“EDREMİT KÖRFEZİ ÖLÜYOR, YETKİLİLER ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Eylül 2022 - 14:55

“EDREMİT KÖRFEZİ ÖLÜYOR, YETKİLİLER ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR”

“EDREMİT KÖRFEZİ ÖLÜYOR, YETKİLİLER ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR”
Son Güncelleme :

27 Ağustos 2022 - 20:47

Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) ve Burhaniye Sahil Siteleri Dayanışması önderliğinde Denetko Kavşağı’nda bir araya gelen yaşam savunucuları, yaptıkları kitlesel basın açıklaması ile her yıl gittikçe sürekli artan dere-deniz ve çevre kirliliğine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada “Her sene ‘Edremit Körfezi ölüyor’ diye haykırıyoruz ama duyanımız yok. Yetkililer üç maymunu oynamaya devam ediyorlar” denildi.

Basın açıklamasına katılanlar “Havran Çayı zehir taşıyor”, “Temiz deniz, temiz dere”, “Bu denizin neresi temiz”, “Suçlu kim?”, “Doğayı rahat bırakın”, “Kirletmek suçtur”, “Vicdan, vicdan” yazılı pankartlar açtı.

Basın açıklamasını okuyan Sibel Çoplan Öner konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

“Bizler Burhaniye Sahil Siteleri Dayanışması olarak yani 73 Evler, Denetko, Haberkent, İmko ve Orjan sakinleri olarak burada bulunuyoruz. Geçen hafta itibari ile kurulan dayanışmamızın oluşum sebebi başta her sene büyüyen dere, deniz ve çevre kirliliğidir. Her sene ‘Edremit Körfezi ölüyor’ diye haykırıyoruz ama duyanımız yok. Yetkililer üç maymunu oynamaya devam ediyorlar. Bizler artık bıktık usandık. Mavi bayraklara, göz göre göre izleyici kalınan kirliliklere ve verilen içi boş vaatlere inanmıyoruz. Gözümüz görüyor, burnumuz koku alıyor, hatta vücudumuz bile tepki veriyor ve hasta oluyoruz. Enfeksiyonlu hastalıklar artıyor, dere ve denizimizdeki canlı yaşam azalıyor. Göçmen kuşlar bile uğramaz oldu artık sahillerimize. Nasıl bir sona doğru adım adım sürüklendiğimizin farkında mısınız?”

“NEREYE KADAR BÖYLE DEVAM EDECEK”

Öner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soruyoruz: Nereye kadar böyle devam edecek? Biz, Burhaniye Sahil Siteleri Dayanışması olarak, 3 bin 500’ün üstünde ev hep birlikte, hep bir ağızdan soruyoruz: Nereye kadar? Ne zaman arıtmaların kapasiteleri artırılacak? Ne zaman ileri arıtmamıza kavuşacağız? Ne zaman derelerimiz ıslah edilecek? Ne zaman denizimiz temiz olacak? Ne zaman tekrar denize girebileceğiz? Ne zaman temiz bir çevrede yaşayabileceğiz?
Bunları soruyoruz, derelerimiz, denizlerimiz ve doğamız temizlenene kadar da sormaya devam edeceğiz ve tepkimizi her alanda göstereceğiz.”

“ANALİZ SONUÇLARINA DİKKAT”

“Son olarak Edremit Çevre Derneği ve Balıkesir Tabip Odası’nın Edremit Çayı’nın Dalyan’da denize döküldüğü yerden aldığı numunede:
100 mililitre deniz suyunda en fazla 1.000 birim olması halinde insan sağlığı için tehlike yaratan E. Coli % 50 fazlasıyla 1.500 çıktı.
Yine 100 mililitre deniz suyunda en fazla 370 birim olmasına durumunda insan sağlığı için tehlike yaratan Enterekok ise % 459 fazlasıyla 1.700 birim çıktı.” Haber: C.Saffet YILMAZ (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.