DOLAR31,1899% 0.14
EURO33,8070% -0.02
STERLIN39,5053% 0
FRANG35,4471% 0.09
ALTIN2.038,84% 0,29
BITCOIN1.889.0156.178

EDREMİT’E DAVET

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
EDREMİT’E DAVET

Edremit Belediyesi ve ilçenin güzellikleri Avrupa’da tanıtılacak. Yurt dışında yaşayan  Ege TV Avrupa temsilcisi İbrahim Ergül, ilçeyi ziyaret ederek Özel Kalem Müdürü ve Belediye Sözcüsü Tayfun Canlı ile Edremit’i tanıtan bir röportaj gerçekleştirdi.

Ege TV  ilçenin tanıtımına yönelik hazırladığı programda Edremit Belediyesi Özel Kalem Müdürü ve Belediye Sözcüsü Tayfun Canlı ile bir röportaj gerçekleştirdi. Avrupa’da yaşayan gazeteci ve televizyoncu İbrahim Ergül’ün sorularını yanıtlayan Özel Kalem Müdürü ve Belediye Sözcüsü Canlı, Edremit’in kültürel değerlerini taşıyan etnografya müzesini  gezdirdi,  ilçenin tarihi, ve doğal güzelliklerini anlattı.

Canlı Edremit Belediyesi Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde gerçekleştirilen çekimde “ Almanya’da, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız yıl içinde Kaz Dağları, Altınoluk, Akçay, Zeytinli gibi mahallelerimizi ziyarete geliyorlar. Burada konaklıyorlar. Bu sene pandemiden dolayı gelemediler, parça parça geldiler. Önümüzdeki günlerde pandemi süreci tamamladığında yeniden kendilerini bekliyoruz. Edremit  Kaz Dağları’nın eteklerinde yeşiliyle mavisiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgemiz. Herkesi Edremit’e bekliyoruz.” dedi.

Edremit’in Almanya’da ki kardeş kenti Kamp- Lintfort ile ilişkileri anlatan Canlı, “Kamp Linfort önceki senelerde  kardeş şehrimizdi. 2019 yılında Selman Hasan Arslan başkanımızın yeniden seçilmesiyle birlikte Kamp-Linfort ile ilişkilerimiz devam etti. O kardeş şehir projemizde de kendilerini ziyaret edecektik. Kendileri de bölgemizi ziyaret edecekti. Ama pandemi sürecinden dolayı karşılıklı ziyareti gerçekleştiremedik. Pandemiden sonra kardeş şehirlerimizi ziyaret ederek onları burada ağırlamaya devam edeceğiz” dedi.

Turizm ile ilgili sorular da yanıtlayan Canlı, “Edremit’in kışın nüfusu 150 bin, dolayısıyla belediye 150 bin nüfusa göre bütçesini yapıyor. Ama yaz nüfusu 1 milyonu aşkın. Bu sene pandemi süreci nedeniyle  700 binlerde kaldı.  Biz Edremit’e gelen birçok vatandaşımız için birçok bölgede kurduğumuz Hijyen Timi’yle çalışmalar yaptık. Kamu kurumlarını, özel kuruluşları özellikle havaalanlarını temiz tuttuk.  Koronayla mücadele ettik. Başarılı da olduğumuza da inanıyorum” dedi.

Avrupa’da yaşayan Türklere Edremitliler’in selamın gönderen Tayfun Canlı, “Ben Bulgaristan Sofya’ya bağlı Filibe Üniversitesi’nde öğrenimimi görmüştüm. Avrupa’da ve Batı Trakya’da yaşayan Türkler, yüzlerini bize dönmüş kardeşlerimiz. Onlara her zaman kucağımızı açıyoruz. Onlar bizim için değer, bizim  kardeşlerimiz. Her zaman bu bölgeye bekliyoruz. Pandemi sürecinden sonra Edremit’e geldikten sonra biz kendilerini ağırlamak bölgeyi gezdirmek isteriz. Onlar bizim için bir değer. Onlara çok selam ve saygılarımı iletiyorum. Hürmetler sunuyorum”

Etnografya Müzesi Sorumlusu Cumhur Dokur’da çekimlerde Edremit’in geçmişten günümüze tarihi ile ilgili bilgiler verdi. Dokur; Müze ile birlikte Atatürk Kültür Evi, Muzaffer Akpınar Kültür Evi gibi  alanlarda ilçenin tarihi dokusunun anlatıldığını, hizmete açılma aşamasında olan ünlü  şair ve yazar Sabahattin Ali’nin yaşadığı ve adının verildiği ev ve belediyeye kazandırılan Sağdıçlar Anı Evi’nin ilçenin tarihi mirasını gelecek kuşaklara aktaracak önemli yerlerden olacağını bildirdi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP