DOLAR31,1373% 0.1
EURO33,7969% -0.02
STERLIN39,5017% 0.03
FRANG35,4034% 0.16
ALTIN2.036,34% 0,21
BITCOIN1.761.1668.721

DELTA VARYANTI VE AŞI UYARISI

Yayınlanma Tarihi :
DELTA VARYANTI VE AŞI UYARISI

Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, ülkemizde çok daha bulaşıcı ve öldürücü olan Delta (ve plus) Varyantı vaka sayısının giderek arttığını ve Balıkesir’de de görüldüğünü belirtirken, “Kontrolsüz açılış süreci ile sanki hastalık bitti imajı yaratılıp, normal hayata dönmüşüz gibi maske kullanımı azalmış,fiziksel mesafe kurallarına uyulmamaya başlanmıştır. Kısıt koymamak ve önlemlere uymamak hastalığın yayılması için uygun ortam oluşturmaktadır.Bu nedenle beklemeksizin zamanı gelen aşılarımızı olmamız gerekmektedir.” dedi.

“TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK İÇİN TAM AŞILI ORANI YÜZDE 70-80 OLMALI”

Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan’ın açıklaması şöyle:
“Ülkemizde çok daha bulaşıcı ve öldürücü olan DELTA (ve plus) VARYANTI vaka sayısı giderek artmakta ve ilimizde de görülmektedir.1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren herhangi bir koşula bağlı olmadan kontrolsüz açılım süreci başlatıldı. 24.00’den sonra müzik yasağı dışında; delta varyantı bulunan Rusya, İngiltere gibi ülkelerden ülkemize seyahat kısıtlaması, karantina, şehirlerarası ve şehir içi ulaşım, turizm sektörü, düğünler vb. hiçbir kısıtlama kalmadı ve sadece yüksek olan 1. doz aşı oranları verilerek, sanki hastalık bitti imajı yaratılıp normal hayata dönmüşüz gibi maske kullanımı azalmış, fiziksel mesafe kurallarına uyulmamaya başlanmıştır.
Sağlık çalışanlarının tüm özverili çalışmalarına karşın, halen ülkemizde tam aşılı sayısı % 30’lara ulaşmamıştır.Toplumsal bağışıklıktan söz edebilmek için tam aşılı oranının %70-80’lere ulaşması gerekmektedir.
Ve ülke düzeyinde 5.000’in altına düşürülemeyen vaka sayıları, ne yazık ki 6-7 bine doğru tırmanmakta ve her gün 40’ın üzerinde ölüm gerçekleşmektedir.
Kısıt koymamak ve önlemlere uymamak hastalığın yayılması için uygun ortam oluşturmaktadır. Önümüzün bayram olması ve iller arası büyük hareketliliklerin yaşanması, ailelerin bir araya gelerek kalabalıklar oluşturması kaygılarımızı artırmaktadır.
Bu nedenle beklemeksizin zamanı gelen aşılarımızı olmamız gerekmektedir. Özellikle kalabalık ve kapalı alanlarda mutlaka maske takılması, fiziksel koşullara uyulması gerekmektedir.
Aksi halde hepimizin emeğine yazık olacak ve vaka sayılarının artması kaçınılmaz olacaktır.”

YORUM YAP