“ZOR YAŞAMLAR”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“ZOR YAŞAMLAR”

Sevgili okurlarım, merhaba.

Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz aylarda Artı Körfez Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Pekçetin ve Kadrom’un Başkanı Elvan Çakan ile röportajlar yapmıştık. Edremit Roman camiası başta olmak üzere bütün Romanların sesi olan derneklerimizin kuruluş hikâyesini dinlemiş, başarılı çalışmalarına ortak olmuştuk.

Aradan geçen zaman içinde hem Edrom hem Kadrom hiç boş durmadı. Herkesin beğenisini ve takdirini kazanan projeler sırasıyla hayata geçti. Her iki derneğimizin bağlı olduğu Artı Körfez Roman Dernekleri Federasyonu’n da bunda payı çok. Bizler de Romanların birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olduğunda çok daha doğrusu kendilerine gereken olanak sağlandığında neler yapabileceğini gördük. Yeter ki, hiçbir ayrım yapman biz birbirimize sahip çıkalım, inanıp güvenelim.

Son günlerde ise, Edremit Körfezi’nden öyle bir ses yükseldi ki… Daha çok müzisyen kimliği ile tanıdığımız Roman vatandaşlarımızın, tiyatroda da oldukça yetenekli olduğuna tanık olduk. Bu ses, ilk etapta bir Roman kadının feryadıydı. Şimdi ise, bu çığlık umuda dönüştü. Nasıl mı? Roman kadınlarımızın alkışları toplayan sahne performansı, emeği ve çabası ile… Ve hiç şüphesiz kendilerine olan güvenleri ile…

Sevgili okurlarım,  ‘’Zor Yaşamlar’’ bir tiyatro oyunundan çok daha fazlasını ifade ediyor. Değerli başkanımız Murat Pekçetin ile hem bu oyunu hem de yeni projeleri üzerine konuştuk. Sizleri, bu keyifli söyleşi ile baş başa bırakmadan önce, sahneye çok yakışan kadınlarımız başta olmak üzere bütün ekibi yürekten kutluyorum. Başarıları daim olsun.

Şimdi gelin, Romanların tiyatro dünyasına konuk olalım. Bakalım, Roman kadınlarımızın sahne macerası nasıl başlamış?

Dernek olarak ne zamandır Roman Diyalog Ağı’nda yer almaktasınız?

Derneğimiz yani Edremitli Romanlar Yardımlaşma ve Dayanışma (EDROM),  2 yıldan bu yana Roman Diyalog Ağı’nın (RODA) içerisinde yer almaktadır.  İyi ki de Roman Diyalaog Ağı’nın bir üyesiyiz. Bu sayede, özellikle kurmuş olduğumuz dernekleri geliştirebilmek için önemli dersler aldık. Daha da bilgilendik. Bu bilgimizi sahada göstermeye başladık. Kısacası daha çok iş yapabileceğimizi, kamuoyuna gösterdik.

Bir tiyatro oyunu sergileme kimin fikriydi? Bu projeye, RODA nasıl bir katkıda bulundu?

Bir tiyatro oyunu sergilemek, benim fikrimdi. 3 yıldan bu yana hep düşündüğüm bir projeydi.

Roda’nın, bize faydası nerede oldu derseniz; yazdığımız oyunun uluslararası nitelikte olması çok önemliydi. Tiyatro projemiz ile geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen Roda Ege Bölge toplantısında alt hibeyi almaya hak kazanmıştık. Sözleşme imzalamıştık. Roda’dan bir üyesi olarak hibe almamız, oyunun çok daha rahat bir şekilde sergilenmesini sağladı. Böylelikle, hiç kimseye ihtiyacı olmadan bir derneğin hayalindeki bir oyun gerçekleşti.

Daha önce bir tiyatro deneyiminiz var mıydı?

Evet. Derneğimizde daha önce bir tiyatro oyunu oynanmıştı. Çanakkale şehitlerimizi andığımız bir çocuk oyunuydu. Bu projede de çok başarılı olduğumuz söylendi. Edremit Körfezi’nin birçok yerinden teklifler geldi. Ve birçok yerinde oynadık.

Zor Yaşamlar adlı tiyatro oyunun konusu nedir?

Zor yaşamlar, Roman kadınının zorluğunu anlatan bir oyun. Bugüne kadar yaşanmış tüm sıkıntıları anlatmaya çalıştık. Çok da başarılı olduğuna inanıyorum. Umarım, bizleri izleyenler de benimle aynı düşüncededir.

Hazırlık aşamasında neler yaşadınız?

Hazırlık aşamasına gelince; zor yaşamlar oyunumuz sergilenmeden önce yaklaşık 50 veya 60 kadar ev gezdik. Evlerine konuk olduğumuz Roman kadınlarının gerçek yaşanmış hayat öykülerini dinledik. Notlar almaya başlamıştık. Böylelikle oyunun yazım aşaması başlamış oldu. Yorucu ve bir o kadar da güzel bir çalışma oldu.

Oyunda kimler rol aldı?

Oyunda kimler oynadı konusuna gelince; öncelikle yaşadığı zor koşullardan dolayı hayatı boyunca eşiyle dostuyla hiç sinemaya gidememiş, sanatsal bir çalışmaya katılamamış insanlarımızdan seçtik.  Bunun yanı sıra Edrom ve Kadrom Derneği’nin yöneticilerinden de seçtiğimiz oyuncular oldu.

Burada asıl güzel olan durum şu ki, insanlarımızın kendi hayatlarını oynamasıydı. Açık söylemek gerekirse, ben de bu kadar güzel bir oyun çıkacağını tahmin etmemiştim.

Oyunda oynayan arkadaşlarımız; eşim Tülay Pekçetin, Kadrom Dernek başkanımız Elvan Çakan, Edrom Derneği kadın kolları başkanı Nuray Can, Gülçiçek Çakan, Sema Karaağaç, Niran Gültabak İlayda Çakan, İlker Çakan, Goncagül Demircioğlu, Taner Demircioğlu ve Ravza Kaplan.

Oyunu nerelerde oynadınız? İzleyiciler tarafından nasıl bir tepki aldınız?

Oyunumuzu, ilk Gömeç ve Karaağaç’ta oynamıştık. Çok güzel tepkiler almaya başladık. Hatta şöyle diyebilirim ki, oyun bittiğinde gözyaşlarını tutamayan birçok arkadaşımızı gördük. Daha sonra Altınoluk’ta oynayarak oradaki Altınoluk’ta yaşayan dostlarımızın çok keyif aldığını gördük.

Ve şunu da söyleyebilirim; Türkiye genelindeki birçok dernek başkanı arkadaşımızdan, oyunu izleyenlerden dinleyenler oldu. Sağ olsunlar, kendileri yönetimdeki arkadaşlarımıza teklif etti. Edremit dışında da oynamanızı istiyorlar.  Aldığımız bu tepkilerden dolayı, iyi bir işe imza attığımıza inanıyorum.

Çalışmalarda birçok izlememe rağmen sahnede gösterimde inanın gözlerim dolmuştu. Yani, şunu anlatmak istiyorum; işin açıkçası fırsat verildiğinde Romanlar’ın sadece göbek atması, efendime söyleyeyim kavga yapması değil işte sanatta da olduğunu da görebiliyoruz.

Dernek bünyesinde tiyatro çalışmalarını kalıcı hale getirmeyi düşünüyor musunuz?

Dernek bünyesinde tiyatroyu kalıcı olarak düşünüyor muyuz, düşünüyoruz. Ama şöyle çocuklarımızın yetişkinlerimizin rolünü alabilmesini sağlayacağız. Yani onların tiyatro ve sanatla daha fazla buluşmasını istiyoruz. Bunun için aynı ekiple yol yürümeyeceğiz. Her yeni bir çalışmada, yeni yeni gençlerimiz, yeni yeni kadınlarımız yer alacak. Hep birlikte birçok projeyi hayata geçirmeye çalışacağız inşallah.

Önümüzdeki günlerde,  sizleri tiyatro dışında başka hangi alanlarda izleyeceğiz?

Evet, önümüzdeki günler için çok güzel çalışmalar hazırlıyoruz. İlk kez sizinle paylaşayım, bu arada ‘’Edremit Roman Ateşi Grubu’’ kuruyoruz. Ritim gruplarımız, gitarcı, dansçı ve bağlamacı kızlarımızın yer aldığı gruplar için bir hazırlığımız var. Yaz sezonuna hazırlanıyoruz diyebiliriz. Şu an için, eğitimsel bir program üzerine çalışıyoruz. Bu programlarla daha da güzel işler yapmak istiyoruz.

Bu arada sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bizlerin yapmış olduğu projeleri, paylaşımlarınızla ve köşe yazılarınızda halkımıza tanıtıyorsunuz. Artı Körfez Roman Dernekleri Federasyon Başkanı olarak; sizlere camiamız ve derneğimiz adına çok teşekkür ediyorum.

 

YORUM YAP