EDREMİT İL OLACAK (MI)

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
EDREMİT İL OLACAK (MI)

Edremit Belediyesi’nin öncülüğünde Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde Edremit’in il olması için gündem toplantısı gerçekleştirildi.  Edremit Belediye Başkanı Arslan, “Edremit bütün altyapısıyla, ulaşımıyla, coğrafyasıyla, doğal ve kültürel değerleriyle, stratejik konumuyla il olmayı hak ediyor.” dedi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları sonrası gündeme gelen 19 ilçenin il olması konusunda Edremit harekete geçti. 19 yeni il önerisi için belirlenen 100 bin nüfus, il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olması gibi 8 kriteri büyük ölçüde karşılayan Edremit’te il olma beklentisi artıyor. Bu kapsamda Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan başkanlığında Şükrü Tunar Merkezi’nde toplanan temsilciler; Edremit Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayati Seçen, Eroğlan Mahalle Muhtarı ve Edremit Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Uysal ile birlikte gündemi değerlendirdi. Katılımcılara da söz verilerek görüş ve öneriler dinlendi. Katılanlar ve temsilciler karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Edremit bütün altyapısıyla, ulaşımıyla, coğrafyasıyla, doğal ve kültürel değerleriyle, stratejik konumuyla il olmayı hak ediyor. Artık Edremit’in giderek büyüyen 200 binleri aşan nüfusuyla çok ciddi sorunları olduğunu da görüyoruz. Başta asayiş çok ciddi bir sorun. Burada Ağır Ceza (Mahkemesi)  yok. İl olsa bunların daha etkin hale geleceğini düşünüyoruz. Yönetilemeyecek hale gelecek bu sistemde nüfus giderek artıyor. Nüfusu en çok artan merkezin dışında en büyük ilçeyiz. 43 kilometre sahilimiz var. Midilli’ye kapımız var. Küçükkuyu’dan bu yana Ege’nin başladığı yer. Müthiş bir coğrafyamız ve mitolojimiz var. Hakikaten her türlü şekilde burası il olmayı hak ediyor.” diye konuştu.

Toplantıya muhtarlar, meclis üyeleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katılım sağladı.

ÇETİN’DEN BURHANİYE VE AYVALIK VURGUSU

Edremit Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, Körfeze ismini veren ve aynı zamanda bölgenin ticaret merkezi olan Edremit’in il olması gerektiğini, ortak bir akılla Edremit’in il olması için tüm Körfez’de birlik ve beraberlik içinde çalışılması gerektiğini söyledi. Başkan Çetin, göreve geldikleri ilk günden itibaren özellikle Burhaniye ve Ayvalık Ticaret Odaları ile uyum içinde çalıştıklarını, birçok platformda beraber hareket ettiklerini, Edremit il olduğunda bu ilçelerin de çıkarlarının mutlaka gözetilmesi gerektiğini ve bu ilçelere de Edremit’in il olmasının fayda sağlayacağının anlatılması gerektiğini önemle vurguladı.
Çetin, “İlçenin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Edremit Ticaret Odası olarak ilçedeki diğer oda ve sivil toplum kuruluşları ile beraber üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

Toplantıların Kurban  Bayramı  tatilinin ardından daha geniş kapsamlı olarak devam edeceği bildirildi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP