DOLAR31,1309% 0.08
EURO33,8179% 0.03
STERLIN39,4891% -0.01
FRANG35,3805% 0.09
ALTIN2.035,79% 0,18
BITCOIN1.755.5238.472

EDREMİT’İN KURTULUŞUNUN 100. YILINDA BİRLİKTE OLALIM

Yayınlanma Tarihi :
EDREMİT’İN KURTULUŞUNUN 100. YILINDA BİRLİKTE OLALIM

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde Edremit Belediyesi ve derneğimizin Edremit Şubesi tarafından düzenlenen kutlama töreninde geleneksel olarak sergilenen bir mizansenin bazı basın organlarında amacından çok farklı şekilde işlenmesi nedeniyle bir açıklama yapmamız gerekmiştir.

Edremit ve bölgesi 797 gün Yunan işgalinde kalmış ve bu işgal döneminde çok büyük acılar yaşamıştır.Bu dönem Edremit halkının belleğinde acı dolu karanlık günler olarak kalmıştır. Kurtuluştan sonraki yıllarda yapılan kutlama törenlerinde karanlık günlerden kurtuluşa giden süreç gösterilerle anlatılmış ve içlerinden bazıları gelenekselleşmiştir.

Bunlardan biri de işgal edilen ve özgürlüğü elinden alınan Edremit’in kurtuluşunu simgeleyen , siyah örtü altında zincirlenmiş bir kadının, Kuvayı Milliye birlikleri ve efeler tarafından kurtarılarak zincirin çözülmesi, işgali ve karanlık günleri simgeleyen siyah örtü yerine kurtuluşu simgeleyen beyaz giysi giydirilmesidir.

Burada söz konusu olan bir kadın giysisi değildir. Bu mizansen gelenek haline gelmiş olup, yıllardır Edremitin kurtuluş kutlamalarında yer almaktadır.Edremit halkı tarafından önemi ve anlamı çok iyi bilinmektedir.

Konunun özünden koparılarak bu mizansenin ” halkın giyim tarzı üzerinden mesajlar içerdiği” iddiasının ve söyleminin kasıtlı olarak yayıldığını görmekteyiz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak yurdumuzun düşman işgalinin kurtuluşunda yapılan bu tarz geleneksel ve anlamı bölgede çok iyi bilinen etkinliklerin bazı basın organlarında toplumsal kutuplaşma aracı olarak gösterilmesini doğru bulmuyoruz. Bu tür ulusal günler ulus olarak bir arada olmamız gereken günlerdir.
Basına ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.  ÇYDD  Edremit Şubesi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edremit Şubesi Başkanı Nedret ALDEMİR.

***
15 Eylül günü Edremit Cumhuriyet meydanında toplanan dernek üyeleri ve Edremit halkı basın açıklamasına destek verdiler.
Üyesi olduğum Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edremit Şubesi  gönüllüleri  ve üyeleriyle birlikte olmak , yanlış anlaşılmaların verdiği sıkıntıyı gidermek , doğruları söylemenin coşkusuyla alandaydık.

Edremit Cumhuriyet Meydanı ve katılımcılar…

***

Dernek başkanı Nedret Aldemir’in yaptığı basın açıklamasından sonraki sözleri alandakilere duygu dolu anlar yaşattı.
O muhteşem konuşmadan aklımda kalanları kısaca buraya not edeyim.
” Bizim çocuklarımız bugün mahkemelerde hakim , okullarda öğretmen, hastanelerde doktor olarak görev yapıyorlar. Bizler onların daha iyi koşullarda okumaları için çabalıyoruz. Benim ailem, dedelerim , atalarım  Edremit’te 270 yıldır yaşıyor. Edremit benim toprağım, memleketim. Memleketimin gençlerine hizmet etmekten çok mutluyuz. Seneye 9 Eylül günü  Edremit’in kurtuluşunun 100. yılını  kutlayacağız. O gün, o  siyah örtünün altında ben olacağım. Ve o siyah örtüyü ve zincirleri ben kendim çözüp çıkaracağım. Efeler gelmeden..”
Başkan Nedret Aldemir’in bu duygu dolu konuşmadan sonra Edremit Meydanından haykırdık  ” Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” .

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Edremit Şubesi kurucu başkanı eğitimci – yazar Cemil YAVUZ ve  şu anda başkanlığımızı yapan Nedret ALDEMİR , Edremit Cumhuriyet meydanında 15 Eylül 2021 günü birlikteydiler. 

Basın  açıklamamıza  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edremit Şubesi’nin  kurucu başkanı eğitimci – yazar – gazeteci arkadaşım Cemil YAVUZ bey de katıldı. İlk başkanımız olarak onu aramızda görmek hepimize güç verdi.
Kurucu başkanımız, eğitimci  – yazar Cemil YAVUZ  bey ile , Edremit Körfez Star Gazetesi  ve Balıkesir’in internet gazetesi http://balikesir24saat.com ‘da birlikte yazıyoruz.  Dostluğundan ve yazdıklarından öğrendiklerim için buradan da ayrıca  teşekkür ediyorum.

TÜRKİYE’M !
Ne oldu sana?
Cemil Yavuz’un kitabından  öğrendiklerim.  Okunmalı. Notlar alınıp , o notlar  el altında olmalı, o notlar  yolumuza ışık tutacaktır.
Ara sıra da olsa bile, çok ciddi anlamda  sormalıyız!..
Tıpkı Cemil YAVUZ gibi sormalıyız.
-Türkiye’m ne oldu sana ?
Dünya üzerinde kendi kendisine yeten ve besleyen 7 ülkeden biriydik, ne oldu Türkiye’m ?
Uçak Fabrikamıza ne oldu ?
1936 yılında yaptığımız , uçağımıza ne oldu ?
Geriye dönüp baktığımızda elimizden zorla alınan, Köy Enstitülerinin kapatılmasında kimler vardı ? Kimlerin çıkarına dokunuyordu aydınlık düşünceli öğretmenler.
-Köy Enstitülerimiz ne oldu sana ?
– Neden kapattılar tümünüzü birden, neden ?
– Aydınlıktan bu kadar nasıl korkuluyordu , nasıl ?
– Atatürk çağdaşlığından neden vazgeçilmek isteniyordu ? Nasıl ?
Eğitimde  çağdaşlığı yakalamamızda çok önemli ödevleri başaran başkanlarımızın , üyelerimizin , çocuklarımızın yolu açık olsun.
Birlikte oldukça daha önemli işler yapacağımıza inancım tamdır.
Başkanlarımıza , üyelerimize , gönüllülerimize ve bizlerin çocukları olan ÇYDD’lilere selam olsun. Sevgiyle , gönüllü olarak, her türlü zorluğu aşmak için birlikteyiz.
Edremit’in kurtuluşunun 100. yılında birlikte olmak , o coşkulu törende buluşmak umudumuzdur..
Güzel günler göreceğiz çocuklar, yeter ki sizler çok çalışın.
Güneşli günler görmek için..

YORUM YAP