Yayınlanma Tarihi :

EDREMİT’TEN ÜLKE TURİZMİNE ARMAĞAN

EDREMİT’TEN ÜLKE TURİZMİNE ARMAĞAN

Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan, Türkiye’den başlayıp Avrupa’da 5 ülkeyi kapsayan Aeneas Kültür Rotası, Avrupa Konseyi Genel Kurulunda 35 ülkenin oy birliği ile Avrupa Konseyi’nin tescilli kültür rotası  ilan edildi.

Edremit Belediyesi tarafından 3 yıldan bu yana Aeneas Kültür Rotası ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında, Aeneas Rotası Uluslararası Derneği kurulmuştu. Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünce Aeneas’ın mitolojik hikayesi ve efsanevi yolculuğu Avrupa Konseyi’nin barış, kültürler arası diyalog ve uluslarası kardeşlik prensipleri ve değerlerine göre şekillendirildi.
Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 272 sayfalık ile projenin başvurusu Edremit Belediyesi’nin kurucu üyesi olduğu Aeneas Kültür Rotası Derneği tarafından yapıldı.

EN BAŞARILI PROJE

29 Nisan 2021 tarihinde Fransa’nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Konseyi Kültür Rotalarına İlişkin Genişletilmiş Kısmi Anlaşma – EPA’nın Genel Kuruluna Edremit Belediyesi’nin yaptığı nihai sunumu hemen ardından 35 ülkenin oy birliği ile Aeneas Kültür Rotası projesi Avrupa Konseyinin tescilli kültür rotası olarak ilan edildi. Avrupa Konseyi Kültür Rotaları 2021/2022 değerlendirme döneminde Avrupa’nın farklı ülkelerinden başvuran 17 proje arasında komisyondan tescil kazanan  5 kültür rotası içinde Aeneas Kültür Rotası ilk sırada ve en başarılı proje olarak seçildi.

5 ÜLKEYİ KAPSAYAN ARKEOLOJİK KÜLTÜR ROTASI PROJESİ

Avrupa Konseyi uluslararası anlaşmalar ve şartlarına göre hazırlanan başvuru dosyasında projede bulunan Yunanistan, Tunus, Arnavutluk ve İtalya’nın belediye ve yerel kurumları ile yapılan verimli işbirliği sonucunda Avrupa Konseyi’nin tesciline hak kazandı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Türkiye’den başlayan Avrupa Konseyinin ilk tescilli Kültür Rotası’nı Edremit ve ülkemize kazandırdığımızı büyük mutlulukla sizinle paylaşmak isteriz” dedi.

Başkan Arslan şu açıklamayı yaptı:

“Aeneas Kültür Rotası Avrupa Konseyi Kültür Rotası unvanına layık görülerek Edremit’in ve rotada bulunan diğer noktaları yılda binlerce yabancı turist tarafından en fazla tercih edilen kültürel ve en prestijli turistik destinasyonları arasına girmek, Avrupa Birliğinin Kültür Rotaları programına ayırdığı özel fon ve finansman imkanlarından bundan sonra faydalanabilmek demektir. Aeneas Kültür Rotası Avrupa Konseyinin tescilli kültür rotası olması Edremit’imiz ve ülkemiz için sürdürülebilir kültürel, peyzaj/doğa ve arkeolojik turizmi kapsamında daha zengin ve etkileyici aktiviteler tasarım ederek, halkımızın ekonomik refahının ve bölgemizin uluslararası görünürlüğünü sağlayacaktır. Bununla birlikte Edremit ve Çanakkale bölgesi T.C. Kültür Bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından sürdürebilir turizmi, kültür mirası koruma ve değerini arttırma, ekonomik stratejiler ile ilgili yeni geliştirme ve kalkınma politikaları uygulamasında bundan sonra öncelikli alan olarak sayılacaktır.”

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

“Her zaman irademizi kullanarak ve kendi güçlerimize inanarak yürüdüğümüz bu uzun yolda bize katılan ve vizyonumuza inanan T.C. Kültür Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Tanıtma Genel Müdürü ve Müdür Yardımcısı Sayın Onur Gözet ve çalışma arkadaşları, Türkiye Turizm ve Tanıtım Ajansı (TGA) başta olmak üzere, projemizin resmi paydaşları olan Balıkesir Valiliği, Balıkesir İl Kültür Müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Troya Arkeolojik Müzesi, Balıkesir Üniversitesi, 18 Mart Çanakkale Üniversitesi ayrıca her konuda projemize desteğini esirgemeyen Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) ve bunca emeğimizin tek sebebi olan Edremit’li vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi iletmek isteriz”

“ASIL YOLCULUK ŞİMDİ BAŞLIYOR”

Başkan Arslan,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aeneas Kültür Rotası’nda asıl yolculuğumuz şimdi başlıyor; Truva’dan kaçarak elinde küçük oğlu ve sırtında yaşlı babasını taşıyarak Avrupa medeniyetini kuran tıpkı Aeneas gibi bizler de tarihimizi sırtımızda, geleceğimizi elimizde tutarak barış, kardeşlik ve yeni kalkınma ufuklarına doğru hep birlikte yürüyeceğiz”

İŞTE O PROJE

M.Ö. 1. yüzyılda Vergilius  yazılan Aeneis destanı Avrupa’da okullarda eğitim müfredatında bulunan ve en bilinen hikâyeler arasındadır.  Bu hikaye Troya’nın yıkılışı ve Troyalıların prens Aeneas önderliğinde büyük savaş sonrası yeni bir başlangıç için yolculukları ve bir dönem Avrupa’nın en önemli güçlü yerleşimlerinden olan Roma ve Roma İmparatorluğu’nun kuruluşunu Anadolu’ya dayandırmaktadır.

Türkiye’nin Antandros’tan (Altınoluk)  başlayan ve İtalya’nın Lazio kıyılarına uzanan esnafevi Truvalı kahramanın yolculuğunun izini takip eden proje, deniz kültürünü, doğa peyzajları farklı toplumların arasındaki interkültürel ve pozitif etkileşenler gibi evrensel değerleri  tanıtmayı hedefliyor. Aynı zamanda Avrupa ve Akdeniz ülkelerinin kültürel zenginliğini inşa eden ve ortak kültür mirası oluşturan kültürel çeşitliliği değerini yaygınlaştırıyor.
Truvalı kahraman Aeneas’ın uğradığı limanlar ve arkeolojik bölgelerinden oluşan Aeneas Kültür Rotası Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, Tunus ve İtalya’yı dahil eden turistik ve kültürel bir güzergahtır.

PROJE ORTAKLARI
İtalya, Yunanistan, Tunus ve Arnavutluk’tan bazı belediyeler ve dernekler
Türkiye’den: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Colosseum Arkeolojik Parkı, Napoli Ulusal Arkeolojik Müzesi, Sicilya Bölgesi, Geata Belediyesi, Centole Palinuro Belediyesi, Benevento Belediyesi, Cerveteri Belediyesi, Pozzuoli Belediyesi, Procida Belediyesi; Tunus’tan Kartaca Belediyesi (Kartaca UNESCO), Arnavutluk’tan Sarande Belediyesi, (Butrint UNESCO), Yunanistan’dan Mikanos Belediyesi (Delos UNESCO), Hanya Belediyesi (Girit Adası).
Finansman İmkanları: Tescillenmiş rota uluslararası turizm çağrılarına başvurmayı ve olumlu sonuç almayı kolaylaştıracaktır.
Uluslararası Mükemmeliyet Göstergesi: Avrupa Konseyi tarafından verilen “Kültür Rotası Sertifikası”, sürdürülebilir turizm açısından bölgenin prestijini arttıran bir belgedir.
Avrupa Boyutunda Görünürlük: Balıkesir ve Çanakkale bölgesine uluslararası boyutta görünürlük ve tanınırlık kazandıracak.
Network: Uluslararası kuruluşlar arasında oluşturulan sinerji ve işbirliği zeytin rotası gibi başka projelerin de hayata geçirilmesi açısından avantaj sağlayacak. (balikesir24saat.com)

https://antandros.org/aeneas-destani/

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP