DOLAR31,1069% 0.2
EURO33,7025% 0.21
STERLIN39,4391% 0.11
FRANG35,3126% 0.2
ALTIN2.032,81% 0,01
BITCOIN1.619.803-0.215

DEĞİRMENBOĞAZI KUŞLARA YUVA OLDU

Yayınlanma Tarihi :
DEĞİRMENBOĞAZI KUŞLARA YUVA OLDU

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından doğal dokusuna saygılı bir şekilde düzenlenen Değirmenboğazı Tabiat Parkı , binlerce kuşa ev sahipliği yapıyor. Alana, 230 kuş evi yerleştiren Büyükşehir hem Selçuklu ve Osmanlı’dan günümüze ulaşan kuş evleri kültürünü Balıkesir’de yaşatıyor hem de ziyaretçilerine kuş cıvıltılarıyla huzur bir atmosfer sunuyor.

Balıkesirlilerin vazgeçilmez tabiat parkı Değirmenboğazı; 2 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nin doğal yapısına saygılı bir şekilde gerçekleştirdiği düzenleme çalışmalarıyla ziyaretçilerini güvenle ağırlıyor. Büyükşehir’in yerleştirdiği 230 kuş eviyle kuşlara yuva olan Değirmenboğazı; muhteşem doğası ve kuş cıvıltılarıyla ziyaretçilerine huzur veriyor.

Yaşam alanları günden güne azalan kuşların yaşam alanlarını genişletmeyi hedeflediklerini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’ndan Peyzaj Mimari Güliz Çetin, “Kuşların yaşam alanlarını daha korunaklı hale getirmek amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirdik.” dedi.

KORUNAKLI BİR YUVA OLDU

Kuş evlerini Değirmenboğazı gibi doğal alanlarda kullandıklarını belirten Peyzaj Mimari Güliz Çetin  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sayede kuşların olumsuz hava şartlarından etkilenmemesini sağlıyor, rahatlıkla yuvalarını kurabilecekleri, yavrularını yetiştirip doğaya salabilecekleri ortamları oluşturuyoruz. Çocuklarımızın ilgisini çekmek ve farkındalığını artırmak için de kuş evlerini rengârenk bir şekilde planladık. Buraya gelen ziyaretçiler, evlerin içinde birçok kuşun yuva yaptığını görebilirler. Kuş evleri hem güzel bir görüntü oluşturuyor hem de amacına hizmet ediyor.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP