DOLAR31,1039% 0.19
EURO33,6730% 0.13
STERLIN39,4051% 0.04
FRANG35,2718% 0.1
ALTIN2.030,91% -0,08
BITCOIN1.619.193-0.404

ECZACILAR DA EYLEME GEÇİYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ECZACILAR DA EYLEME GEÇİYOR

Balıkesir Eczacı Odası Başkanı Göksel Gümüş, eczane iflaslarının başlamasının an meselesi olduğunu belirtirken, “Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir” dedi.

Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odası’nın başkanları ve yöneticileri 43. Dönem 1. Bölgelerarası Toplantısı için 23-25 Haziran tarihlerinde Konya’da bir araya geldi. Toplantıda eczacılık mesleğinin gündemindeki konular ele alınarak, ulaşılan ortak iradenin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verildi.

Balıkesir Eczacı Odası Başkanı Göksel Gümüş, bugün  oda hizmet binasında yönetim kurulu üyeleri ve eczacılarla birlikte basın açıklaması yaptı. Açıklamada ‘eczacıların sorunlarının görmezden gelindiği’ vurgulanarak, artık katlanılamaz bir boyuta ulaştığı ve eczacılık mesleğinin ekonomik tehdit altında olduğu belirtildi. Bu tehdidin ana sebebinin, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesi olduğu , ekonomik krizin de eklenmesiyle eczacıların tamamen tükendiği kaydedildi.

Balıkesir Eczacı Odası’nın Türk Eczacıları Birliği ve 53 eczacı odası ile eş zamanlı yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“İLAÇ FİYAT KARARNAMESİNİN 13 YILDIR DEĞİŞTİRİLMEMESİ VE EKONOMİK KRİZ ECZACILARI TÜKETTİ “

“Türk Eczacıları Birliği, tüm Bölge Eczacı Odaları ve ülkemizin dört bir yanında hizmet sunan meslektaşlarımız, üstlendikleri sorumluluğunun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalışmaktadır. Ancak mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir. 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir.”

“ECZACILAR BORÇ SARMALINDA”

“Eczacılar; kira, elektrik, doğal gaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir.”

“HAK KAYBIMIZ KABUL EDİLEMEZ”

“Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez.”

“İLACA ERİŞİMDE GÜÇLÜ YAŞANIYOR”

“Hastaların ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana, ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale gelmiştir. Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları yaratacaktır.

Bununla birlikte, başta onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir. Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmaktadır.”

“HASTALARIMIZA FİYAT FARKI ÇIKARMAYAN İLAÇ NEREDEYSE KALMADI”

“Hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır. Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır.”

“HAREKETE GEÇMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ KALMAMIŞTIR”

“Buradan ilan ediyoruz ki;

Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır.

Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır.

Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır.

Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir.

Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  31,093731,1039% 0.19
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,657033,6730% 0.13
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,364339,4051% 0.04
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,250435,2718% 0.1
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  23,008523,0212% 0.13
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.248,923.320,54% -0,08
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.030,572.030,91% -0,08
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.619.193-0.404

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış