DOLAR31,1214% 0.26
EURO33,8075% 0.52
STERLIN39,5070% 0.33
FRANG35,4071% 0.49
ALTIN2.034,57% 0,10
BITCOIN1.610.159-0.946

DİKKAT DOLANDIRILMAYIN !

Yayınlanma Tarihi :
DİKKAT DOLANDIRILMAYIN !

Nitelikli dolandırıcıların son dönemdeki adresi, Türkiye’nin ilk inovatif Organize Sanayi Bölgesi Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas OSB oldu. OSB Müteşebbis Heyeti Başkanı Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal ve Marmara OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Çay, “Arazi Spekülasyonları” konusunda art niyetli kişilere itibar edilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Bandırma Beyköy ve Bezirci Mahalleleri arasında kurulan Marmara OSB, arsa dolandırıcılarının ilgi odağı oldu. Marmara OSB’den yapılan açıklamada, “Kamu Yararına İstinaden” Balıkesir Valiliği ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı(YİKOB) aracılığıyla OSB sınırları içerisinde bulunan 74 parsele tapu müdürlüğünce şerh konulduğuna vurgu yapıldı. Marmara OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Çay, tapuların üzerinde şerh olmasına rağmen, bazı art niyetli şahısların, OSB sınırları içindeki arazi ve OSB ile ilgisi olmayan arazileri yanıltma yöntemi ile vatandaşlara değerinin çok üzerinde fiyatlara satıldığı konusunda uyardı.

“ŞİRKETLERİN HABERİ OLMADAN ARAZİLERİ PAZARLAMAYA ÇALIŞANLAR VAR”

Bursa, İstanbul ve Kocaeli’nden pek çok iş insanının OSB içinde gibi gösterilen bu arazileri satın alarak dolandırıldıklarını ve hukuki süreçlerin devam ettiğinin altını çizen Başkan Çay, “Ayrıca, bölgede bulunan bazı kişilerce, planlı olarak küçük tarım arazileri kendi aralarında yüksek tapu değeri ile satılmakta ve bu rakamlar örnek gösterilerek OSB’nin de bu fiyat ve daha üzerinden alım yapmak zorunda olduğu şeklinde alıcılar aldatılarak ilgisiz araziler 3. kişilere satılmaktadır” dedi.  Merkezleri İstanbul’da olan sanayi şirketlerine ait arazilerin, şirketlerden habersiz olarak gazete ve internet ilanları yoluyla satılmaya çalışıldığına dikkat çeken Çay, “Bazı emlak ofisleri arazileri sanki kendi mülkiyetleriymiş gibi pazarlamaya çalışıyor. Bu ilanlara fotoğrafları konulan binlerce dönüm arazinin, Marmara OSB içinde, yanında, civarında veya genişleme alanı dahilinde olduğu ifade edilerek çok yüksek bedeller üzerinden kaparolar alınmaktadır” diye konuştu.

“KÖYLÜLERİ ARAZİNİ 10 MİSLİNE SATARIZ DİYE KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR“

Son dönemde ise İstanbul ve Kocaeli sanayi bölgelerinden gelen bazı kişilerin Türkiye’nin büyük sanayicileri adına arazi topladıklarını ifade ederek görüşmeler yaptığı bilgisini paylaşan Çay, vatandaşlardan bu kişilere itibar etmemelerini istedi. Çay, “Görüşmelerde köylülere arazilerini çok büyük rakamlara alabileceklerini, arazilerin Marmara OSB genişleme alanında olduğu için şu anki değerinin 10 misli edeceği, bazı sanayicilerin OSB alanı yerine kendi arazilerini tercih edip OSB ye buradan dahil olacağını ifade ederek arazi sahipleri ile komisyon anlaşmaları imzalatmakta, peşinatlar talep etmektedirler” şeklinde konuştu.

“MARMARA OSB İLE ARABULUCULUK YAPACAĞIZ DİYENLERE İTİBAR ETMEYİN”

Marmara OSB tüzel kişiliği, yöneticileri veya çalışanları tarafından, hiçbir şekilde arazi satın alımı ve kamulaştırması yapılmadığının önemle altını çizen Çay, kanun gereği, tüm arazi satın alımları ve kamulaştırmaların Balıkesir Valiliği ve YİKOB tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı. Vatandaşları Marmara OSB ile arabuluculuk yapabileceklerini söyleyen ve bundan dolayı komisyon talep eden aracılara itibar etmemeleri konusunda uyaran Çay, bir şekilde mağdur olan vatandaşların zaman kaybetmeden hukuki süreç başlatmaları tavsiyesinde bulundu. Çay, “Bölgede yatırım yapacak olan özel ve tüzel kişiler, herhangi bir mağduriyete uğramamaları için 02165271010 numaralı telefondan, www.marmaraosb.org ve info@marmaraosb.org ‘dan bize direkt ulaşabilirler” dedi.

HABER KAYNAĞI

Velhasıl Gazetesi

 

 

YORUM YAP