“DEMOKRASİ NÖBETİ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Ekim 2022 - 19:24

“DEMOKRASİ NÖBETİ”

“DEMOKRASİ NÖBETİ”
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2019 - 11:29

Üç yıl önce FETÖ/ PDY Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişimine karşı çıkan Balıkesirliler, yıl dönümünde yine sokağa çıkarak 251 şehidi yad etti ve nöbet tuttu.

Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında, 15 Temmuz’la ilgili yazdıkları şiirleriyle derece alan; Efekan Çakır ve Mehmet Can Bilgen’e Vali Ersin Yazıcı tarafından ödülleri sunuldu. Türkiye Atlı Okçuluk Şampiyonası’nda derece giren Balıkesirli sporcular için de ödül töreni gerçekleştirildi. Sporcular ödüllerini; Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın elinden aldılar.

Etkinliğe katılan Ankara Şehit Aileleri ve Gazileri Dernek Başkanı Muammer Polat 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. Polat, “Dünyanın gıpta ile baktığı şanımızla kazandığımız 15 Temmuz Zaferi’nin 3. yılı kutlu olsun. Öncelikle 15 Temmuz 2016’da bayrağını, vatanını, ezanını canı pahasına savunarak şahadete erişen 251 şehidimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. O gece Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde ikamet etmekteydim. 15 Temmuz gecesinin ehemmiyetini yanımızda şehit düşen arkadaşlarımızın ailelerini ziyaret ederken öğrendim. Cumhurbaşkanımızla görüştüm bugün, Balıkesir’e geleceğimi söyledim kendisinin Balıkesir’e selamları var. 15 Temmuz, FETÖ’nün milletimiz ve tüm milli unsurlara karşı bir saldırı başlangıcıydı. Eğer ki hain darbe girişimi gerçekleşmiş olsaydı Anadolu’nun Afrin’den bir farkı kalmayacaktı. Geldiler, denediler ve geldikleri gibi gittiler.” dedi.

“O GÜNE SEBEP OLAN ŞEYLERİ HİÇ UNUTMAYIN”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da şunları söyledi:

“FETÖ/ PDY Terör Örgütü’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminden 3 yıl sonra aynı gün aynı saatte bir aradayız. Hüzünlüyüz, 251 şehidimiz var, sevinçliyiz bu millet tüm dünyaya bir daha antidemokratik bir uygulama ve kendi istedikleri gibi ülkemizi yönlendiremeyeceklerini iradesiyle gösterdi. Bu ülke demokratik bir ülke, savcılarımız görevlerinin başında,  valilerimiz görevlerinin başında. Her ne kadar hain varsa onları gerektiği şekilde cezalandıracak devlet iradesi millet iradesi görevinin başında. 15 Temmuz gecesi biz, sizler kadar şanslı değildik. Çünkü o gün Balıkesir’de değildik. Biz; Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Esnaf Odası, Büyükşehir Meclis üyeleriyle, Balıkesir ilişkilerini geliştirmek üzere Bosna Hersek’e gitmiştik, orada saat bir saat önde buradan. Saat 21.00 suları gibi bir yemekte protokolle bir aradayken telefonlar geldi. Anladık ki bir hain darbe girişimi oluyor. Bununla ilgili öncelikle Balıkesir Valimize çok teşekkür ediyorum. Çünkü Balıkesir gerçekten stratejik öneme sahip bir yer. İki hava alanı var, tankçı birliği, piyade birliği var. Merkez hariç 18 ilçesinde askeri birliği var. Balıkesir’de hainler hiçbir şekilde hareket edemedi.Bizim de bulunduğumuz yerde içimiz içimize sığmıyor, sürekli belediyeyi arıyoruz. Vatandaşlarımıza meydanlara gelmek üzere mesaj atılmasını söyledik. Zabıtamız, Karesi bölgesinde anonslar yaparak vatandaşlarımızı meydanlara davet etti. Allaha hamdolsun Balıkesir’de tatsız bir hadise olmadan 15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekten Balıkesir’in iradesiyle milli şuuruyla güzel bir şekilde atlattık. O günü asla unutmamalıyız ama o güne sebep olan şeyleri hiç unutmamalıyız, derslerimizi almalıyız. İnsan iradesi kendi aklını başka bir yere verdiğinde nelerin olabileceğini ve kendi askerimizin, kendi uçağımızın, kendi milletimizin üstüne mermi sıkabileceğini unutmamamız lazım. Eğitimde buna dikkat etmemiz gerekiyor, çalışırken buna dikkat etmemiz gerekiyor. ”

“SAĞCISI SOLCUSUYLA BU MİLLET DARBEYİ ÖNLEDİ ”

Dünyanın en değerli gayrimenkulü Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşadığımızı belirten Başkan Yılmaz “Bu bizim vatan bildiğimiz yerde çok milletin gözü var.  O yüzden her zaman güçlü olmak zorundayız. Her zaman ordumuz dimdik olmalı. Her zaman akil insanlarımızın devlet iradesinin çok güçlü olması gerekiyor. Evlatlarımızı yetiştirirken, kendi iş âleminde yaşarken milletimiz için güçlü olabilecek alt yapıyı daima güçlü tutmamız lazım. Milletimiz daima uyanık olmalı. İçimizden satılmışlarla, bizi vurmaya çalıştıklarında güçlü bir orduyla güçlü bir siyasi kadroyla güçlü bir devlet teşkilatıyla hızlı bir şekilde demokratik bir şekilde cevap verebilecek güçte olmamız lazım. En güçlü erki bunun siyasettir. Siyasetçilere çok görev düşüyor. İşte, bir lider her şeyin herkesin bittiğini planladığını zannettiği anda Aziz Milleti’mi meydanlara davet ediyorum dediğinde bu millet; sağcısı, solcusu inanarak bu darbe girişimine çok samimi bir şekilde çok hızlı bir şekilde engellemiştir” dedi.

“BALIKESİRLİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Başkan Yılmaz konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Bu millet gençlerinden özür dilemeli. Bakıyorduk gençlerimize bunlar vatanını sevmez bunlar bayrağını bilmiyor, bunlar devlet nedir bilmiyor diyorduk ama bunları diyenlerin hepsini gençlerimiz utandırdı. O gün her yerde kimisi cami avlusundan kimisi eğlenceden kimisi farklı yerlerden çıkıp o tankların önünde siz bunu yapamazsınız, anti demokratik bir darbe girişimi yapamazsınız deyip karşısında çıplak elleriyle durdu. Ben milletimle gurur duyuyorum. Türk olmaktan ve bu cumhuriyetin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Ben Balıkesirli olmaktan gurur duyuyorum. Hepinizin de gurur duyacağı bir şehir olması için arkadaşlarımızla beraber gece gündüz çalışıyoruz, geleceğimiz aydınlık geleceğimiz huzurlu olsun, geleceğimizi dünyanın en güçlü devleti olsun diye gece gündüz arkadaşlarımızla siyaseti malzeme yapıp asıl derdimiz milletimize hizmet olmak koşuluyla çalışıyoruz. Ben tüm hemşerilerime bu 15 Temmuz akşamı gösterdikleri iradeden dolayı üç yıldır 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak üzere gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ediyorum.”

“KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİNDEN GEÇİT YOK”

Balıkesirlilere seslenen Vali Ersin Yazıcı ise, 15 Temmuz gecesi Balıkesir’de yaşanan olayları demokrasi nöbeti tutan binlerce vatandaş ile paylaştı.
Vali Ersin Yazıcı, hainlere geçit vermediklerini, bu ülkenin hiçbir çakıl taşını hiç kimseye vermeyeceklerini ifade ederek “FETÖ terör örgütü hainleri temizlenmeye devam ediyor. Bu ülke bizim, bu ülkenin bir çakıl taşını hiçbir kimseye vermedik, vermeyeceğiz. Aman dileyene eyvallah ama haddini bilmeyip bu millete isyan eden, karşı gelen ya da ne olduğu belli olmayan birilerinden emir alıp bu ülkeyi zapt altına almayı düşünen hayal eden hainlere de geçit yok. 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitiren 251 şehidimize rahmet ve minnetle anıyoruz. Demokrasi mücadelesine destek veren tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum.”dedi.

“KÖKÜ KAZINANA KADAR MÜCADELE SÜRECEK”
FETÖ’cü teröristleri kendilerini 1 dolara satan hainler olarak nitelendiren Vali Yazıcı, “15 Temmuz darbe girişimi tarihe düşen kara bir leke. FETÖ ile ilgili bizim mücadelemiz bunların kökü kazınana kadar devam edecek. Bunları bitireceğiz. 15 Temmuz’da yaşadığımız başkaldırı ihanetinden sonra vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, bu fedakârlık her türlü takdirin üstündedir. Balıkesirli hemşehrilerime ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz Millî İrade Meydanı’nda vatandaşlarımızla birlikte nöbet tutmak bizler için büyük bir onur. 15 Temmuz gecesi sadece vatan sevgimizle çıktığımız Balıkesir sokaklarında halkımızın desteğiyle güvenlik güçlerimiz bu hainleri,  teröristleri bertaraf etti. Bu hain darbe girişiminin başarısızlığa uğraması ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Balıkesir halkının da birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur.  Milli irade ve halkımızın bu güzel güç birliği sayesinde bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Bizlere milli irade ve demokrasinin hâkim olduğu bir gelecek sağlamak için canlarını feda eden 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Zaferi Şehitleri ve tüm Şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet, Gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından şehitlerin ruhu için dualar edilerek, Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde Sâlâ okunmasıyla program sona erdi.

Programa Vali Ersin Yazıcı ve eşi Hanife Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Vali Yardımcıları Şükrü Kara, Mustafa Çek, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanı Tuğgeneral Gültekin Yaralı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kınay, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.