DOLAR31,1309% 0.08
EURO33,8179% 0.03
STERLIN39,4891% -0.01
FRANG35,3805% 0.09
ALTIN2.035,79% 0,18
BITCOIN1.755.5238.472

“SİYAH ÖRTÜ İŞGALİ, BEYAZ GİYSİ KURTULUŞU SİMGELİYOR”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“SİYAH ÖRTÜ İŞGALİ, BEYAZ GİYSİ KURTULUŞU SİMGELİYOR”

9 Eylül’de  Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü için düzenlenen kutlama töreni ile ilgili tartışmalar sürüyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Merkezi’nden sonra bu kez ÇYDD Edremit Şubesi bir açıklama ile 9 Eylül’deki mizansenin bazı çevrelerin iddia ettiği gibi bir kadının giysisini değil Edremit’in işgalden kurtuluşunu simgelediğini vurguladı. Açıklamada, “Yurdumuzun düşman işgalinde kurtuluşunda yapılan bu tarz geleneksel ve anlamı bölgede çok iyi bilinen etkinliklerin bile bazı basın organlarında toplumsal kutuplaşma aracı olarak gösterilmesini doğru bulmuyoruz. Bu tür ulusal günler ulus olarak bir arada olmamız gereken günlerdir. ” denildi.

ÇYDD Edremit Şubesi’nin Cumhuriyet Meydanı’ndaki açıklamasına dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaşın yanı sıra CHP İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, 25 ve 26. dönem CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, ÇYDD Balıkesir Şube Başkanı İsmail Erten de  katıldı.

ÇYDD Edremit Şube Başkanı Nedret Aldemir’in açıklaması şöyle:
“Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde Edremit Belediyesi ve derneğimizin Edremit Şubesi tarafından düzenlenen kutlama töreninde geleneksel olarak sergilenen bir mizansenin bazı basın organlarında amacından çok farklı şekilde işlenmesi nedeniyle bir açıklama yapmamız gerekmiştir.

“KADIN EDREMİT’İN KURTULUŞUNU SİMGELİYOR”

Edremit ve bölgesi 797 gün Yunan işgalinde kalmış ve bu işgal döneminde çok büyük acılar yaşanmıştır. İşgal günleri Edremit halkının belleğinde karanlık günler olarak kalmıştır. İşgalden sonraki yıllarda yapılan kutlama törenlerinde işgal altındaki karanlık günlerden işgalden kurtuluşa giden süreç gösterilerle anlatılmış ve içlerinden bazıları gelenekselleşmiştir. Bunlardan biri de işgal edilen ve özgürlüğü elinden alınan Edremit’i simgeleyen siyah giyimli, elleri bağlı bir kadının Kuvayı Milliye birlikleri ve efeler tarafından kurtarılarak ellerinin çözülmesi ve işgali simgeleyen siyah giysi yerine kurtuluşu simgeleyen beyaz giysi giydirilmesidir. Burada söz konusu olan bir kadın ve giysisi değildir; bu mizansende kadın Edremit’in işgalden kurtuluşunu simgelemektedir. Nitekim bu mizansen gelenek haline gelmiş olup yıllardır Edremit’in kurtuluş kutlamalarında yer almaktadır ve Edremit halkı tarafından önemi ve anlamı çok iyi bilinmektedir.

“KASITLI BİR SÖYLEM VAR”

Konunun özünden koparılarak bu mizansenin ‘halkın giyim tarzı üzerinden mesajlar içerdiği’ iddiasının ve söyleminin kasıtlı olarak yayıldığını görmekteyiz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak yurdumuzun düşman işgalinde kurtuluşunda yapılan bu tarz geleneksel ve anlamı bölgede çok iyi bilinen etkinliklerin bile bazı basın organlarında toplumsal kutuplaşma aracı olarak gösterilmesini doğru bulmuyoruz. Bu tür ulusal günler ulus olarak bir arada olmamız gereken günlerdir.  Basına ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

“KARALAMA KAMPANYALARI AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAK”

ÇYDD’nin basın açıklamasına katılan CHP 25 ve 26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm de sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşırken,  “9 Eylül Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü için düzenlenen kutlama töreninde geleneksel olarak sergilenen bir mizansenin bazı basın yayın organlarında amacından çok farklı şekilde işlenerek CHP’li Edremit Belediyesi ve Edremit ÇYDD Derneğini için yürütülen karalama kampanyasını esefle kınıyorum.” dedi.
Tüm’ün açıklaması şöyle:
“Atatürk ilke ve devrimleri ışığında; her kesimden bireyin çağdaş eğitim koşullarına kavuşması için mücadele eden , çağdaş birey ve çağdaş toplumun oluşması için; geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlere yatırım yapan Edremit Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin Edremit Cumhuriyet meydanında yaptıkları basın açıklamasına katılarak destek oldum.
Ne yazık ki çağdaşlıktan uzak güruhlar artık son çare olarak böyle mizansen olayları bile gündeme getirerek siyasi rant elde etmeyi hayal etmektedir.
Bugün bu olaylardan medet umanlar şunu çok iyi bilmelidirler ki amaçlarına ulaşamayacaklar. Bizi bölerek, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmeye çalışan zihniyetin huzurumuzu bozmaya yönelik bu çabaları sonuçsuz kalacak” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP