Yayınlanma Tarihi :

DSP’Lİ KANBER’DEN “GİZLİ İTTİFAK” İDDİASI

DSP’Lİ KANBER’DEN “GİZLİ İTTİFAK” İDDİASI

Demokratik Sol Parti(DSP) Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber, seçim çalışmalarıyla ilgili Yasa’da basın toplantısı düzenledi. Millet İttifakı Adayı İsmail Ok’un başkanlık yarışını kazanmak için HDP ile gizli bir ittifak yaptığını iddia eden  Kanber, Ok’un seçilmesi durumunda HDP’ye bir genel sekreter yardımcılığının yanı sıra Kent Estetiği Daire Başkanlığı, Körfez Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Güney Marmara Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın verileceğini öne sürdü. Kanber, 1 Nisan itibariyle 600 Balıkesirlinin belediyeden çıkartılıp yerlerine HDP’lilerin belediyede işe alınacağını iddia etti. 

SOYLU GİBİ KONUŞTU!

Siyasi ittifakların içinde kirli pazarlıklar yapıldığını ileri süren  DSP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber, Millet İttifakı içerisinde HDP kontenjanından PKK sempatizanı isimlere belediye meclis üyesi aday listelerinde yer verildiğini iddia etti.

Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı belediye meclis üyesi aday listelerinde terörle irtibatlı kişilerin listesinden iki ismin Balıkesir’de Millet İttifakı’nda yer aldığını belirten Kanber, “ Balıkesir’deki büyükşehir belediye başkan yarışı çok kirli, çok acı bir noktaya ulaştı. Biz büyükşehir belediye başkan adayları kazanacaksak da kaybedeceksek de mertçe, delikanlıca ve şeffaf bir şekilde yarışmalıyız. Millet İttifakı Adayı Sayın İsmail Ok, HDP ile gizli bir ittifak yaparak Müslüman mahallesinde salyangoz satmak peşindedir. Bu ittifakın alametlerini uzunca bir süredir takip ediyorum. Edremit’teki Kürdistan skandalı bunun ilk adımı oldu. Dünde İçişleri Bakanı Gömeç ve Burhaniye’de iki PKK sempatizanının Millet İttifakı listelerinde meclis üyesi sıralamalarında olduğunu açıkladı” dedi.

” ÜÇ DAİRE BAŞKANLIĞI HDP’YE VERİLECEK”

Millet İttifakı’nın HDP’yle gizli anlaşmasının sadece belediye meclis üyesi adaylıklarıyla sınırlı kalmadığını iddia eden DSP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber, İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Ok’un seçimi kazanması durumunda bir genel sekreter yardımcılığı ve üç daire başkanlığının HDP’ye verileceğini ve 600 Balıkesirlinin belediyeden çıkartılıp yerlerine HDP’lilerin belediyeye alınacağını iddia etti.

Tamer Kanber, şu iddiaları dile getirdi:

“İsmail Ok başkanlığındaki Millet İttifakı’nın HDP’ye destek karşılığında bir genel sekreter yardımcılığı ve üç daire başkanlığı verdiği bilgisi elimize ulaştı. Bu kirli pazarlığın olduğu seçim yarışında bu dakikadan sonra hiçbir şeyin önemi kalmamıştır. Böyle başkan olacaksam hiç olmayayım. Önden bozkurt selamı yapıp, arkada kirli pazarlıklar içerisinde olup seçim kazanılmaz. Balıkesir’de 4 tane genel sekreter yardımcılığı var; ikisi İYİ Parti, birisi CHP, bir tanesi HDP. Diğer partilere yüzde 1.1 diyorsunuz. HDP’nin 36 bin oyu nerede, yüzde 4.3’ü nerede? Hiçbir ankette yok. İşte nerede olduğu İsmail Ok’un yaptığı kirli pazarlığın içinde. Genel sekreter yardımcılığının yanında Kent Estetiği Daire Başkanlığı HDP’ye verilmiş. Körfez Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Güney Marmara Koordinasyon Daire Başkanlığı HDP’ye verilmiş. Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nda neler var? Park Bahçeler var. İhalelerin olduğu insanların kolaylıkla istihdam edildiği bir bölüm. 600 tane Balıkesir çocuğu şu anda kapının önüne konulmak üzere. HDP sempatizanları işe yerleştirilmek üzere. Bu 600 tane çocuk, emekçi evine ekmek götüren çocuklar bunlar 1 Nisan’dan sonra kapının önündeler. Güney Marmara ve Körfez Koordinasyon Daire Başkanlığı ise Erdek’ten Altınoluk’a kadar bütün bölgede sahil bandında park ve bahçeler dahil her yerde bunlar böyle örgütlenecekler. CHP ve İYİ Parti’nin içerisindeki Atatürkçü, laik, demokrat ve milliyetçi arkadaşlarımı diyorum ki; oyuna gelmeyin. Bir başkanlık uğruna Kuva-yi Milliye’nin başkentinde bunu yapmayın. Olası böyle bir şey gerçekleşirse insanlar yürür ve bu belediyeyi yerle bir ederler. Bu kirliği pazarlığın içinde seçim kazanmak uğruna asla yokum. Belki Sayın Ahmet Akın bu pazarlığı biliyor ve bu yüzden İsmail Ok’la yan yana gelmiyor”

“BALIKESİR’İ SAĞCI ADAYLARA TESLİM ETTİLER”

CHP’nin ittifak müzakereleri kapsamında Balıkesir’in feda ettiğini dile getiren DSP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber, Kuva-yi Milliye kentinin hiç bir anlaşmaya feda edilemeyecek olduğunu söyledi. Balıkesir’in iki sağcı adaya mahkum bırakıldığını ve tek solcu aday olarak buna izin vermeyeceğini vurgulayan Kanber şunları söyledi:

“ CHP Genel Başkanı Balıkesir’i İstanbul, Ankara rüyasına feda etti. Balıkesir’i sağcı bir adaya teslim etti. Balıkesir adında da nefesinde de 10 numaradır, vazgeçilmez, satılmaz. Kent Meclisi, Halk Meclisi’ni çok önemsiyorum. Balıkesir’de abilerin döneminin bitmesi gerektiğini söylüyorum. Şahısların dönemi bitecek. Kent Meclisi, Belediye Meclisi’yle eş değer anlamda çalışma yapacak. Kısaca; kent yönetiminde abiler değil halk olacak. Ben bu zamana kadar hep izlenen oldum. İzleyici olup kaybeden hiç olmadım. Bu seçimde de izlenen olacağım. Tutturmuşlar bir proje diye anlamak mümkün değil. Sanki proje yarışması var. Bizim de bundan haberimiz yok. Bugüne kadar iktidar olan sensin. Proje bugün mü aklına geldi? Hep beraber gördük projeleri, vizyon aldatmacasını. Avlu, Çamlık, Baltok. Bunlar mı vizyon proje? Balıkesir’i soyup soğana çevirdiniz. Tarım ve hayvancılık konusunda Balıkesir’i marka şehir yapacağım. 7/24 ışıkları yanan bir belediye yapacağım. Bunu AKP duymadı ama Tayyip Bey uzaktan da olsa duydu ve kopyaladı. E-dershane olacak ve üniversite mezunu olmayan kalmayacak gençler arasında. Bu üniversite mezunu gençler daha sonrasında yerel yönetimlerde Balıkesir’e hizmet edecekler ve hepsi muhakkak yabancı dil öğrenecek”

“BALIKESİR İÇİN NE YAPTINIZ?”

Seçilmesi durumunda hayata geçireceği projeler hakkında da bilgi veren DSP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tamer Kanber, konuyla ilgili şunları söyledi:

 “Balıkesir’i fuar kenti yapacağım. Hastaneler yanında AVM değil misafirhane yapacağım, refakatçılar hastane köşelerinde banklarda sabahlamasın. Ben bu statta milli maç oynatacağım. İlk maç da Yunanistan’la burada Atatürk Stadı’nda oynanacak. Fırıntaş’ı ekmek satmaktan kurtarıp Balıkesir ürünlerini marka olarak dünyaya pazarlayacağız. İki diğer adaya da sordum, Balıkesir’e ne yaptınız diye? Cevap yok. Ben onların baba ocaklarını ziyarete gittikleri yolları yaptım. Hotaşlar Köprüsü’nü yaptım. İkisinden de hala tık yok. Bunlar bir tane Balıkesirliye sahip çıkmamışlar. CHP’nin heykelini dikeceği Naim Durmaz’ı kim genel müdür yaptı, ben. İkisi de söylesin kimi genel müdür yapmışlar, kimi müsteşar yapmışlar. Yapmazlar yapamazlar. Bunlar belediyeye bile dışarıdan yönetici taşıdılar, Balıkesir çocukları varken. Dedim ki; ikinizde öğretmensiniz okullara neler yaptınız? Yine cevap gelmedi. Ben devlet programına girmeden 8 tane okul yaptım. Ama onlar bir tane okulun badanasını bile yapmadılar. Mevcut iktidara Çamlık’ı sordum. 110 milyon liraya ihale ettiniz sonra ihaleyi iptal ettiniz, aynı işi 160 milyon liraya tekrar ihale ettiniz. Cevap yok.  Baltok’u sordum. 111 ile verilen arsaları sordum; kendi arsalarınızı verin dedim. 60 ton çikolatayı sordum. Sındırgı’da 14 kuruş etmeyen 14 milyon liralık termali sordum. 10’a alıp 110’a belediyeye verdikleri arsaları sordum. Hiç birinden cevap yok. Bunlar mı vizyon proje, hadi oradan. Balıkesir esnafı korkudan belediyenin önünden geçmiyor, acaba cebimdekini de bu belediye alır mı diye? Böyle mi belediyecilik olur. Kendi Balıkesirline kambur olarak mı belediyecilik olur. Temmuz ayından bu yana hiçbir esnafa ödeme yapmıyorsunuz, sonrada 60 ton çikolata götür bu mu vizyon proje” (balikesir24saat) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP