EDREMİT’TE BU KAÇINCI KADIN CİNAYETİ? « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

25 Ekim 2021 - 00:38

EDREMİT’TE BU KAÇINCI KADIN CİNAYETİ?

EDREMİT’TE BU KAÇINCI KADIN CİNAYETİ?
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2021 - 0:15

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir kadın cinayeti daha işlendi.İki aylık hamile olan  16 yaşındaki Merivan Avcı eşi tarafından “komşuya tencere verdiği” için bıçaklanarak öldürüldü. Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması, “Edremit’te bu kaçıncı kadın cinayeti” diye sorarken, “Kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için hem Körfez’de hem ülke çapında köklü politikalara ve kurumsal mekanizmalara ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı. 

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması’nın açıklaması şöyle:

Katil yine bir erkek, yine kadının en yakını, eşi, kocası…

Edremit’in Gazicelal Mahallesi’nde yaşayan Merivan Avcı, 16.07.2021 Cuma günü kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Merivan karnında bir de 2,5 aylık bebek taşıyordu.

Merivan daha ömrünün baharında, 16 yaşında idi. Belli ki 15 yaşında erkenden evlendirilmişti…Yaşı tutmadığı için nikah dahi yapılamamıştı.

Merivan ve bebeğini sırtından bıçaklayarak öldüren zanlı 17 yaşındaki Seymen Y. cinayetin hemen ardından yakalanarak tutuklandı ve cezaevine sevkedildi.

Basında yer alan haberlerde cinayet nedeninin “Komşuya Tencere Vermek” olduğu bilgisi yer alıyor…Ne kadar garip bir durum, değil mi? Böyle bir gerekçe olabilir mi?

“Beyaz tayt giydin öldürürüm, temizlik yapmadın öldürürüm, erkeklere baktın öldürürüm, yemek yapmadın öldürürüm”. Kadınları öldürmek için yaratılan bahanelerden bazıları…Hiçbir gerekçe kadın cinayetinin nedeni olamaz. Kimse kimsenin canına kastedemez!

Kadın katliamları artık cinskırıma dönüştü…Edremit Körfezi’nde ve Türkiye’nin her yanında her gün en az üç kadın erkekler tarafından katlediliyor! Katiller, erkek egemen sistem ve değer yargılarından güç buluyor. İyi hal indirimleri ile salıverileceklerini biliyorlar…Güvendikleri bir yargı sistemi var. ”Nasıl olsa üç  ay yatar çıkarız.” diyorlar.

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması olarak bugüne kadar Edremit Körfezi’nde çokça kadın ve çocuk cinayetine tanıklık ettik. Kadın cinayeti davalarını takip ediyor ve adaletin yerini bulması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak artık dayanacak gücümüz kalmadı.

Kadına karşı şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için hem Körfez’de hem ülke çapında köklü politikalara ve kurumsal mekanizmalara ihtiyacımız var. Edremit Körfezi’nde Ayvalık dışında hala şiddete maruz kalan kadınların başvurabilecekleri ve destek alabilecekleri bir kadın danışma merkezi yok.

Kadınların yaşamını koruyan, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet karşısında kadın ve LGBT+’ lar için  bir güvence olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzalarını çekenler, bu cinayetlerin daha da artacağını bilmiyorlar mıydı? İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilse de kadınların kanı ile yazılmış İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Sözleşmeyi uygulatacağız. İstanbul Sözleşmesi Bizim!

Körfez’de en yakınındaki erkekler tarafından öldürülen Esra’lar, Pınar’lar, Aygül’ler, küçük Efe’ler, daha dünyaya bile gelememiş bebek Merivan, daha adını sayamadığımız onlarca kadın ve çocuk….

YETTİ ARTIK!

GEREKLİ KORUYUCU POLİTİKALAR UYGULANSIN, KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN!

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.