DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 68.001,05 0.283
Yayınlanma Tarihi :

DR. CEYLAN’A CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN HAPİS CEZASI

DR. CEYLAN’A CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN HAPİS CEZASI

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Balıkesir İl  Başkanı Dr. Bekir Ceylan’a AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla önce 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Hapis cezası daha sonra 7 bin TL para cezasına çevrildi. 

Balıkesir’in tanınmış doktorlarından psikiyatrist Bekir Ceylan,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sosyal medyada hakaret iddiasıyla yargılandığı dava  Balıkesir 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Ankut’un Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili kaleme aldığı yazıyı paylaştığı, o paylaşımda AK Parti Genel Başkanı da olan cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği önü sürülen Dr. Bekir Ceylan’ı  HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve  İzmir İl Başkanı da olan Av. Tacettin Çolak savundu. Çolak, şu savunmayı yaptı: “Geçen celsede beyan ettiğimiz gibi Türk Ceza Kanunu’nun  299 maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçu tamamen bağımsız partiler üstü bir cumhurbaşkanı için Cumhurbaşkanlık makamını koruma amacı ile çıkartılmış bir maddedir. Günümüzde yeni sistem ile cumhurbaşkanı tarafsız ve partiler üstü bir cumhurbaşkanı değil parti üyesi bir cumhurbaşkanıdır. Siyasi platformda kendi de muhalif parti liderlerine müvekkilimin kullandığının en az bin katı ve hakaret kabul edilebilecek kelimeleri kullanmıştır. Toplumda siyasi gerilmelere sebep olan bu tür söylem ve davranışlardır. Ayrıca müvekkilimin üzerine atılı davranışların hiçbirisi müvekkilimin oluşturduğu paylaşımlar değil. Sosyal medyada dolaşan paylaşımlardır. Kendisi toplumdaki yeri ve hem de bir siyasi partinin il temsilcisi olması nedeniyle güncel olaylara ve siyasi gelişmelere duyarsız kalamaz. İddianamede paylaşımların hakaret olarak nitelendirmek hukuka takla attırmakla eş anlamlıdır. İfade özgürlüğü kapsamındadır”
Ceylan’ın avukatlarından HKP Bursa İl Örgütü Başkanı Av. Halil Ağırgöl de duruşmada söz alarak, “Artık yandaş medya diye tabir edilen medyada bile Cumhurbaşkanına artık cumhurbaşkanı denilmiyor ‘başkan’ şeklinde söylenmektedir. Müvekkilimin paylaşımların hiçbirinde kişisel bir hakaret söz konusu değildir. İddianamenin 3 numaralı paylaşımında katil olarak Suudiler nitelendiriliyor” dedi.
Hâkim, Dr. Bekir Ceylan’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına karar verdi. Daha sonra 7.000 TL para cezasına çevirdi.

“BU CEZAYI TANIMIYORUZ”

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri duruşma çıkışı Balıkesir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Avukat Tacettin Çolak, şunları söyledi:  “Değerli Balıkesir Halkı, bugün Balıkesir 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘İleri Demokrasi’nin toplumu sindirme ve susturma aracı olarak kullandığı TCK’nın 299’un maddesi Cumhurbaşkanı’na Hakaret maddesinden HKP Balıkesir İl Örgütü Başkanı Dr. Bekir Ceylan’a 11 ay 20 gün cezası çıktı. Cumhurbaşkanı’nı doğrudan hedef almayan tamamen siyasi paylaşımlarını, siyasi eylemlerini eleştiri konusu yapan paylaşımları nedeniyle Bekir Ceylan’a ceza verildi. Verilen cezanın bir başka ironik yönü de Dünya’nın gözü önünde cesedi parça parça edilen Cemal Kaşıkçı ile ilgili o dönemde yapılmış eleştiri içeriklidir. Bundan dolayı 11 ay 20 gün ceza verildi. Verilen bu ceza tamamen hukuksuzdur. Hukukun temel ilkelerini bırakalım. TCK’nın 299’nuncu maddesine de aykırıdır. Çünkü 299’uncu madde de tamamen bağımsız, tarafsız bir Cumhurbaşkanı’nı korumaya yönelik düzenlenmiştir. Oysa AKP Genel Başkanı olarak önüne her gelene hakaret yapmakta özgür ama bir siyasi partinin il başkanı siyasal bir eleştiri yaptı diye cezalandırılmıştır. Biz bu cezayı tanımıyoruz. Para cezasına da çevrilmiş olsa bile hukuksuzdur. Buna karşı üst mahkemelere gerekli itirazlarımızı yapacağız. Eninde sonunda bu toplumu Ortaçağın karanlığına götürmek isteyen ve toplumda bu ülkeyi açık cezaevi haline dönüştüren AKP’giller’den mutlaka hesap sorulacaktır. Bu böyle yarım kalmayacaktır.”  (balikesir24saat)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP