DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.121.9051.949

DEMOKRASİ KAHRAMANI MİRZA VE TÜM !

Yayınlanma Tarihi :
DEMOKRASİ KAHRAMANI MİRZA VE TÜM !

Bandırma CHP İlçe Örgütü kongre yaklaşırken benzerine az rastlanır bir ön seçim duyurusuna tanıklık etti. Başını Dursun Mirza ve Mehmet Tüm’ün çektiği bir grup partili, başkan adaylığı için adı geçen Niyazi Yeloğlu, Gültekin Mutlu ve Gökhan Yankol’un da katılımıyla başkanın belirlenme sürecinde ön seçim yapılacağını açıkladı. Açıklamayı yapan Av. Volkan Gözükara, grubun delege olarak belirlediği ve delege seçilen parti üyelerine yönelik bir sandık konacağını açıklayarak başkan adayının bir tür ön seçimle belirleneceğini kamuoyuna duyurdu.

Yukarıdaki ortak açıklama ilk bakışta her ne kadar demokratik bir yöntem gibi görülse de asıl önemli olan kimlerin delege olarak yazılacağı gerçeği ve Tüm ile Mirza’nın bu sürece nasıl müdahale edeceğidir. Bir diğer önemli konu başkan adaylığı için adı hiç geçmemiş ama delege seçimlerinden sonra bir anda 4’ncü bir ismin sandığa girme çabası olacaktır. Adı başkanlık için hiç geçmeyen, elini kolunu sallayarak delege seçimlerinden sonra “sandığa gireceğim” diyen kişi en hafif deyimle “Emek hırsızı” olarak hafızalara kazınacaktır. Çünkü salı günü yapılan toplantının ardından başkan adayı olabilmek için Yeloğlu, Mutlu ve Yankol çalışmalarına başladı. Bu insanlar bir  delege fazla çıkartmanın derdindeyken, emek ve zaman harcarken birilerinin işaret ettiği 4’ncü bir kişinin delege sayısı belli olduktan sonra ortaya çıkması ne vicdana ne de siyasi etiğe uygun. Demokrasiye ve “emeğin en yüce değer” olduğuna inanan insanların da bu meseleye yukarıda yazdığım şekilde bakacağı bilinmeli. Başkan olmak isteyen kişiler şimdi çıkmalı ve bir  delege daha kazanmak için mahalle mahalle, sokak sokak  mücadele etmeli. Bu mücadelenin içinde yer almıyorsa da “Delege belli olduktan sonra ön seçime girerim” düşüncesini aklının ucundan dahi geçirmemeli.

DEMOKRASİ KAHRAMANI OLMAK KOLAY DEĞİL

Mehmet Tüm ve Dursun Mirza’nın ellerini taşın altına koyarak parti içi demokrasi adına adım atmaları kadar güzel bir şey olamaz ama burada “Hangi demokrasi?” sorusunu sormak zorundayız. Dursun Mirza ve Tüm oturup 400 delegeden aslan payını alarak delegelerin önüne sandık konacaksa bu “Demokrasi ve ön seçim” açıklamaları yalnızca başkan adayı olmak için yola çıkan insanların “Gazını alma,  sözde sandıkla oyun dışına itme” operasyonu olarak görülecektir. Aslan payını alan Tüm ve Mirza delegenin önüne sandık konduğunda “Şu adaya oyunuzu atın, onu başkan adayı yapın” derse hangi demokrasiden bahsedebiliriz? Demokrasinin işlerlik kazanması için delege seçiminde liyakat ve emeğin temel alınarak belirlemelerin yapılması gerekiyor. Bunun dışında delegenin kullanacağı oya kimse ipotek koymamalı. Seçilen delege kimi başkan adayı görmek istiyorsa ona gönül rahatlığıyla oyunu atabilmeli. Delege özgür iradesini kullanmalı, eleştirel olmalı. Birilerinin işaretine bakarak değil, aday adayı isimlerin sözlerine ve parti için yapacaklarına oy vermeli.

Konunun özeti: Dursun Mirza ve Mehmet Tüm bugün için “Demokrasi kahramanı” olarak görülebilir ama  “demokrasi kahramanı” olup olmadıkları bu süreçte izleyecekleri yöntem ve duruşlarıyla ortaya çıkacaktır. Birilerini işaret edip, delegeyi kendi isteği kişilerden oluşturacak ve sonra o delegenin oyuna ipotek koyacaklarsa bu demokrasi olmaz ve ne yazık ki isimlerini Bandırma’nın siyasi tarihine “Demokrasi yalancıları” olarak yazdırırlar.  Bugün parti tabanında en önemli güce sahip olan Mirza ve Tüm, başkan adayı olmak isteyen 3 kişiye eşit şartlarda mücadele etme imkanı sunmalıdır. Bugün her ikisi de “Demokrasi kahramanı” olarak isimlerini Bandırma siyasi tarihine yazma imkanına sahip. “Demokrasi kahramanı mı, yoksa demokrasi yalancısı mı ? ” olacaklarına kendileri karar verecek.

NOT: Sadece soldan yana bakmak yeterli değil, asıl önemli olan solun en önemli değeri “demokrasiye” işlerlik kazandırmaktır.

YORUM YAP