DOLAR 32,2093 % -0.1
EURO 35,0071 % 0.03
STERLIN 41,1110 % -0.02
FRANG 35,7154 % -0.07
ALTIN 2.409,81 % -0,10
BITCOIN 68.473,65 1.069

“DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMMI GERİ ÇEKİLMELİ”

Yayınlanma Tarihi :
“DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMMI GERİ ÇEKİLMELİ”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, doğalgaz ve elektrikte yapılan son zamların en kısa zamanda geri çekilmesi ve vatandaşın enerji faturalarını yarı yarıya düşürecek indirimler yapılması gerektiğini vurguladı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, doğalgaz ve elektrikte yapılan son zamların en kısa zamanda geri çekilmesi gerektiğini dile getirdi. Doğalgaz fiyatlarının Dünya ve Avrupa piyasalarında seyreden fiyatların çok üzerinde olduğuna, son bir yılda doğalgazın metreküp fiyatı 4,612 dolardan 2,281 dolara gerilediğine dikkat çeken Ahmet Akın, vatandaşın enerji faturalarının yarı yarıya düşürecek indirimler yapılması gerektiğini savundu. Akın, şu değerlendirmelerde bulundu:

DÜNYADA FİYATI YARI YARIYA DÜŞTÜ,
TÜRKİYE’DE YÜZDE 60 ZAMLA VATANDAŞA SATILDI

“Dünyada bir yıl içinde fiyatı yarı yarıya düşen doğalgaz, vatandaşımıza son bir yılda yüzde 60 artış yapılarak satıldı. Bunun izahını İktidar anlatabilir mi? Anlatamaz! Bu öyle bir konu ki, doğalgazın satın alındığı ülkelerle yapılan ve hükümleri halktan saklanan antlaşmalardan tutun da enerji sektöründeki plansızlık ve politika yanlışlarına kadar uzanan bir konu. Bütün bunların sorumlusu iktidardır. Vatandaşın enerji faturaları her geçen gün kabarıyor.”

“BATIK ŞİRKETLERİN BORCU VATANDAŞA YÜKLENİYOR”
Bu yılın ilk 7 ayında 255 elektrik üretim şirketinin kapandığını belirten Ahmet Akın, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Kapanan şirketlerin yüzde 19’u elektrik üreten şirketler. İktidar, yanlış enerji yönetiminin sonuçlarından etkilenen vatandaşları değil, krizi daha çok büyüten yandaş şirketleri koruyup kolluyor. Bunun için en son yasal düzenleme Meclis kapanmadan önce yapıldı. Torba kanun 30’uncu maddesi ile bu iktidar döneminde örneğine sıkça rastladığımız adrese teslim düzenleme yapıldı. 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 18’inci maddesinin 5’inci fıkrası kapsamında yapılan özelleştirme ihalelerinde öngörülen süre 36 ay uzatıldı. Bu ne demek? Yandaşı koruyup kollamak demek. Son 10 yılda enerji şirketlerinin bankalara olan borcu yüzde 544 arttı. EÜAŞ’a borçlu olan elektrik üretim ve dağıtım şirketleri borcunu ödemiyor. Çok karışık gibi görünse de sade bir izahı var bu sürecin: Batık veya batmak üzere olan enerji şirketlerin borcunu vatandaşın enerji faturalarına yüklediler. Yoksa, döviz yerinde duruyorken, Dünya’da doğalgaz fiyatları düşme seyrindeyken art arda gelen zamların başka izahı yoktur” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP