28° Açık
 • EURO 6.36
 • DOLAR 5.66

DEMOKRASİ-TARIM, BALIKESİR-TÜRKİYE! (Demokrasi toklar rejimidir)…(3)

Yazarlar - 11 Temmuz 2019 22:17 A A

1983 sonrası yeniden şekillenen yeni dünya düzeninde uygulanan ekonomik değişim programı her alanda olduğu gibi özellikle tarım sektöründe de köklü değişiklikler içermiştir. Özellikle 1990 sonrası gümrük kapısının açılması ise henüz fidan aşamasında olan tarım sektörü için işin tuzu biberi olmuştur.

2001 yılında yapılan bir değerlendirmeye göre: Kırsal kesimde yaşayan yetişkin nüfusun eğitim düzeyi şöyledir;
%18’i hiçbir okul bitirmemiştir, çoğu okuryazar değildir.
%72’si ilköğretim, %8’i lise mezunu… Yüksek öğrenim görenlerin oranı ise %2’nin altındadır.

Yani %90’ı ilköğretimden daha fazla öğretim görmemiş olan bu kesim;

1997 yılında ülke işgücünün %44’ünü oluşturmaktadır.
2001 yılında %37,6
2002 yılında %34,9
2003 yılında %33,9
2004 yılında %29,1
2005 yılında %25,7
2006 yılında %24,
2007 yılında %23,5,
2008 yılında %23,7,
2009 yılında %24,6,
2010 yılında %23,9,
2011 yılında %23,2’ini oluşturmaktadır.(TUİK verileri)

2001 yılında tarımda 8 089 000 kişi istihdam edilirken bu rakam 2007 yılında 4 867 000 kişiye düşmüş bu tarihten itibaren de tedrici olarak artarak 2011 yılında 6 143 000 kişiye yükselmiştir.( TUİK verileri)

Bu durumu BETAM’ın bu dönem için yapmış olduğu bir analizle çok daha iyi anlayabiliriz:

“TÜRKİYE’DE GIDA ENFLASYONU 2007 YILININ ORTALARINA KADAR TÜFE’NİN ALTINDA SEYREDEREK VE GENEL FİYAT ENDEKSİNİ AŞAĞI ÇEKİCİ BİR ROL OYNAMIŞTIR.

2007 YILI ORTASINDAN İTİBAREN İSE GIDA FİYAT ENDEKSİ TÜFE’NİN ÜZERİNDE SEYRETMEYE BAŞLAMASI İSE ENFLASYON ORANINI YUKARI ÇEKEN ETKİ YAPMIŞTIR.

GIDA FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞLE BİRLİKTE İLK AKLA GELEN SORU BU DURUMUN TÜRKİYE’DEKİ YOKSULLUĞU NE YÖNDE ETKİLEDİĞİDİR.

2002-2006 ARASI yüksek ekonomik büyüme ve görece düşük gıda enflasyonu nedeniyle yoksulluk hızlı bir şekilde düşmüştür (yüzde 22’den yüzde 9,3’e). 2007 yılından sonra ise büyüme hızla yavaşlarken gıda fiyatları hızla artmaya başlamıştır. Bu nedenle yoksulluk oranındaki düşüş net bir biçimde durmuş ve istihdam kayıplarının başladığı 2008 yılı itibariyle yüzde 9,4 düzeyine demirlemiştir.

Kriz nedeniyle İSTİHDAM KAYIPLARININ DEVAM ETTİĞİ 2009 YILINDA İSE YOKSULLUĞUN TEKRAR YÜKSELİŞE GEÇTİĞİ TAHMİN EDİLMEKTEDİR.

YOKSULLUĞUN AZALMASINA PARALEL OLARAK EN YOKSUL YÜZDE 20’LİK KESİMİN GIDA HARCAMALARI;
2003-2006 YILLARI ARASINDA YÜZDE 25’İN ÜSTÜNDE ARTARKEN,
2007’DE YÜZDE 2 ORANINDA DÜŞMÜŞ,
2008 YILINDA İSE YÜZDE 1’LİK KÜÇÜK BİR ARTIŞ GÖSTERMİŞTİR.

Ancak TEPAV’ın yaptığı Türkiye Refah İzleme Anketi’nden çıkan sonuçlar bakıldığında en yoksul kesimin 2009 yılında gıda harcamalarının yeniden düştüğü görülmektedir. Yoksul kesimin bütçesinde en büyük paya sahip olan gıda harcamalarındaki bu düşüş, YOKSULLUKLA MÜCADELENİN 2007 İTİBARİYLE DURDUĞUNU, 2009 İTİBARİYLE DE GERİLEMEYE BAŞLADIĞINI ÖNGÖRMEKTEDİR.

*2002-2006 ARASI YÜKSEK EKONOMİK BÜYÜME VE GÖRECE DÜŞÜK GIDA ENFLASYONU NEDENİYLE YOKSULLUK HIZLI BİR ŞEKİLDE DÜŞMÜŞTÜR (YÜZDE 22’DEN YÜZDE 9,3’E).

2007 YILINDAN SONRA İSE HEM EKONOMİNİN BÜYÜMESİ DÜŞMÜŞ HEM DE GIDA ENFLASYONU BAŞ GÖSTERMİŞTİR. Bu nedenle kentte yaşayan nüfusta görülen fert yoksulluk oranındaki düşüş net bir biçimde durmuş ve istihdam kayıplarının başladığı 2008 yılı itibariyle yüzde 9,4 düzeyine demirlemiştir.

2006 yılında 2007 yılına geçişte görülen 1,1 puanlık yoksulluk oranı artışının temel nedeni 2007 YILINDA BAŞ GÖSTEREN KÜRESEL GIDA KRİZİDİR.

KÜRESEL GIDA TALEBİ ARTIŞI NEDENİYLE ortaya çıkan gıda fiyat artışlarındaki artış Türkiye’de de belirgin bir biçimde hissedilmiştir. HEM YOKSUL KESİMİN REEL GIDA HARCAMALARI DÜŞMÜŞ HEM DE KENT YOKSULLUK ORANI ARTMIŞTIR. Genel trende bakıldığında ise kent yoksulluk oranındaki azalmanın 2006 sonu itibariyle tamamen durduğu göze çarpmaktadır.

TEPAV’ın (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) 2009 Eylül ayında yayınlamış olduğu bir araştırmada kentte yaşayan en yoksul kesimin yüzde 90’ının krizle birlikte gelirinde bir düşüş olduğu ileri sürülmektedir. Küresel krizle birlikte en fazla uyum ihtiyacı çeken kesimin kentlerdeki yoksullar olduğu hesaba katıldığında FERT YOKSULLUK ORANININ 2009 YILINDA BELİRGİN BİÇİMDE YÜKSELMESİ şaşırtıcı olmayacaktır.

ARAŞTIRMAYA GÖRE KENT MERKEZLERİNDE YAŞAYAN EN YOKSUL YÜZDE 20’LİK DİLİMDEKİ; AİLELERİN DÖRTTE ÜÇÜ GIDA TÜKETİMLERİNİ, AYNI GRUPTAKİ AİLELERİN YARIYA YAKINI DA ÇOCUKLARINA AİT GIDA TÜKETİMLERİNİ AZALTMIŞLARDIR.

Gıda fiyat şoku ile ekonomik krizin neden olduğu gelir azalışı karşısında yoksul kesimin genelde harcamalarını kısarken, gıda harcamalarından da tasarruf yapmak zorunda kaldığı gözlemlenmektedir.

Sonuç olarak 2003 yılında itibaren devam eden yüksek büyüme – yüksek istihdam patikasının 2007’nin ikinci yarısından itibaren son bulmasıyla çakışan gıda fiyat şoku yoksulların gıda harcamalarında gözlemlenen reel artışı ve yoksullukla mücadeleyi durdurmuştur.

2003-2006 yılları arasında yoksul kesimin yaşam şartlarının iyileştirilmesinde gösterilen başarının 2007 genel seçimlerindeki iktidar partisinin sağladığı büyük oy artışında pay sahibi olduğu düşünülebilir.

Benzer şekilde, İktidar Partisi’nin 2009 Mart yerel seçimlerinde uğradığı oy kaybının nedenlerinden birinin de yoksullukla mücadelenin durmuş olması ve krizin yoksul kesimin yaşam koşullarını olumsuz etkilemeyle başlaması gösterilebilir.”(BETAM-ARAŞTIRMA NOTU-10/73 özetlenmiştir)(devam edecek)

Bu haber 90 kez okundu.
Yazarlar - 22:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  AYTEKİN YILDIRIM GİBİ!
  CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, atama skandalı ve usulsüzlük iddiaları konusunda kendisine “iftiracı” diyen Eğitim Bir Sen Başkanı Mehmet Çabuk’un açıklamasına yıldırım hızında ve şiddetinde çok sert cevap verdi. Mahkeme kararını da açıklamasına ekleyen Aytekin, “Sendika ağası ispat istiyorsan al sana ispat, al sana belge!” dedi. Eğitim- Bir- Sen Balıkesir 1No’lu Şube Başkanı Mehmet Çabuk’un […]
 • 02
  SIFIR MI? İKİNCİ EL Mİ?
  AKP çatırdıyor! 2001’de Ecevit’in koalisyon hükümetini vurduğu gibi  yaşanılan kriz de belli ki Erdoğan’ı vuracak. Davutoğlu ve Babacan AKP gemisinin su alan deliklerini büyütmek için var güçleriyle çalışıyorlar.   AKP 1990-2000 arası yolsuzlukların, hortumlamaların, soygunların, faili meçhul cinayetlerin ayyuka çıktığı bir Türkiye’nin en kirli 10 yılının ardından, Yolsuzluk-Yoksulluk ve Yasakları ortadan kaldıracağı söylemiyle iktidara gelmişti. […]
 • 03
  BABA KIZ
  Anlık öfkeler hayatımızı zehrediyor. Araçlara değil, insanlara gerek fren sistemi. ABS, SRS vs yetmez. Hepimizin öfke problemi var. Günlük hayatın getirdiği stres ve sıkıntılar insanların üstünde değirmen taşı sanki. Bir anlık öfkeler, bir anlık kızgınlıklar, bir anlık kendini tutamamalardan nice cinayet işlendi, nice hayat karardı, nice ev yıkıldı, nice kan ve nice göz yaşı… Bugün […]
 • 04
  “İDDİASINI İSPAT EDEMEYEN MÜFTERİDİR”
  Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Recep Kurter’in kriterlere uymadığı ve sınava girmediği halde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Sanat Merkezi’ne müdür yardımcısı olarak atandığı, ardından Okul Aile Birliği paraları ile ilgili usulsüzlük yaptığı iddiaları ile ilgili tartışmalar sürüyor. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in, Kurter’le ilgili iki konuyu TBMM gündemine getirip, Milli Eğitim Bakanı […]
 • 05
  “BİN YILLIK TARİHTEN BİN YILLIK KİTABA”
  Burhaniye Kitap Fuarı “Bin yıllık tarihten, bin yıllık kitaba” temasıyla bu yıl Ören Meydanı’nda kapılarını edebiyatseverlere açıyor. 31 Temmuz – 04 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarda; yüze yakın yayınevi, elliyi aşkın yazar, gazeteci, sanat insanı, siyaset bilimci ve aydın yer alacak. Ayrıca imza günleri, paneller ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Fuarın onur konuğu Ataol Behramoğlu olacak. […]

YAZARLARIMIZ

 • MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI?

  İstanbul halkı 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan sürece tepkisini 23 Haziran seçiminde İmamoğlu’na verdiği açık ara destekle ortaya koydu. Bunun muhalefet ve iktidar üzerinde farklı etkileri olacağı belliydi. Muhalefet sistem değişikliğine odaklanır, umutlanırken AKP içinde Partili Cumhurbaşkanın belirlediği politikalar ilk kez ciddi yoğunlukta tartışılmaya başlandı. AKP’de yol ayrımı daha bir netlik kazandı. İstanbul seçimi sonrası […]
 • BABA KIZ

  Anlık öfkeler hayatımızı zehrediyor. Araçlara değil, insanlara gerek fren sistemi. ABS, SRS vs yetmez. Hepimizin öfke problemi var. Günlük hayatın getirdiği stres ve sıkıntılar insanların üstünde değirmen taşı sanki. Bir anlık öfkeler, bir anlık kızgınlıklar, bir anlık kendini tutamamalardan nice cinayet işlendi, nice hayat karardı, nice ev yıkıldı, nice kan ve nice göz yaşı… Bugün […]
 • OĞUZ BOYLARI

  Selçuklu Devleti’nin yaşadığı yıllarda ve Moğolların önünden kaçan ya da onların ardından çeşitli şekillerde pek çok Oğuz boyu Anadolu’ya gelmeye devam etti.İlhanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’nun doğusunda kurulan devletler, Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmen devletleri kısa zamanda güçlenip sınırlarını kapayınca, Asya’dan Türkmen göçü tamamen durdu. Hemen bunların ardından başlayan ve yüzyıllar süren Osmanlı-Safevi sürtüşmeleri hudut boylarını geçilmez […]
 • “DİNİKÛM PARA İMANIM MANGIR”

  Dini imanı para olanlar için kullanılır. Hani şu her gün bir yenisini duyduğumuz helal haram nutukları atıp el altından milletin parasını iç edenler için. Samimi Müslümanların gerçeği görmeleri için daha ne olması gerekiyor? Sadece Dalaman-Fethiye orman yangınının kısa sürede söndürülemeyişi bile milletin nasıl soyulduğunu anlamaya yeter de artar, ama anlamak isteyene. Orman bakanı Orman yangınlarını […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • CHP’Lİ KIRLI’NIN KİTABI VE ÜSTLENDİĞİ TARİHİ MİSYON

  “Bu kitap satın alındığı zaman çok seviniyorum. Çünkü bu kitaptan elde edilen gelir ile bu kitabın devamı olan ikinci kitap basılacak.” İfadeleri şehrimiz Balıkesir’e uzun yıllardır kültür hizmetinde bulunan Kitapçı Tivoli’nin sahibesi Sibel Kutluel Rodoplu’ya ait. Zaten satın aldığım kitabın öneminin farkındaydım. Bu bilgiyi de öğrenince kitabı iyi ki alıyorum dedim. Ve daha çok kimselere […]
 • ‘BALIKESİR HEYETİMİZ’E SORULAR!

  “Balıkesir’in oda başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri ‘birlik’ olup Balıkesir’e yatırımcı çekmek için Ankara’ya çıkarma yaptı” Sanıyorum bugün bir çok yerel gazete bu cümle ile çıkacak. Biz de balikesir24saat olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından servis edilen bültenle birlikte bu önemli ziyareti ve Balıkesir’in T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin radarında olduğunu öğrendik. Tabii ki haberi verdik. Öncesinde “9 […]
 • BALYA-AKBAŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

  Gideceğimiz Balya Akbaş Köyü 5 km mesafede. Köylünün üretimden gelen gücünün yarattığı değerin kıymetini bilen biz iki kardeş son durağımıza bir an önce varmak için hiç mola vermiyoruz. Akbaş Köyü kahvesinde oturup nefes alıyor ve bir orta şekerli kahve içiyoruz. Tanışımız ve eski bir dostumuzu soruyorum. Zafer Akçay. Balıkesir’den emekli olup köyüne dönenlerden . Baba […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • ÜNLÜ- ŞANLI LAK LAKÇILAR LÜP LÜPÇÜLER

  İnsan, boş gezenin boş kalfası olunca; kalfalığın zor zanat olduğuna inanıyorsun. İnanmanın ötesinde,  kendine bir yaşam biçimi olarak seçiyorsun. Ülkemizde emekli olacağına öl daha iyi. Varlığın, vatana millete dert. Kalan tüm ömrün boyunca bakılacaksın. Bakılıyorsan, bakıldığın başına kakılacak. Kendisine ergin, olgun insan dediğimiz insanların başına yük olacaksın. Ortalıkta, itilmiş, kakılmış olarak yaşayıp, ömür vadenin bitmesini […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 30 AĞUSTOS’U BİLMEYEN ZAVALLILARA … Nedim ISPARTA

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiş. Doksanlı yılların başında Görsel Yayınlar Bölge Müdürüyken 3 yıl Kütahya bölgesinde çalıştım. O  zaman Dumlupınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan arkadaşımın davetlisi olarak 30 Ağustos’ta 2 yıl törenlerde protokolde bayramı izleme fırsatı buldum. Cepheleri ve şehitlikleri gezdim. Atatürk kendisine […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • NEREYE GİDİYORUZ?..

  Başlığı okudunuz..Sizce nereye gidiyoruz?..Sizin cevabınızı bilmem ama bana göre “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete”..Geçtiğimiz günlerde yazdığım son yazıyı hatırlayın..“Eskiden” demiştim..Eğitimden asayişe; sosyal yaşamdan kültürel erezyona “eskinin” güzelliklerini harmanlayıp günümüzdeki örneklerine atıf da bulunmuştum..Çok da beğeni ile okunmuştu..Bir bölümünde ise;İlkokuldan liseye eğitimden dem vurmuştum.Biz..Yani bizim kuşak..1295 deki “Kadeş Savaşı’nı ” İlkokulda öğrenmiştik…Yurttaşlık bilgisi dersinde “memleket nasıl […]
 • CHP’DE KİRLİ SİYASET ZAMANI

  Geçtiğimiz günlerde bir sahte sosyal medya hesabı üzerinden önce bana, ardından da Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Metin Ok’a saldırıda bulunuldu. İki saldırıda da ortak noktalar çok. Öncelikle benim geçtiğimiz günlerde kent konseyi seçimleri öncesi kaleme aldığım yazıda CHP’nin Barış Tütüncü’yü Murat Ergöz’ün yürütme kurulu listesinden aday göstererek taraf olmasını eleştirmem ve bununla birlikte yıllardır […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • DÜN AYVALIK’TA… VE ÖLÜM…

  Ayvalık’ta hava muhteşem dostlarım…Dün değerli dostum Hüseyin ağbinin daveti üzerine Altınova da mekanındaydım… Dostlarımız ile güzel bir gün geçirdik…Bir ara belediye başkanımız Mesut başkanımız geldi. Halkımız ile dertleşti. Solmuş yüzleri güldürdü…Bundan sonra Ayvalık semt pazarlarında Ayvalık Coğrafi İşaret taşımayan zeytinyağı ve zeytin ürünlerinin satılmaması noktasında zabıta personeline talimatını verdi… Altınova beldemizin sevilen eski belediye başkanımız […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 101.849
  0,00%
 • ALTIN 259.61
  0,17%
 • DOLAR 5.665
  0,17%
 • EURO 6.355
  0,02%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link