DOLAR 32,3221 % 0.03
EURO 35,2700 % 0.65
STERLIN 41,9165 % 0.59
FRANG 36,1167 % -0.08
ALTIN 2.402,70 % -0,52
BITCOIN 67.956,64 1.013
Yayınlanma Tarihi :

DERELER BU KADAR KİRLİYKEN DENİZLER NASIL TEMİZ OLUYOR

DERELER BU KADAR KİRLİYKEN DENİZLER NASIL TEMİZ OLUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Balıkesir’deki dere yataklarındaki kirliliği ile Ege ve Marmara Denizlerindeki suyun kalitesini Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine taşıdı. Milletvekili Aytekin, “Her iki denizimize karışan dereler kanalizasyondan, hayvansal atıklara kadar çok sayıda birikinti taşırken, bu denizlerin temiz olması ne derece mümkün bunu araştırmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Bu sene koronavirüs salgını gerekçesiyle turizm potansiyeli tüm Türkiye’de olduğu gibi iki denize kıyısı ve turistik alanları olan, stratejik olarak ülkemizin turizm ivmesini ileriye götüren göz bebeğimiz Balıkesir’de de düştü. Bununla birlikte her sene olduğu gibi, bu sene de denizlere ilişkin aynı sorunlar devam etmekte. Havran Çayı, Kadıncık ve Üvecik dereleri, Karıncaderesi, Kanlıçay, Nikita dereleri gibi Körfez üzerinden Ege Denizine akan kaynakların yanı sıra Marmara Denizine akan Gönen Çayındaki kirlilikler de yöre insanlarını canından bezdirmektedir. Edremit Körfezi üzerinden denize karışan bütün çaylarda kanalizasyon atıkları, yöredeki mezbahaların atıkları ve çeşitli fabrikaların atıkları başta Edremit ve Burhaniye olmak üzere, Ayvalık’a kadar olan sahil şeridinde denizle buluşmaktadır. Benzer şekilde şehrimizin kuzeyinde yer alan Marmara Denizinde Erdek Körfezi için de durum aynıdır. Gönen çayındaki kirlilik ve fabrikaların atıkları, Erdek Körfezine kadar taşınmakta ve Marmara denizini kirletmektedir”

Mavi Bayrak Gerçekten Arttı Mı?

“Gerek yöre sakinleri gerekse yerel basınımız her iki alanda da kirliliği kayıt altına alıp çeşitli kanallar aracılığıyla gündeme getirmekteyken, bu sene körfezimizdeki Mavi Bayraklı plajların sayısının 22’den 31’e çıktığı haberleri servis edildi. Gönül ister ki her iki denizimizde de denizin görüldüğü her yer mavi bayraklı olsun ve turizm için çekici bir alan oluşsun. Ancak bu kirliliğin seviyesi gözle görülecek kadar ortadayken, Mavi Bayraklı plajlarımızın artması pek olası görülmemektedir. Zira su analiz noktalarında birbirine yakın mesafelerde bir ölçüm noktası A notu alırken, bir ölçüm noktası B seviyesinde not alabilmiştir.

Hal böyleyken, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğumuz bu araştırma önergesi ile konuyu bütün yönleriyle araştırmanın hem Balıkesirli hemşehrilerimiz hem de Balıkesir’e tatile gelecek olan yurttaşlarımızın sağlığı için hem de turizm esnafımız açısından şart olduğunu düşünüyoruz.” (balikesir24saat.com)

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP