DOLAR 32,3188 % 0.22
EURO 35,2091 % 0.09
STERLIN 41,4074 % 0.24
FRANG 36,3418 % 0.18
ALTIN 2.465,45 % 0,15
BITCOIN 70.787,99 -0.523
Yayınlanma Tarihi :

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A “ATATÜRK” TEPKİSİ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’A “ATATÜRK” TEPKİSİ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’nın cami statüsünde açılışı için okuduğu cuma hutbesinde Atatürk’ü anmamasına ülkenin dört bir yanından olduğu gibi Balıkesir’den de tepkiler geldi. CHP Balıkesir Milletvekili Akın, Erbaş’ın lanet okuyarak değil Balıkesir Hutbesini okuyarak Atatürk’ü anlayabileceğini vurguladı. CHP önceki dönem il başkanı Biçki ise Atatürk’ün Erbaş’ın rahmetine ihtiyacı olmadığını belirtirken, ” Atatürk’ün  rahmeti de kabri de Türk Milletinin kalbidir” mesajını paylaştı. 

Diyanet’in resmi sitesinde yayımlanan cuma hutbesinin dışına çıkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de imzası bulunan, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine ilişkin 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararına göndermede bulunarak, “Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar” dedi.
Erbaş’ın bu sözleri Ayasofya’yı müze yapma kararı alan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucularını hedef aldığı şeklinde yorumlandı.
Atatürk’ün İstanbul’a düşman işgalinden kurtardığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurduğu vurgulanırken, Erbaş’ın görevden alınması istendi, istifa etmesi için sosyal medyada imza kampanyası başlatıldı. Tarihçi Murat Bardakçı ise Fatih Sultan Mehmet’in Erbaş’ın iddia ettiği gibi bir sözü olmadığına dikkat çekti.

“ATATÜRK’ÜN HUTBESİNİ OKUSUN”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, sosyal medya hesaplarından Erbaş’a tepki gösterirken, ” 97 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün, Zağanos Paşa Camii’nden bu güne de ışık tutan Balıkesir Hutbesi’ni buraya bırakıyorum: Ayasofya Camii’nde lanet okuyarak değil ama Balıkesir Hutbesi’ni okuyarak bir liderin büyüklüğünü anlayacaklarını umut ediyorum” dedi.

“ATATÜRK’ÜN ONUN RAHMETİNE İHTİYACI YOK”

CHP önceki dönem il başkanı Ender Biçki ise, “Diyanet İşleri Başkanı bugün Ayasofya’da herkese rahmet okudu,Mustafa Kemal Atatürk’e rahmet okumadı.Olsun önemi yok. Atatürk’ün ibadeti siyasallaştıran Diyanet işleri Başkanının rahmetine ihtiyacı yok. Onun rahmeti de kabri de Türk Milletinin kalbidir.Bu ülkede ezanlar okunuyorsa,bugün Ayasofya’da namaz kılınıyorsa Atatürk sayesindedir.” paylaşımında bulundu. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP