Yayınlanma Tarihi :

EĞİTİMDE KOÇLUK-KENDİNİ BUL

EĞİTİMDE KOÇLUK-KENDİNİ BUL

Hayat yolculuğumuzun en önemli kısmı kendimizi bulmaktır. Nasıl bulabiliriz kendimizi ya da kendimizi bulmak ne demektir?

Koçlukta kendimizi bulmak demek; değerlerimizi, yeteneklerimizi, zaaflarımızı kısaca kim olduğumuzu bilmek demektir.

Kendimizi bulmak için yapacağımız ilk çalışma tespit çalışmasıdır. Tespit çalışması aslında tam da;

 • Ben kimim?
 • Neleri severim ya da sevmediklerim nelerdir?
 • Hangi değer yargılarını taşıyorum, taşımadığım değer yargıları nelerdir?
 • Hayatımın olmazsa olmazları nelerdir?
 • Beni mutlu eden durumlar nelerdir?
 • Hayatımda affedemeyeceğim durumlar nelerdir?
 • Hatalarım karşısında nasıl bir yol izlerim?
 • Kendinizi kamera ile gözlemlediğinizi düşünün, nasıl bir insan görüyorsunuz? Gibi soruları kendimiz için yanıtlamaktır. (lütfen bu bölümde ki soruları kendiniz için samimi olarak cevaplandırarak yazıya devam edelim )

Eğitim koçluğunda uyguladığımız ilk durak kişinin kendisini, yeteneklerini, sınırlarını fark etmesidir.

İkinci durağımız hayat amacı belirleyerek, hedefler oluşturmak (bir önceki yazımızda bu konuya değindik), üçüncü durağımız kişiliğimize ve hedeflerimize uygun planlar yapmak, dördüncü durağımız ise işleyen süreç ile ilgili geri bildirim vermek olacaktır.

İlk durağımıza tekrar dönecek olursak, kendimizi tespit etmek için bir takım doküman ve yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Bu yöntemlerden  bir tanesi, 1960′ lar da Harvard Üniversitesi‘nin profesörleri olan Learned, Christensen, Andrews ve Guth tarafından geliştirilen “swot analizidir”. Swot analizini uygularken bir kâğıda, “güçlü yanlarımız”, “zayıf yanlarımız”, “hayatımızdaki fırsatlar” ve “hayatımızdaki tehditler”  başlıklarını yazarak bu başlıkların altını dolduralım.

Eğitim koçluğunda danışanımız ile bu çalışmayı yaparken sorular ile başlıkları iyice analiz etmeliyiz. Mesela danışanın güçlü yönlerini ortaya koyarken;

 • Seni diğer öğrencilerden farklı kılan özelliklerin nelerdir?
 • Eğitim hayatında fark yaratacak özelliklerin nelerdir?
 • Kararlı mısındır?
 • Eğitim hayatında şu ana kadar alıp uyguladığın üç karar nedir? Gibi sorularla danışanımızın analizine yoldaş olmalıyız. Her bölüm için vereceği cevapları olabildiğince netleştirmeliyiz.

Bu çalışma bizim potansiyelimizi ortaya koyacaktır. İnsanın yapacağı ya da yapmak istediği her şey kendi yeteneklerine bağlıdır. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak hayatta kat edeceğimiz yol o derece başarılı olacaktır.

Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry’i “Küçük Prens” adlı eserinde de;

“ Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir. “ demektedir.  Bu düşünceden hareket ile kendimizi bulmak ya da kendimizi tespit etmek oldukça zor ama bizi başarıya daha hızlı ulaştıracak bir çalışmadır.

Bu çalışmayı yaparken olabildiğince zaman ayırarak ve kendimize dürüst davranarak yapmamız, hayat amacımızı gerçekleştirmek için bize pozitif katkı sağlayacaktır.

Daha önceki hedef oluşturma yazımız ile ilgili bize ulaşan bir okurumuz şu şekilde yorum yapmıştı.

 • Hedeflerimiz var, fakat rüzgar istediğimiz yönden esmiyorsa…..

İşte tam da bu noktada okurumuza şunu söylemek isteriz, kendi potansiyelini bilen bir bireyin rüzgârı her zaman istediği yönden esecektir.

Unutmayalım ki, ŞEMSİ TEBRİZİ’nin dediği gibi;

Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım?’ diye sormak için hiçbir zaman geç değil.

Kendinizi, potansiyelinizi keşfederek hayat amacınızı gerçekleştirmenize katkı sağlaması dileğiyle…

 

 

 

 

 

Kaynak : Döndü Polat

YORUM YAP

Neval 8 Mayıs 2020 / 12:36 Yanıtla

Hocam aynen insanın kendini tanıması veya yargılaması zor , yazdığınız gibi kendimi test ettim insan kendini yargılarken zorlanıyor basarıya gitmek için önce kendimizi tanımamız gerekiyor, bu konuda da bizleri aydınlattığınız için teşekkürler ????

Eren 8 Mayıs 2020 / 12:50 Yanıtla

Kesinlikle katılıyorum

Derya Aydın 8 Mayıs 2020 / 15:42 Yanıtla

Merhaba iyi günler yazdıklarınızı hiç sıkılmadan okudum . Çok etkileyeci . Bazılarıni dikkate alıcam. Sevgiile…

Hazal 8 Mayıs 2020 / 21:24 Yanıtla

İlham verici bir yazı. Teşekkür ederiz

Gönül Sevinç 9 Mayıs 2020 / 07:46 Yanıtla

Aydınlatıcı ve etkili bi yazı olmuş. Kenfini iyi tsnıysn eleştitebilen aunı zamanda eğitebilen bireylerin oluştıtacağo bi yoplumu hefefleyen bu çslışmslatınızın amacına ulaşmasını diliyorum

Turabi GÜL 9 Mayıs 2020 / 13:13 Yanıtla

SWOT analizini,daha da somutlaştırmaya çalışmışsınız.Tebrik ederim.Tabiidir ki Kurumsal baglamda yapilan bir çalışmadır SWOT…Her bireyin de elestirilmeden güçlü yönlerini degerlendirmesi zayif yonlerini de azaltmasi ya da törpülemesi onemlidir.Sorularla bu açılımı saglamanız bakımından güzel ve olumlu bir yazı.?