DOLAR 32,1366 % -0.37
EURO 35,0445 % -0.09
STERLIN 40,9060 % -0.4
FRANG 35,6282 % -0.41
ALTIN 2.403,42 % -0,36
BITCOIN 67.791,21 -0.035

DOĞALGAZ ZAMMI İŞ DÜNYASINI DA ŞAŞIRTTI

Yayınlanma Tarihi :
DOĞALGAZ ZAMMI İŞ DÜNYASINI DA ŞAŞIRTTI

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki; doğalgaz fiyatlarına Ağustos başında yüzde 14,97 zam yapılmasının ardından; 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren yapılan yüzde 14.90 oranındaki zam oranını değerlendirdi. Bir ay arayla yapılan bu zammın öngörülemez olduğunu ve zammın üretim ekonomisini de olumsuz etkilediğini belirten Bekki, “Doğalgazdaki ikinci zam enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor” dedi.

“FİYAT AYARLAMASI SANAYİCİYLE GÖRÜŞÜLMEDEN YAPILMAMALI”
BASİAD Başkanı Abdullah Bekki’nin doğalgaz zamları ile ilgili açıklaması şöyle:
“ Fiyat ayarlaması yapılmasının; genel ekonomik dengelerin oluşması açısından gelişmelere bağlı olarak zaman zaman gereğinin farkındayız. Her zaman dillendirdiğimiz gibi sanayiciler olarak; ihracatçılar olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz mallarla ilgili önceki tarihlerden anlaşmalar yapıyoruz. Enerji; maliyetlerimizi büyük ölçüde etkiliyor. Daha öncede yapıldığı gibi; fiyat ayarlamalarına sanayiciler olarak bir hazırlık zamanının tanınmadan, sanayiciyle görüşülmeden yapılmasını doğru bulmuyoruz”

“İHRACAT YAPAN ÜYELERİ ZORA DÜŞÜRÜYOR”
“Üyelerimizden bir kısmı ihracat odaklı yeni anlaşmalar yapmış durumda. İthalatçı ülkedeki müşterisi ile fiyat anlaşması yapmış durumda. Bir ay önce yapılan bir zammın üzerine tekrar zam yapılması öngörülemez bir durum”

“ZAM ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMI İLE DE BAĞDAŞMIYOR”
“30 gün ara ile doğalgaza yapılan ikinci zam enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor. Sanayicinin zamlara hazırlık yapması için zamlar yapılmadan önce makul bir süre verilmesini ekonomik gerçekler açısından daha doğru buluyoruz. Bu konuda ilgili çeşitli raporlarla düşüncelerimizi ilgililer ve kamuoyu ile paylaştık.  Bu bağlamda zamların hafta sonlarına denk getirilmesini de üzücü buluyoruz. Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmamaktadır”

“GÜNDEMDE ZAM YERİNE ENERJİ VERİMLİLİĞİ OLMALI”
“Bizler gündemimizde doğalgaz zammı yerine enerji verimliliği gibi konuların yer almasını arzu ediyoruz. Zira dünyada 51 yıllık petrol, 53 yıllık doğalgaz ve 114 yıllık kömür kapasitesi kalmış durumda. Bununla birlikte enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Sanayimiz elektrik tüketiminde yüzde 47’lik bir paya sahip. Kaynağımız sınırlı ve yeni kaynaklar yaratmak, arz güvenliğini sağlamak ve sanayimiz üzerindeki enerji maliyeti baskısını hafifletmek gerekiyor” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP