğraf sergisi ile sona erecek. Sergi 22 Eylül’e dek açık kalacak.

VALİ’DEN MESAJ
Vali Ersin Yazıcı, Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Ahiliğin sevgi, kardeşlik ve dayanışma kurallarını benimseyen milletimize has bir kültür olduğunu belirten Yazıcı, Ahilik kültürünün insanı insan yapan değerlerden biri olduğunu vurguladı. Vali Yazıcı, “Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. Bu kültür o kadar önemlidir ki, dürüstlüğü, çalışkanlığı, kardeşliği bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur.” dedi.

“AHİLİK MİLLET VE DEVLET OLMAMIZI TESİS EDEN DEĞERLERİMİZDENDİR”
Ahilik teşkilatının, günümüzün esnaf birlikleri ve meslek odalarının da temelini oluşturduğunu kaydeden Vali Yazıcı, “Ahilik Teşkilatı millet olmamızı, devlet olmamızı temin ve tesis eden önemli değerlerimizdendir.
Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Esnaf ve sanatkârlarımız;  ‘elini, kapını ve sofranı açık tut’ öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Yıllardır kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkârlarımız, geleneksel el sanatları ustalarından en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar Ahilik ilkelerini yaşatma gayreti içerisindedirler. Bunun yanında yaptıkları sosyal çalışmalar ilimizin huzuru için gösterdikleri gayret ile tüm halkımıza hizmetlerini sürdürmektedirler. 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 32. Ahilik haftası münasebetiyle, Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ederken esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum.” (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP