16° Az bulutlu
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.75

EDREMİT 3. KİTAP FUARI…

Kültür - 3 Eylül 2019 01:59 A A

Edremit / Memlekette kitap fuarının mimarı Kamil Saka başkanı anmadan geçemem. O davudi sesiyle yaptığı konuşma hala belleğimde durur.
” Sevgili Edremitliler, değerli konuklar , Sabahattin Ali evini aldık, düzenledik.”
” Atatürk Evini sizler ve gelecek kuşaklar için aldık, onardık. ”
Kamil Saka başkanımızın yaptığı hizmetler  elbette bu kadar değil. Onları da daha geniş olarak başka bir yazıda anlatmak , boynumuzun borcu olsun. Ancak , az şey değildir bu yapılanlar. Edremit halkına kültürel anlamda yapılan hizmetleri anımsatmak adına not düşeyim buraya. Edremit Kitap Fuarı etkinliği ile Körfeze yeni bir soluk getirdi. Edremit kültürünün değerlerine sahip çıkmak adına yaptığı çalışmalarla Kamil Saka başkanımız  gönlümüzde ve  belleğimizde duruyor. Saygı ile selam olsun.
Kaybolmaya yüz tutmuş 40 Edremit Türküsünü notaya alan Zeki Çiçek beyi anmak vefa borcumdur. Türkülere hayat veren ozanların değerlerlerini bilmenin keyfini yaşıyoruz. Onların hayatımıza kattığı , duygular, sevgiler, zarif sözcüklerle seslerin , sazın ahengine renk verişini belleğimize almak erdemini yakalamaktır asıl olan. Edremit / Çamcı Köyü ozanı İsa Çetin bey bestelemiş. Ünlü sanatçımız , türkülerin sazı , avazı Tolga Çandar okumuş. Efeler efeler , bizim efeler. Dinlemeyenler için anımsatmadır bu sözlerim.

Edremit Kitap Fuarının genel koordinatörü olan, gazeteci  Necdet Saraç bey ve eşi , tarihçi Birsen Temir Saraç hanımefendinin  çabalarını anmamak haksızlık olur. Kitap ve kültürümüz adına harcadıkları emeğe, okurlara daha güzeli sunmanın koşuşturmalarında onların ayak izleri alanın her yanında vardı. Bu işin mutfağındaki eziyeti onlar çekiyorlar. Hem de her yazara, yüz yüze , gönül , gönüle koşarak gidiyorlar. Sıcağın bunalttığı o açık fuar alanında , akıtılan terlerin geleceğimizi aydınlatması umudumu hiç yitirmedim.  Bu güzel insanlara , özverili çabaların sahibi Necdet Saraç ve Birsen Temir Saraç çiftine , emeklerini helal etmelerini isterim. Denizin kıyısında , sıcakların alazında , koşturmak , alın teri dökmek burada yazmak kadar kolay değil.

Edremit kitap fuarlarında sizlerle birlikte çalışan , Edremit Belediyesi görevlilerine  minnettarım. Genç kardeşlerin emekleri unutulmaz. Hepinize kolay gelsin. Daha nice kitap fuarlarında buluşmak dileğimiz olsun.

Edremit Belediye Başkanı Salman Hasan Aslan’ın konuklarına bu yıl CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Kısa süren bu birlikteliği ben izleyemedim. İzleyenlerden dinlediğim kadarıyla , kısa olan konuşma ve sohbetin daha kapsamlı olmasını isteyenler çoğunluktaymış. Bir genel başkan olarak , halkın içinde daha uzun kalsaymış , anlatılacaklar çokmuş. Dostların dilekleri genel merkez ve milletvekillerinin daha kapsamlı ve sorunlara çözüm bulucu çalışmaları yapmaları yönünde. Kaz Dağları için daha çok emek verilsin diyorlar. Sonuç alıp, altıncıları Çanakkale / Kirazlı Köyü / Balaban Tepe’den çıkarana kadar buralarda halkın içinde olsun diyenler çok. Ben buradan diyvereyim de , yapıp yapmamak onların elinde garii.

Ayaklı Gaste kitabımla okurlarımızla buluşmanın keyfini yaşarken , gelen konukların konuşmalarını dinlemek ayrı bir güzellik oldu. Kitap Fuarı’nda dolaştığım yazarlarımızla kısa sohbetlerin tadı bile bir başkaydı. Edremit Kitap Fuarı’nın ilk gününde ben imzada yer almadım. İkinci gün yerel yazarların arasındaydım. İlk kitabım olması açısından heyecanım çoktu.Evlatlarım , kardeşlerim , sevenler, eş dost, komşular , sınıf arkadaşlarım beni yalnız bırakmadılar. Emek verdiğiniz , çaba gösterdiğiniz kitabınız çocuğunuz gibi olur diyen yazarlara , şimdi hak verdim. İlk kez bir kitapla ortaya çıkmanın heyecanını yerel yazar arkadaşlarımla paylaşmak , onlarla birbirimizi yüreklendirmek adına söyleştik. Ayaklı Gaste kitabım denemelerin yer aldığı , daha çok gazetelerde ve dergilerde yayınlanan köşe yazılarından oluşuyor. Kitabımla ,öyle çok iddialı değilim. Kendimce doğruları , gerçekleri, gözlemlerimi , özlemlerimi,  yazdım.Beğenmeyen okumasın diye de bir tavrım var .

Benden söz ederken gazeteci Coşkun Yaman şöyle diyor “kendine özgü üslubu ile yazar “. Günlük yaşamımızdaki konuşmaları ve Balıkesir şivemizi kullanmayı çok severim. O nedenle , halkın gündelik yaşamında sıkça kullandığı sözcükler , benim yazılarımda çok daha fazla yer alır.O sözcükleri kullanmanın keyfine doyamam.Balıkesir 24 saat ile yazar ilişkimizin başladığı günlerde , yazılarımı okuyan tanışlardan sıcacık tepkiler aldım. Aynı anneannem gibi dedin , aynı teyzem gibi yazdın. Balıkesir şivemizi çok fazla kullandığım zaman hiç rahatsız olmam. O kadar güzel sözlerimiz var ki , başka sözcük oraya o kadar yakışmaz.  Beğenmeyen okumasın gariii…

Sinan Meydan eşi Özlem Meydan  ve küçük  kızları ile memleketime , Edremit Kitap Fuarına gelmişler.  Çocuklarla gezip , üretmenin keyfini yaşayan Meydan ailesi ne kadar şanslı. İnsanlara verdikleri o anlamlı bir mesaj bence. Aile birliği ve evlatlarına düşkün anne – baba. Meydan ailesine sevgiyle ve gururla bakıyor insanlar. Komşum, eşiyle de tanıştım diye bana övgüyle söz ediyor.Sinan Meydan’a ve Özlem Meydan’a teşekkür anlamında. Meydan ailesi ile tanışmamız bir kaç yıl öncesine dayanıyor. Sinan Meydan beyin kızları ile torunum akran sayılırlar. Çocukça coşkularını, anne ve babaları ile birlikte gezmelerinin keyfiyle imzaya ayrı bir renk katıyorlar , sıcacıklar.  Sinan Meydan o engin tarih bilgisi ve üretkenliğiyle insanı hayrete düşürüyor. Bunca kitap yazmak için ne kadar çok çaba harcıyor, meraklanmamak elde değil. Tüm kitaplarını aldım ve imzalılar. Torunlarıma kalacak mirasımın en önemli değerleri imzalı kitaplarım.

Atatürk Etkisi kitabını okumayan kalmasın diye geçiriyorum içimden. Neleri başaracağız o zaman , hayal etmeye başlıyorum. Ulusal bilincimizin pekişmesi ve değerlerimizin korunması açısından çok önemli eserler yazdı . İyi ki varsınız Meydan ailesi. Her pazartesi günü Sözcü gazetesinde ikinci sayfanın tamamını dolduran yazıları kaleme almak, tarihin doğrularını  yazmak büyük sabır işi. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı belgeleri ile nelerin anlatılmadığını onun kitaplarını okuyunca daha iyi algılıyorsunuz. Unutturulmak istenenleri gözler önüne cesurca seren , bize gerçek tarihimizi belgelerle yazan genç yazarımıza kolaylıklar diliyorum. Bu Pazartesi  Sözcü gazetesinde yazdığı ” Unutturulan Tayyare Bayramı ” yazısını okumayanlar çok şey kaybederler.

Sinan Meydan, 2 Eylül 2019 günki yazısında diyor ki ; ” 30 Ağustoslar, 1926’dan itibaren “Zafer ve Tayyare Bayramı” olarak kutlandı. Genç Cumhuriyet, 1925-1945 arasında uçak fabrikaları kurdu. Fakat 2. Dünya Savaşı sonrasında yerli- milli uçak sanayiden vazgeçildi. 1950’lerde uçak fabrikaları kapatıldı. İşte bu süreçte “30 Ağustos Zafer ve Tayyare Bayramı”nın “Tayyare” kısmı da unutturuldu. “Atatürk Etkisi” kitabının arka kapağındaki bu iki cümle çok öğretici. ” Atatürk’ten sonraki 65-70 yıllık karşı devrime rağmen Türkiye Cumhuriyeti’ni bugün hala dimdik ayakta tutan şey ” Atatürk Etkisi”dir. “Atatürk Etkisi” yaşanmış, bitmiş , dünde kalmış,tarih olmuş bir etki değildir; bugün hala canlıdır, diridir , yepyenidir ve hala kurtarıcı niteliğini korumaktadır.”

Atatürk Etkisi ile içimizdeki yaşayan o umutları canlı ve diri tutuyoruz. Başaracağız. Başarmalıyız. Çünkü , biz Mustafa Kemal’in Askerleriyiz.1919’da başardık. 2019’da başarmak için çok daha güçlü ve çok daha kalabalığız.Teşekkürler Sinan Meydan. Meydanlarda Atatürk ile bizlere anlattıklarınızı unutmayacağız.Atatürk Etkisi ile milyonlarca gencimizle, bu topraklarda var olacağız. Türk gibi davranıp “Yurtta Barış , Dünyada Barış ” diyen ulu önderimizin tam bağımsız Türkiye için başardığı devrimlerinin ışığı bizleri aydınlatıyor.
Ne Mutlu Türküm Diyene.

Bu haber 172 kez okundu.
Kültür - 01:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  İTİCİ…
  Türk Dil Kurumu’na bakalım; iki anlamı var “itici” kelimesinin: Birincisi, “itme işini yapan”, İkincisi, “soğuk, benimsenilmeyen, sevimsiz, sevilmeyen, antipatik”. Tahmin edersiniz ki bu yazı, kelimenin birinci anlamıyla ilgili değil. Toplum tarafından itici bulunan kısımla ilgili. Çünkü toplum, artık “haberin anında ulaşılabilir olması” ve internetin de getirdiği olanaklar ile çeşitli konularda hassasiyet düzeyini artırmış durumda. Örneğin […]
 • 02
  DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ’NE BALIKESİR KATKISI
  Dünya Temizlik Günü’nde Balıkesirliler de 5 ayrı noktada çöp toplayarak doğaya sahip çıktı. Dünya genelinde Let’s Do It Foundation öncülüğünde, Genç Liderler ve Girişimciler Türkiye (JCI Türkiye) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen; Dünya Temizlik Günü’nde Balıkesir’de İkizcetepeler Barajı, Gökçeyazı, Bandırma, Güre ve Ayvalık’ta doğaya atılmış çöpler temizlendi. JCI Balıkesir Yönetim Kurulu üyesi ve JCI Balıkesir Lets Do It […]
 • 03
  ÖREN SAHİLİNDEN 700 KİLO ÇÖP ÇIKTI!
  Burhaniye’de Dünya Temizlik Günü’nde bir araya gelen üniversite öğrencileri  ve  vatandaşlar Ören sahilinde çevre temizliği yaptı. Ören plajında yaklaşık 50 kişinin katıldığı etkinlikte birkaç saatte 700 kilo çöp toplandı. Burhaniye’de Kaymakamlık, Belediye ve Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu(BUBYO iş birliği ile düzenlenen çevre etkinliği ilgi gördü. Etkinliğe sivil toplum örgütleri de destek verdi. Ören meydanında toplanan […]
 • 04
  POSTMODERN SÜREÇTE EĞİTİM … ALİ TÜRER (*)
  Postmodern Akımı Lyotard, J.Baudrillard, M. Foucault, Frederic Jameson ve Jacques Derrida gibi düşünürler tarafından geliştirildi. Bazı düşünürlerin Nietzsche’nin çöküş belirtisi olarak gördüklerini (Dekadans) Postmodernizmin habercisi olarak gördüklerini,  Feyarabent’in “Yönteme Hayır” yaklaşımının bu akımı beslediğini belirtelim. Bu akım dünyada etkisini, ağırlıklı olarak 1980’lerden itibaren hissettirmeye başladı. Piaget ve Vygotsky tarafından geliştirilen öğrenme kuramı “Yapılandırmacılık”, Postmodern süreçte […]
 • 05
  ÖNCE AHLAK, KÜLTÜR, PAÇOZ KÜLTÜRÜ… SANA NE …
  Son günlerde Kaya Erdem’in “Demokrasi’nin Elli Yılı” kitabını elimden düşürmez oldum. Okuyorum, üstüne düşünüyorum… Kaya Erdem sıradan bir insan ama sıradan bir siyasetçi değildi. İngiltere’de Londra Büyükelçiliği’nde 6 yıl görev yapmış. Görev yaptığı sırada kızı ilkokula bu ülkede gitmiş… İlkokul son sınıfta okurken baba-kız sohbet ederken kızının anlattıkları ilgisini çekiyor ve kitabına alıp yazmış. Kızı […]

YAZARLARIMIZ

 • POSTMODERN SÜREÇTE EĞİTİM … ALİ TÜRER (*)

  Postmodern Akımı Lyotard, J.Baudrillard, M. Foucault, Frederic Jameson ve Jacques Derrida gibi düşünürler tarafından geliştirildi. Bazı düşünürlerin Nietzsche’nin çöküş belirtisi olarak gördüklerini (Dekadans) Postmodernizmin habercisi olarak gördüklerini,  Feyarabent’in “Yönteme Hayır” yaklaşımının bu akımı beslediğini belirtelim. Bu akım dünyada etkisini, ağırlıklı olarak 1980’lerden itibaren hissettirmeye başladı. Piaget ve Vygotsky tarafından geliştirilen öğrenme kuramı “Yapılandırmacılık”, Postmodern süreçte […]
 • İTİCİ…

  Türk Dil Kurumu’na bakalım; iki anlamı var “itici” kelimesinin: Birincisi, “itme işini yapan”, İkincisi, “soğuk, benimsenilmeyen, sevimsiz, sevilmeyen, antipatik”. Tahmin edersiniz ki bu yazı, kelimenin birinci anlamıyla ilgili değil. Toplum tarafından itici bulunan kısımla ilgili. Çünkü toplum, artık “haberin anında ulaşılabilir olması” ve internetin de getirdiği olanaklar ile çeşitli konularda hassasiyet düzeyini artırmış durumda. Örneğin […]
 • İLÇELERİMİZ NASIL KURTULDU

  Sındırgı’nın kurtuluşundan sonra millî müfrezeler üç gruba ayrılmış, biri Kırkağaç-Soma yönünü temizlemeğe, biri Bigadiç-Balıkesir yönüne, diğeri Dursunbey-Kepsut yönüne gitmişlerdi demiştik. Sındırgı, Bigadiç, Dursunbey, Kepsut kurtulduktan sonra Balıkesir kurtarılmış, sıra diğer ilçelere gelmişti.Kıyı bölgesi hariç düşman diğer bölgelerden çekilmiş ve İbrahim Ethem Bey ilçelere telgraflar çekerek buraların ileri gelenlerinden birer Müdâfaa-i Hukuk Hey’eti kurdurmuş, gerekli yerlere […]
 • YEDİEMİN!…

  Maliye Bakanlığı kontrolünde “Borçlanma Genel Müdürlüğü” adında bir birim oluşturuldu. Bu birimin yakın bir zamanda borç veren kuruluşların kontrolüne geçeceğini öngörmek için kâhin olmaya gerek yok, biraz tarih bilgisi yeter. Kısa bir tarih turu atalım mı? 1838 İngiliz ticaret anlaşmasıyla yabancılara ticari ayrıcalıklar verilir. 1856 ilk borçlanmadır. Islahat fermanıyla ayrıcalıklar artırılır. 1861 Osmanlı Galata bankerlerine […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • ANIT AĞAÇ GÖLGESİNDE KIZILKEÇİLİ

  Can dostum bisikletim ile, Altınkum’dan Kızılkeçili ve Zeytinli’ye gitmekten çok keyif alıyorum. Zeytin ağaçlarının eşlik ettiği bu güzergah , oldukça cömert. Yolun sonunda doğa, kültür, sanat, adına var olan bütün güzelliklere ulaşıyorum. Edremit-Çanakkale yolu üzerinde hepimizin bildiği gibi pek çok alışveriş merkezi ve restoran hizmet veriyor. Kazdağları’nın eşsiz güzelliğini yaşamak varken, buralarda vakit geçirmek hiç […]
 • KAZDAĞLARI’NDAN MARMARA’YA, SUSURLUK ÇAYI’NDAN GÖNEN’E…

  Bu yaz Balıkesir’de gündemi çevre olayları belirledi.Özellikle Çanakkale Kirazlı’dan Havran Demirtepe’ye, Balya Orhanlar’a kadar uzanan altın arayışı Balıkesir’de çevrecilerin haklı tepkilerini getirdi. Bu konuda yazılmadık, söylenmedik laf kalmadı. 5 Ağustos’taki büyük buluşmada görme engelliler bile vardı ama gerçekleri görmek istemeyen bazıları hala “Kirazlı Kazdağları’nda değil, Kazdağlarına 40 km uzaklıkta” demeyi sürdürüyor.Bazıları ise Edremit Körfezi’ndeki yapılaşmaya […]
 • YÖRSAN VE KAYSÜT … ERDOĞAN DUR

  Tarım ve hayvancılığın Balıkesir için önemi çok büyüktür. Büyüklüğü, Balıkesir topraklarında nüfusun yüzde 35’ine yakınını oluşturan, 400 bin civarında nüfusun bu sektörden geçiniyor olmasından; Türkiye gıda üretimine temel oluşturmasından; topraklarının tarıma ve hayvancılığa elverişli olmasından ve bitkisel eko sistemin hayvan etine kattığı bulunmaz nefasetten kaynaklanıyor. 2000’li yıllarla birlikte Balıkesir Hayvancılığı yeni bir boyuta geçiş yaptı. […]
 • AYAKLI GASTE RÖPORTAJI- İLYAS SALMAN

  Kitap, kitabın sayfalarına dokunmak, kağıdın o kendine özgü kokusuyla, içindeki dizili harflerden oluşan sözcüklere gözle dokunmak. Okumak. Anlamak. Başka dünyaların sessizce neler dediğini algılamak. Hayal etmek, gözünde canlandırmak,  bunlar az şeyler mi ?Okunan her kitap bittiğinde kocaman bir dünyanın içinden geçip, dağarcığımızı doldurmak. Dolu dolu yaşamak bir anlamda.Edremit 3. Kitap Fuarı alanına o gün erkenden […]
 • NEFES – Hakan TOPALOĞLU

  Soluk da diyebilirsiniz. Dua anlamı da taşıyor, duman anlamı da. Hatta şiir anlamı da taşıyor nefes. Nefes, aynı zamanda bir film ismi. Hani komutanın askerlerine “sen uyursan herkes ölür” diye bağırdığı film. Nöbette uyumanın ölüme yol açacağını anlatan efsane replik. Ölümün bizi uykuda yakalaması sadece terörün bir sonucu mu?.. Değil elbette. Araç kullanırken uyursanız, ölürsünüz. […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • GÖNÜL KAPISI, PENCERE ARALIĞI… İhsan DURAK

  “Gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin…” Şarkı ve türkülere konu olan gönül penceresi insanların ilgisini çeker. Gönül üzerine şarkılar, türküler düzenlerler. Nasıl bir organ, duygu, düşünce ve oluşumdur ki bu kadar insanı ve insanlığın ilgisini çeker.Gönül dağı boran boran…Gönül sana nasihatim var. Gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin… Gönül gel seninle muhabbet edelim.. Sevdayla Uslandı Gönlüm Deli […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • SİYASET ÜSTÜ ŞEHİR ŞURASI

  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Şehir Şûrasındaki açıklamalarını dikkatle okudum. 20 ilçe ile birlikte siyaset üstü bir yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini belirterek, “Stratejik planlamayı pas geçmek veya yeterince iyi düşünmeden kağıt üstünde bırakmak şehre, yaptığımız işe haksızlık olur” Şimdi tabii bizim yaşımızda olan birçok kimse bunları okuduğunda, “Biz ne stratejik planlamalar gördük” diyeceklerdir ki, biraz […]
 • KÖKLER DALLAR YAPRAKLAR… Saffet NAYİR

  Zordur kararsız kalmak. Nereye gideceğine, kiminle yoluna devam edeceğine karar verememek ağaçtan düşen yaprak misali. Koptuğu ağaç belli, dal belli ama düşeceği yer belli değil…Dikkat ediniz bir zamanlar Adalet Partisi’nden ayrılan Demokrat Parti artık sadece tabela partisi konumuna düşmüştür. CHP’den ayrılan DSP aynı kaderi paylaşmıştır. Yine CHP’den kopan SHP kaçınılmaz kaderi paylaşmış tarihin çöplüğüne çoktan […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • EVLAT ACISI… SESİNİ DUYAN VAR MI?.. Tanyol KIPÇAK

  Ülkemizde ilk kez “Cumartesi anneleri” olarak “evlat acısını hissedenler” 1995 yılında İstanbul’da gündeme gelmişti..Yirmi yıldan fazla her cumartesi günü Galatasaray’da “oturma eylemi” yaparak “kaybolduğunu iddia ettikleri yakınlarını ve faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayan” bir topluluk olarak seslerini duyurmuşlardı..Hatırladınız mı?..Duydunuz mu?..Sağır sultan bile duydu!..Son günlerde ise Diyarbakır’da “terör örgütü” tarafından “dağa kaçırılan çocuklarını […]
 • BANDIRMA “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE” HAZIR OLSUN

  Başlık biraz sizleri rahatsız etmiş olabilir ama geçtiğimiz günlerde kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un durumu acı bir ders olarak karşımıza çıktı ve bizler bir kez daha çaresizlikle yüzleştik. Kadına yönelik şiddetten her birimiz sorumluyuz ama yaşanan vahşet dolu cinayetlere rağmen pek bir şey yapmıyor, hatta yapanların da engellendiğine tanık olup sesimizi çıkartmıyoruz. Konuyu […]
 • ARDA&İLKAY… UĞUR SATILMA

  2015 yılında, o tarihte görev yaptığım Dursunbey Atatürk Ortaokulu’nca hazırlanan ve benimde koordinatör olarak yer aldığım Ailenle Kucaklaş, Zararlı Maddelerden Uzaklaş projesi, Arda Turan, İlkay Gündoğan, Naz Aydemir Akyol gibi dünya çapında sporcuların desteği ile bir anda ilçe sınırlarını aşmış ve tahmin edilenden çok daha fazla insana ulaşmıştı.  Basketbol sevgisi ile çocuklarımızı olumsuz ortamlardan uzak […]
 • ÖNCE AHLAK, KÜLTÜR, PAÇOZ KÜLTÜRÜ… SANA NE …

  Son günlerde Kaya Erdem’in “Demokrasi’nin Elli Yılı” kitabını elimden düşürmez oldum. Okuyorum, üstüne düşünüyorum… Kaya Erdem sıradan bir insan ama sıradan bir siyasetçi değildi. İngiltere’de Londra Büyükelçiliği’nde 6 yıl görev yapmış. Görev yaptığı sırada kızı ilkokula bu ülkede gitmiş… İlkokul son sınıfta okurken baba-kız sohbet ederken kızının anlattıkları ilgisini çekiyor ve kitabına alıp yazmış. Kızı […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 100.237
  -0,10%
 • ALTIN 280.12
  1,64%
 • DOLAR 5.748
  0,51%
 • EURO 6.354
  0,54%
sanalbasin.com üyesidir
BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Modal effectively.
close-link
error: Content is protected !!