EDREMİT KÖRFEZİ’NDE KARŞIYAKA RÜZGÂRI

Yayınlanma Tarihi :
EDREMİT KÖRFEZİ’NDE KARŞIYAKA RÜZGÂRI

Sevgili Ersin Kılıç, başarılı bir basketbol adamı. Basketbol dünyasında, uzun yıllardır antrenör olarak yer alan bir isim. Ülkemizin saygın spor kulüplerinden biri olan Karşıyaka Spor Kulübü’nün basketbol şubesinde altyapı sorumlusu olarak görevinin başında olan Kılıç, çalışmalarını Edremit Körfezi’nde sürdürüyor.

Balıkesir’in Edremit, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinde yeşil kırmızı renkleri dalgalandıran koç Kılıç, çocuklarımızı sporun en güzel ve heyecanlı dallarından biri olan basketbol ile buluşturuyor. Temel basketbol eğitimi şeklinde gerçekleşen antrenmanlar hafta içi Burhaniye’de, hafta sonları da Edremit’te gerçekleşiyor.

Oldukça yoğun bir çalışma temposu içerisinde olan değerli antrenörümüz Ersin bey, sağ olsun beni kırmadı. Böylelikle kendisiyle basketbol dolu harika bir sohbetimiz oldu. Bunun için kendisine, siz sevgili okurlarımın huzurunda teşekkürlerimi iletiyorum. Ve bir basketbol sevdalısı, Pınar Karşıyaka taraftarı olarak saygıdeğer koçumuza ve oyuncularına başarılar diliyorum.

Sevgili okurlarım, şimdi gelin hep birlikte son saniyeye kadar heyecanın dorukta olduğu basketbolun dünyasına ortak olalım.

Ersin Kılıç, kimdir? Kendinizi okurlarımıza tanıtabilir misiniz?

Ersin Kılıç, Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden mezun ve spor aşkıyla dolu birisidir. Ana branş basketbol, yardımcı branş olarak da yüzme sporu üzerine eğitim aldım. Öğretmenlikle birlikte süre gelen antrenörlük kariyerim de yıllara dayanır.

Basketbol ile ilk ne zaman tanıştınız? O günden bugüne dek süre gelen basketbol hayatınızı, bizlere anlatabilir misiniz?

Küçük yaşlardan beri basketbol değişmezim olmuştur. Sakatlandıktan sonra parkelere veda ettim. Sporculuk hayatımı öğretmenlik ile noktalamıştım. Ama bir türlü kopamıyor insan. Bugün, Karşıyaka Spor Kulübü Basketbol Altyapı antrenörü olarak görevimin başındayım.

Ülke ve dünya basketbolunda kimleri beğeniyor ve kendinize örnek almaktasınız? Gelecekte birlikte çalışmak istediğiniz isimler var mı?

Ergin Ataman’ı birçok kişi sevmese de kendisini çok özel bir antrenör olarak görüyorum. Çalışmak istediğim özel bir isim yok. Ama dileğim kendi yetiştirdiğim öğrencilerimle birlikte çalışmak. Bunu isterim.

Bu konuda isim de verebilirim.  Şuan 15 yaşında bir öğrencim var. İleride onunla birlikte çalışmak isterim. İsmi Ege. Bu ismi, ileride sıklıkla duyacaksınız.

Karşıyaka Spor Kulübü’ne ilk ne zaman adım attınız? Karşıyaka gibi köklü bir takımın spor okullarını, Edremit Körfezi’ne kazandırma fikri nasıl oluştu? Ve bunu nasıl başardınız?

Karşıyaka Spor Kulübü ile eskiden beri diyalog içerisindeydik. Bir süre sonra Semra Aksu, sayesinde bu işe yöneldik. Edremit Körfezi’nde erkek basketbol alanındaki eksikliği tespit ettik. Bu konu üzerinde görüştük. Sonrasında gerekli belgeler imzalandı. Ve biz de çalışmalara başladık.

Edremit Körfezi’nde, Karşıyaka Spor Okulları’nın varlığı nasıl karşılandı?

Körfez’de, Karşıyaka Spor Kulübü zaten seviliyor. Karşıyaka Spor Okulları da ilgi görüyor. Edremit ve Burhaniye’den sonra Ayvalık’ta da çalışmalarımızı gerçekleştirmemiz söz konusu. Bu konu gündemimizde. Salon sıkıntısı var. Bu sorunu aştığımız zaman Ayvalık’ta da faaliyet göstereceğiz. Böylece Edremit Körfezi’ni tamamen yeşil kırmızı renklerle sarmış olacağız.

Bu durumu, Edremit Körfezi çocukları için inanılmaz bir şans olarak görmekteyim. İnşallah emeğimizin değeri bilinir. Çocukların basketbola ve kulübümüze ilgisi de daha da yoğunlaşır.

Ülkemizin saygın basketbol takımlarından biri olan Pınar Karşıyaka’nın baş antrenörü Ufuk Sarıca’nın, çocukların basketbola yönelmesinde bir etkisi var mı? Bu konuda ne yönde görüş belirtirsiniz?

Ufuk Sarıca, çok iyi bir antrenör. O’nun, kendi oyun sistemini oturtması biraz zor. Ancak sistem oturduğu zaman yenemeyeceği takım yok. Bu yıl yeni kurduğu takım ile Anadolu Efes gibi güçlü bir takımı kendi evinde yenebilen bir ekip yaratmış da oldu zaten.

Ve kendisi zamanın en iyi oyuncularından birisidir. Şuanda başarı göstermiş sayılı antrenörlerin başında geliyor. Tabii ki de , çocuklar tarafından sevilen bir isim.

Pınar KSK Basketbol Alt Yapı’nın Edremit Körfezi’ndeki faaliyetleri hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Şuan Edremit ve Burhaniye’de bulunan Gençlik Spor Salonları’nda çalışıyoruz. İsteğim ve bugün yaptığım; bir oyuncuyu küçük yaşta alıp gitmek. Bunu da altı aydır yapmaktayız. Çocuklar, inanılmaz derecede gelişme gösteriyorlar. Onlara temel eğitim veriyorum. Müsabakalara önümüzdeki yıl girecekler. Kısacası sıfırdan başladık.

Büyük yaş grubunu yani 15 yaş üzerindeki öğrencileri kabul etmiyoruz.

Burhaniye başta olmak üzere Edremit Körfezi’nde yaşayan çocuklarımız, basketbol ve Karşıyaka ile neden tanışmalı?

Basketbol hem eğlenceli hem de fizyoloji ve zekâ gelişimi yönünden yapılması zor. Ama çok güzel bir spor dalıdır. Küçük yaşlar için basketbola başlamadan önce, çocuklarımıza jimnastik ve yüzme derslerini öneriyoruz.

Karşıyaka Spor Kulübü, 110 yaşında. Köklü bir tarihe sahip büyük bir takımımız. Karşıyaka Spor Kulübü’nün bir ferdi olmak önemli bir şey.

Yeşil kırmızı altyapının bir parçası olmak isteyen çocuklarımız, size nasıl ulaşılabilir?

Velilerimiz ve öğrencilerimiz, günün her saatinde beni 0 542 400 40 54 numaralı telefondan arayabilir. İstedikleri her konuda bilgi alabilirler. Şuan kış okulları kayıtlarımız devam etmektedir.

Bunu yanı sıra, aktif olarak kullandığımız KSK BURHANİYE BASKETBOL ve KSK AYVALIK kullanıcı isimleri altında Instagram hesaplarımız var. Bu mecralardan çocuklarımız başta olmak üzere bütün basketbol ve sporseverler çalışmalarımızı takip edebilir.

Pınar KSK Basketbol Altyapı olarak hedefiniz nedir?

Geleceğe yönelik en büyük hedefimiz; basketbol milli takımımıza oyuncu verebilmek. Bu da Pınar Karşıyaka’ da çok kolay ve mümkün. İddiamızı bu noktada ortaya koymaktayız. KSK Spor Okulları’nda yetiştirdiğimiz çocuklarımız, kulübümüzün altyapısına geçebiliyorlar.

Son olarak Karşıyaka ve basketbol adına neler söylemek istersiniz?

Çocuklarımızı, basketbol dünyasına katılmaları için Karşıyaka Spor Kulübü’ne bekliyoruz.

Sevgiyle kalın. Çiğdem ÇİMEN (balkesir24saat.com) 

 

YORUM YAP

Çiğdem ÇİMENTÜM YAZILARI

HAFTANIN MAÇLARI

İstanbulsporİstanbulspor
02 Mayıs 2024

14:00
- - -

Çaykur RizesporÇaykur Rizespor
GalatasarayGalatasaray
02 Mayıs 2024

14:00
- - -

HataysporHatayspor
Gaziantep FKGaziantep FK
02 Mayıs 2024

14:00
- - -

AlanyasporAlanyaspor
AntalyasporAntalyaspor
02 Mayıs 2024

14:00
- - -

MKE AnkaragücüMKE Ankaragücü
SivassporSivasspor
03 Mayıs 2024

14:00
- - -

KaragümrükKaragümrük
KayserisporKayserispor
03 Mayıs 2024

14:00
- - -

KasımpaşaKasımpaşa
FenerbahçeFenerbahçe
03 Mayıs 2024

14:00
- - -

Adana DemirsporAdana Demirspor
KonyasporKonyaspor
03 Mayıs 2024

14:00
- - -

TrabzonsporTrabzonspor
SamsunsporSamsunspor
04 Mayıs 2024

17:30
- - -

PendiksporPendikspor
İstanbul Başakşehirİstanbul Başakşehir
04 Mayıs 2024

17:30
- - -

BeşiktaşBeşiktaş
DETAYLI FİKSTÜR