“Doğalgaz zammı bir kalemde geri alınmalı”

Yayınlanma Tarihi :
“Doğalgaz zammı bir kalemde geri alınmalı”

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, BOTAŞ’ın doğalgazda yaptığı yüzde 9’luk indirimin konut tüketicilerine ve sanayicilere yansıtılmamasını eleştirerek, “İndirimi vatandaş için yapmadıysanız kim için yaptınız? İndirimi vatandaş için de yapın! Demek ki dolar bahaneymiş!” dedi.

BOTAŞ’ın elektrik üreten şirketlere sattığı doğalgazda yarından geçerli olmak üzere yüzde 9 indirim yapılmasını değerlendiren CHP’li Ahmet Akın, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında dolardaki yükseliş gerekçe gösterilerek doğalgaz ve elektrikte yapılan zamların “bir kalemde geri alınması” gerektiğini söyledi.

“İNDİRİM KONUTLARA DA UYGULANMALI”

Ahmet Akın şu açıklamada bulundu:

“Doğalgazda elektrik üreticisi şirketlere yapılan indirim vatandaşa nasıl yansıtılacak bugün yarın göreceğiz. Vatandaşın evinde işyerinde kullandığı, sanayicinin üretim yaptığı elektrikte neden indirim yapılmaz? Dolar düştü zamlar kaldı. Dolar en yüksek olduğu 7 lira seviyelerinden 5.50 lira seviyelerine kadar düştü. Yani yaklaşık yüzde 20 oranında bir düşüş var. Doğalgazda ise sadece elektrik şirketlerine yüzde 9’luk bir indirim yapılıyor. İndirim konutlara ve sanayiciye yansıtılmıyor. Doğalgaz ve elektrik indiriminin en az yüzde 20 oranında, konutlarda ve sanayide de yapılması gerekiyor.”

MAAŞIN DÖRTTE BİRİ DOĞLGAZA

Asgari ücretli bir ailenin elektrik ve doğalgaz faturalarına bin 604 liralık maaşının 4’te birini ayırmak zorunda kaldığını vurgulayan Ahmet Akın, “Kış kendini gösterdi. Vatandaş ocağını nasıl yakacak, nasıl ısınacak kara kara düşünüyor. Vatandaşın faturalarına yansıyacak indirim derhal yapılmalıdır” diyerek sözleriniİ tamamladı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, geçen hafta da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, BOTAŞ ve EPDK’nın “fırsatçılık” yaptığını belirterek, doğalgaz ve elektrikte indirim yapılması gerektiği vurgulamış, Bakanlık önünde basın açıklaması yapmıştı.(balıkesir24saat)

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP