DİJİTAL ÇAĞIN MİMARLARI KARESİ’DEN ÇIKACAK « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

22 Kasım 2021 - 09:13

DİJİTAL ÇAĞIN MİMARLARI KARESİ’DEN ÇIKACAK

DİJİTAL ÇAĞIN MİMARLARI KARESİ’DEN ÇIKACAK
Son Güncelleme :

15 Kasım 2018 - 23:57

Karesi’de kaymakamlık,  belediye başkanlığı ve  ilçe milli eğitim müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Kod 10.0 Balıkesir”  projesi kapsamında 7 adet Robotik ve Kodlama Atölyesi’nin açılışı Rahmi Kula Anadolu Lisesi’nde büyük bir katılımla  gerçekleştirildi. Rahmi Kula Anadolu Lisesi, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi, Karesi Kent Konseyi hizmet binasında oluşturulan ve 5 bin öğrencinin hizmetine sunulan Robotik ve Kodlama Atölyelerinde, dijital çağın mimarları ve  robot tasarımcılarının yetişeceği açıklandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rahmi Kula Anadolu Lisesi Müdürü Vejdi Ademoğlu, “Rahmi Kula Anadolu Lisesi, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi, Karesi Kent Konseyi hizmet binasındaki Robotik ve Kodlama Atölyesi’nin kurulumunu tamamlayarak öğrencilerimizin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Amacımız bu atölyelerde geliştirdikleri fikirlerin milli üretime katkı sağlamasıdır” dedi.

DÜNYA İLE YARIŞMALIYIZ

BENGİ Projesi ile Balıkesir’de milli ve manevi değerlerine bağlı, teknolojiyi en üst düzeyde kullanabilen nesiller yetiştirmeyi hedef olarak belirlediklerini anımsatan  İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Balıkesir Üniversitesi ve Karesi Belediyesi işbirliğinde hayata geçirdiğimiz ‘Matematik Cepte’  projesini Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a anlatma imkanı bulduk. 2 saat boyunca bizi ve projemizi ilgiyle dinledi, beğenisini dile getirdi. Balıkesir olarak bundan sonraki hedefimiz Türkiye ile değil dünya ile yarışmak. Dünya uyanık, bizim de uyumamamız lazım” diye konuştu.

BU ATÖLYELER BAŞLANGIÇ

Devletin eğitim ve teknolojiye büyük yatırımlar yaptığını ve Türkiye’nin Endüstri 4.0’da dünya ile yarıştığını vurgulayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi’de açtıkları Robotik ve Kodlama atölyelerinin bir başlangıç olduğunu  vurguladı. Başkan Yılmaz şunları söyledi:

“Zihinsel olarak hazır olduğumuzda kaynak mutlaka bulunur. Yeter ki öğrenmeyi arzulayan öğrenciler, öğretmeye ve yönlendirmeye istekli eğitimciler ve bu işe sahip çıkacak bir yönetim anlayışı olsun” dedi. Türkiye’nin yoluna bilimle devam etmesi gerektiğini dile getiren Başkan Yılmaz, “Hayal etmek ve dertlenmek lazım. Hedefleri belirlerken hepimizin ortak bir gayesi olması gerekiyor. Biz dünyanın en pahalı gayrimenkullerinin üzerinde miras olarak yaşıyoruz. O yüzden sürekli kendimizi geliştirmemiz, yenilememiz ve bu toprakların üzerinde yaşamanın bedeli olan gelişmişliği yakalamamız gerekiyor” 

“KADERİMİZE RAZI OLMUYORUZ”

“Yarının dünyasını şekillendirecek olanlar kaderine razı olmayanlardır. Biz kaderimize razı olmuyoruz” diyen Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, eğitim alanında yatırımlar ve hamleler yaparak anlayış ve kavrayışı değiştirmek için çalıştıklarını söyledi. “Kod 10.0 Balıkesir” projesinin bir ihtiyaçtan doğduğunu belirten  Demir, şehrin ihtiyaçlarını bildiklerini ve bunları gidermek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.

GENÇLERE GÜVENİYORUZ 

Türkiye’nin kendi insansız hava araçlarını üretmeye başladıktan sonra terörle mücadelede önemli başarılar elde ettiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, “İstiyorum ki bugün gördüğümüz o güzel ürünleri üreten makineler Türk Malı olsun, yazılımları Türk mühendislerine ait olsun. Bizler uzun bir dönem dünyanın büyük bir bölümüne adaletle hükmeden bir ecdadın torunlarıyız. Biz şimdide büyük iddiaları olan yegane devletlerden bir tanesiyiz. Bizi şaha kaldıracak olanlar sizlersiniz. Gençler size güveniyoruz”  dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ersin Yazıcı, Karesi Kaymakamlığı’nın  eğitime yaptığı katkılar nedeniyle hazırlattığı plaketi Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a takdim etti.

RAHMİ KULA DA KATILDI

“Kod 10.0 Balıkesir” projesi kapsamında 7 adet Robotik ve Kodlama Atölyesi’nin açılışının yapıldığı törene;  protokl üyelerinin yanısıra okula adını veren merhum dedesiyle aynı adı taşıyan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, akademisyenler ve öğretmenler de katıldı.  (balikesir24saat.com) 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.