DOLAR 32,3298 % -0.02
EURO 35,1810 % 0.6
STERLIN 41,7506 % 0.46
FRANG 36,1308 % -0.09
ALTIN 2.401,58 % -0,56
BITCOIN 67.721,51 0.413
Yayınlanma Tarihi :

DİN GÖREVLİLERİNDEN SUÇ DUYURUSU

DİN GÖREVLİLERİNDEN SUÇ DUYURUSU

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde,  din görevlileri, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadaki paylaşımı ile din görevlilerine ve ezana hakaret ettiği bildirilen E.B. için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa,  ezanın diliyle, okunuşuyla ilk okunduğu andan itibaren tüm Müslümanları namaza çağıran evrensel bir mesaj olduğunu söyledi.

Bir gurup din görevlisi ile Burhaniye Adliyesine gelen Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe verirken, bir de basın açıklaması yaptı. Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, “Bu ülkede yaşamasına rağmen ülkesinin kahir ekseriyetinin Müslüman olduğunu unutan ezana, onu okuyan imam ve müezzinlere hakaret etmeyi alışkanlık haline getiren zavallılara sesleniyorum: Ezan bu topraklarda bin yıldır okunuyor okunmaya da devam edecek. Bu millet dini değerlerine, kutsallarına saygısızlık edenleri asla unutmaz ve affetmez” dedi.

Gerboğa,  Balıkesir’de Korona virüs tedbirleri çerçevesinde ezandan sonra okunan dua ve tedbirlere uyulması yönünde yapılan açıklamaları bahane eden bazı kişilerin sosyal medya hesapları üzerinden “Din görevlilerine, dini değerlerimize ve ezanımıza hakaret ve küfürler ettiğine dikkati çekerek “Kimse din görevlilerimize, dini değerlerimize, ezanımıza hakaret edemez. Bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduk ve konunun takipçisi olacağız” açıklamasında bulundu.

Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa “Dünyanın neresinde olursa olsun her Müslüman ezanı duyduğunda bunun Allah’ın çağrısı olduğunu bilir. Bu ümmet olmanın Müslüman olmanın bir sembolüdür. Ezanın aslı Arapçadır ve Arapça olarak kalacaktır.  Bazı zihniyetler yaşadıkları ülkenin Müslüman bir ülke olduğunu ve ezanında Müslümanları namaza çağıran evrensel bir çağrı olduğunu idrak edememişler ki hala bu ülkede ezanın niye okunduğunu sorguluyorlar.  İstiklal Marşımızda Akif’in söylemiyle “Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” sözlerini bize tekrar hatırlatan bu elim olayı sendikam adına kınıyorum, bu olay aynı zamanda şehit olan Mehmetçiklerin, mücahitlerin emanetine ihanettir’’ dedi.

Gerboğa; her karış toprağı şehit kanları ile sulanan ve vatanı, bayrağı, ezanı için bu toprağa düşen şehitlere ve Müslümanlara hürmeti unutan bu kişilere sesleniyorum: Sizler kimin avukatlığını yaparsanız kime hizmet ederseniz edin  biz bu yüce dinin avukatlığını bu can bu tende olduğu müddetçe yapacağız.’’ dedi. Sefer TALAY (balikesir24saat.com) 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP