EDREMİT KÖRFEZİ’Nİ YOK EDEN “ŞAKA” DEĞİL “FOSEPTİK”

Yayınlanma Tarihi :
EDREMİT KÖRFEZİ’Nİ YOK EDEN “ŞAKA” DEĞİL “FOSEPTİK”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Edremit Körfezi kirliliği ile ilgili yaptığı çalışmaları eleştiren MHP Balıkesir Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel’i sert sözlerle eleştirdi. Sarı, “İktidarın küçük ortağı olarak AKP sözcülüğü yapan MHP Balıkesir Milletvekili Sayın Ekrem Gökay Yüksel’in, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a arka çıkan bir açıklama yapmasına şaşırmıyorum. Sadakatini Balıkesir halkına değil hatta kendisine oy veren hemşehrilerimize değil de Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibine destek vererek gösteren Sayın Yüksel’in yaptığı açıklamayı talihsiz buldum” dedi.

“EDREMİT KÖRFEZİ’NİN KİRLİLİĞİ ÇÖZÜLEMEYECEK BİR SORUN DEĞİL”

CHP’li Serkan Sarı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Edremit Körfezi’nin kirliliği ile ilgili verdiği soru önergelerinin eleştiri konusu olmasını doğru bulmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Sayın Milletvekili, AKP anlayışının yönetemediği Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve ekibine destek vermek için, memleketimizin Ege Denizine açılan körfezinin kirliliğini millet iradesinin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımamdan rahatsız olmuşlar.

Edremit Körfezi’nin kirliliği çözülemeyecek bir sorun değil, AKP’li yönetim anlayışının çözmek istemediği bir sorundur. 10 yıldır iktidarda olan AKP’li Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, görev ve sorumluluğu olan bu sorunu neden çözmek istenmiyor? Çözmek istemediği gibi bahane üretiyorlar. Sayın Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel de çok iyi biliyor ki bu görev, yetki ve sorumluluk Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ndedir. Edremit Belediyesi’nde değil. Nitekim, Edremit’in bir biyolojik arıtma tesisine ihtiyacı olduğu gerçek. Bunun yolunun da bir takım oyunlarla değil somut ve şeffaf yönetim anlayışı ile hayata bir an önce geçirmek.”

“SORUN, SUYU BULANDIRAN BAŞKAN YÜCEL YILMAZ”

“Yönetilemeyen bir Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile karşı karşıyayız. AKP’li yöneticilerin Balıkesirlilerin kafasını karıştırmak, dikkatlerini başka yöne çekip gizli ajandalarındakini uygulamaya çalışmak var. Sayın Milletvekili, suyu bulandıran AKP’li Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine küçük ortak anlayışı ile “bir destek atayım, dostlar alışverişte görsün” açıklaması yapmanız siyaseten de size bir şey kazandırmaz. Siz en iyisi; sorun çözemeyen, şatafat,  gösteri ve hamaset belediyeciliğinden başka bir iş yapamayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz ve ekibine destek olmaya çalışmaktansa sokağa çıkıp vatandaşın sorunlarını dinleyin.”

“SALTANATIN DEĞİL, MİLLETİN YANINDA OL”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, MHP Balıkesir Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel’i kirliliğin yaşandığı yerlerde vatandaşlara konuşmaya davet ederek, “Bir gün fırsatını bulursanız Sayın Yüksel Edremit Körfezi sahilinde vatandaşlarımızın dertlerini dinleyin. Denizdeki kokuya, ishal ve kusma şikayeti ile hastanelere başvuran vatandaşlarımızın isyanına kulak verin. Ayrıca çalışmayan veya yetersiz durumda kalan bölgedeki arıtma tesislerini, deniz suyuna karışan arıtma atıklarını incelemenizi de tavsiye ederim” dedi.

‘ŞAKA’ DEĞİL DE  ‘FOSEPTİK’

Sarı şöyle devam etti:

“Yıllardır kanalizasyon alt yapısı yapılmadığı için Güre Mahallesi’nde ki foseptik kullanmak zorunda kalan ev sahiplerinden haberiniz var mı? Atıklarını derelere boşaltan işletmelere göz yuman göz göre göre Edremit Körfezimizi yok eden bu anlayışa ‘dur’ diyebilir misiniz? Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’ye yönelttiğim soruların yanıtlarını sizinle ve kamuoyunla paylaşacağım. Edremit Körfezi’nde yaşanan kirliliğin ‘Şaka’ değil de  ‘Foseptik’ olduğunu bir şekilde görevden kaçan, sorumluluk almayan, mazeret üreten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine izah edeceğimden hiç şüpheniz olmasın.”

“BALIKESİR’İN KİRLENEN SULARI İÇİN TBMM’DE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURALIM”

“Sayın Milletvekili Yüksel’e Edremit Körfezi’nin kirliliğinin nedenleri, çözüm önerileri için TBMM’de araştırma komisyonu kurulması konusunda destek verip veremeyeceklerini de açıkça soruyorum. Kimse elimizden tutmuyor. Gelin, 9 Balıkesir Milletvekili olarak Balıkesir’in kirlenen suları, denizleri, dereleri, gölleri için araştırma komisyonu kurulması için siyaset üstü bir çalışma yapalım. Var mısınız Sayın Yüksel? TBMM Çevre Komisyonu üyesi bir milletvekili olarak da bu hassas konuda iyi niyetimle samimi olacağınızı düşünüyorum.”

“GERÇEKLER GÜN GİBİ ORTADA”

“MHP’li Milletvekili Sayın Yüksel, son olarak; ‘Yaparsa AKP yapar, yapılamazsa CHP sorumludur’, bu anlayış ne belediye ne ülke yönetimde aklı selim bir anlayış değildir. Dediğim gibi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz suyu bulandırmakta mahirliği ile yaptığı açıklamada atık su arıtma tesisini bir türlü yapıp hayata geçiremediği projenin sorumluluğunu başkasında arıyor. Konun özü,  sizin destek veren açıklamanızdaki gibi değildir.Gerçekler gün gibi ortadadır! Ben Sayın Yücel Yılmaz’a sordum. Siz de sorun! Cevap alabilirseniz tüm Balıkesirli hemşehrilerimizle paylaşın. İşte sorular:

Türkiye’nin tarım politikalarındaki yanlışlıklar ortadayken, üretmek için her santim toprağa ihtiyacımız varken, Çıkrıkçı Tarım Kooperatifi’ne tahsisli 111 dönümlük verimli tarım arazisindeki ısrar niyedir?

AKP iktidarının yerel yönetimdeki bir unsuru olarak Karayolları Genel Müdürlüğü ile Hazine arazilerinde istediğiniz sonucu alamadığınız ortadayken, Edremit Belediyesi’nin bir “yer bulmak” ya da “vermek” konusunda mevzuat açısından bir zorunluluğu yokken yerel seçimler arifesinde CHP’li belediye meclis üyelerimiz neden hedef gösterdi?

Yer tahsisi onayı alınmadan, Belediye Meclis onayı olmadan Dünya Bankası’ndan kredi alınması durumu söz konusuysa bu kredinin belgelerini kamuoyuyla neden paylaşılmıyor? Belgeler paylaşılacak mı? Belgeler yoksa bunun itirafını kim yapacak?

Mevcut arıtma tesisleri neden projelendirilip biyolojik arıtıma tesisine dönüştürülmüyor?” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP