DOLAR 32,8448 % 0.11
EURO 35,3067 % -0.01
STERLIN 41,8947 % 0.12
FRANG 36,9162 % 0.1
ALTIN 2.446,81 % 0,07
BITCOIN 66.438,38 -0.123
Yayınlanma Tarihi :

“DAHA İNSANCIL BİR ÇÖZÜM ŞART”

“DAHA İNSANCIL BİR ÇÖZÜM ŞART”

CHP Karesi Gençlik Kolları’nın sokak hayvanlarının uyutulmasına “dur” demek için gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Umut” adlı engelli köpek ilgi odağı oldu.. 6 yıl önce hastalığı nedeniyle Umut’un uyutulmasının gündeme geldiğini söyleyen hayvansever Leyla Hazar, “Sağlıklı, hasta, engelli hiç bir canlı uyutulmayı hak etmiyor…” dedi. 

CHP Karesi Gençlik Kolları, sokak hayvanlarının uyutulmasına “dur” demek için Alihikmetpaşa Meydanı’nda basın açıklamasında bulundu. CHP Karesi Gençlik Kolları Temel Haklar ve Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ceren Çamurtaş, “Barınaklara alınan hayvanların 30 gün süreyle bekletildikten sonra sahiplendirilmedikleri taktirde uyutulmalarına yönelik karar, biz hayvan severlerde derin bir üzüntü ve endişe yaratmaktadır. Bu karar sadece hayvan severlerin değil toplumun vicdanını da en derinden yaralamaktadır. Hayvan dostlarımıza yönelik böyle bir uygulama insanlık değerlerimize aykırıdır. Hayvanların uyutulması sorunun çözümü değildir. Bu sorunu çözmek için daha insancıl ve sürdürülebilir yöntemler geliştirmek zorundayız.Hayvanlarımızın barınaklara alınmasının temel amacı onların güvende ve yeni yuvalar bulmalarını sağlamaktır. Ancak yeterli bakım ve sahiplendirme çabaları gösterilmeden 30 gün sonunda hayvan dostlarımızın uyutulması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

“UYUTMAK YERİNE YENİ YUVALAR BULUNMALI”

Sokak hayvanlarına yönelik alınmak istenen karara tepki gösteren Çamurtaş sahiplendirme oranlarının yükseltilmesi için ciddi adımlar atılması gerektiğini söyledi. Çamurtaş; “Sosyal medya platformlarında bu konuda iş birliği yapmalı, can dostlarımızın yeni yuvalar bulması için hep birlikte seferber olmalıyız. Ayrıca sokak hayvanlarının sayısını en aza indirmenin yollarından biri kısırlaştırma çalışmalarının yaygınlaştırılmasıdır. Yerel yönetimler, veteriner klinikleri ve hayvan hakları örgütleri kısırlaştırma kampanyalarını desteklemeli ve bu konuda halkı bilinçlendirmelidir. Bu sayede kısırlaştırma sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesini engelleyecek ve barınaklara olan ihtiyacı azaltacaktır. Barınaklardaki hayvanlarımızın 30 gün sonunda uyutulması yerine onların yeni yuvalar bulmasını sağlamak daha insancıl çözümler geliştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu konuda atılacak her adım hem hayvanlar hem de insanlık için daha umut dolu bir geleceğin teminatı olacaktır.” diye konuştu.

Basın açıklamasına engelli köpeği “Umut” ile katılan ve “Sağlıklı, hasta, engelli hiç bir canlı uyutulmayı hak etmiyor…” diyen Leyla Hazar adlı hayvansever , çok önemli mesajlar verdi.

Hazar, “6 yıl önce Umut’un rahatsızlığı sonrası uyutulmasını önerdiler. Ancak verdiğimiz mücadele sonucu yaşama tutunduk. Arka ayaklarımız felç oldu ama yaşam doluyuz, biz çok mutluyuz. Görenler ‘ah yazık’ diye acıyorlar. Hayır yazık değil, Umut’a sevgiyle bakıyoruz, Umut da çok mutlu..” dedi.

CHP Karesi İlçe Başkanı Yücel Erişen, belediye meclis üyeleri ve hayvanseverler de basın açıklamasına katılıp destek verdi. Memet KOŞAR (balikesir24saat.com) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP