EDİP UĞUR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Ekim 2021 - 21:08

EDİP UĞUR

EDİP UĞUR
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 16:24

Siyasi açıdan onlarca yıl Balıkesir’de etkili olan ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden de; kendi beyanına göre tehditlerle istifa etmek zorunda bırakılan Edip Uğur’u kaybettik.

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun; verdikleri hizmetlerden dolayı kendisine Balıkesirli olarak teşekkür etmek borcumuzdur.

Edip Uğur, takip edenler bilir, bir süredir büyük sağlık sorunları yaşıyordu; alın yazısı buraya kadarmış; cenazesi 9 Eylül Perşembe günüZağnospaşa Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Başçeşme Mezarlığı’nda defnolunacak.

Siyaset kuşkusuz onu da son zamanlarda oldukça yıprattı ve üzdü.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden istifası sonrası da DEVA Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı.

Küsmüştü çünkü.

Kalbi de kırıktı kuşkusuz.

Çünkü…..

FETÖ operasyonları kapsamında;

Fatura kesilen birkaç belediye başkanı arasında yer almıştı.

Vefat haberinin ulusal medyaya yansıması,  zaten tüm Türkiye’nin günlerce konuştuğu gözyaşıyla istifa haberini de tekrar gündeme soktu.

Peki FETÖ  ile olup bitene bakıyoruz da…

Gerçekten bir kesimin yoğun propagandasının da kurbanı olmadı mı Sayın Uğur?

Oysa….

İktidar Partisi’nde de çok önemli görevlerde bulunmuştu, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan dahi Uğur’a “Edip Abi” diye hitap etmiyor muydu bir zamanlar?

Ama siyasetin oyunlarına akıl sır ermez…

FETÖ  gelgitleri sırasında suya sürüklenen birkaç isim arasında oldu Uğur.

Kuşkusuz büyük acı, kalp kırıklığı, kızgınlık ve üzüntü yaşadı.

Kimin başına gelse yaşamaz ki?

Edip Uğur;  Balıkesir’in “Büyükşehir Belediyesi” olarak görev yapan ilk başkanıydı.

Kolay değildir bir belediyenin büyükşehir belediyesine dönüşmesi…

Büyükşehir Belediyesi onun zamanına denk gelmişti, çok yoruldular o zamanlar kuşkusuz.

Vefat haberini aldığımız dakika; bizim de aklımıza Avlu Kongre Merkezi’nde yaptığı istifa açıklaması geldi ister istemez.

Çünkü;

Bugün bakıyoruz da….

O kadar çok FETÖ’nün siyasi ayağı, FETÖ’nün siyasi ayağı denip duruyor da…

Bürokratları bir kenara koyun siyasi arenadan kaç siyasiye dokunuldu ki bugüne kadar?

Ve o kadar çok FETÖSEVER  pişkin pişkin hala aynı arenada boy göstermiyorlar mı?

Dün FETÖ’ye yaptıkları güzellemeler arşivlerde dururken kendi geçmişlerini bir çırpıda görmezden gelen, unutup(!) giden öyle çok aktör var ki aynı kulvarda…

Gerçekten bu açıdan baktığınızda Edip Uğur; siyaseten birkaç kurbandan biridir.

Velhasıl…

Edip Uğur’un Balıkesir’e elbette ve kuşkusuz hizmetleri olmuştur. Ancak bilinen gerçek; milletvekilliği dönemlerindeki hizmetleri vatandaş pek görmez, duymaz; çünkü milletvekilliği belediye başkanlığı gibi değildir, halk ile iç içe olan belediye başkanlarıdır ve Edip Uğur her iki görevi yapmanın gururunu da yaşamıştır. Hal böyle olunca yani belediye başkanı, hele hele büyükşehirin ilk belediye başkanı olunca vatandaş da kendisini daha yakından tanımış ve kendisi de başkan olarak Balıkesir’e daha çok hizmet verme şansını yakalamıştır. Özellikle Avlu ve Çamlık başta olmak üzere Çay Deresi ıslahı, BALTOK, Ayvalık Köprüsü, diğer köprülü kavşaklar; ilk çırpıda göze çarpan en önemli kazanımlardır.

Ama istifa sonrası yaşanan görev değişiminde Büyükşehir Belediyesi önünde çalınan davul zurna da Balıkesir siyaset tarihi arşivine yazılan ayrı bir garabet olarak not edilmiştir.

Belediyenin zaman çizelgesinde iki Uğur geçti….Sabri Uğur ve Edip Uğur…

Siyaset ikisini de final dönemlerinde çok ama çok üzdü, yıprattı… Güzel imzalar attılar ve fakat siyasetin vefasızlığını da sonuna kadar yaşadılar… Her ikisini rahmetle anıyoruz.

Balıkesir ve ülke olarak, Türk siyaset tarihine iz bırakan önemli bir ismi kaybettik.

Hepimizin başı sağolsun.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.