Yayınlanma Tarihi :

CUMHURİYET’İN ULU ÇINARLARINA VEFA

CUMHURİYET’İN ULU ÇINARLARINA VEFA

Balıkesir Kent Konseyi Şehre Vefa Meclisi üyeleri Cumhuriyet’in 100. Yılı’nda Balıkesir ve ilçelerinde yaşayan 1923 doğumlu vatandaşları ziyaret etti.  Ziyaretler sırasında duygu dolu anlar yaşandı. Balıkesir’in ayakta kalan ulu çınarları Cumhuriyet’in ilk dönemine ait çocukluk anılarını ve büyüklerinin Kurtuluş Savaşı anekdotlarını anlatarak geçmişi yad ettiler.

Ziyaretler hakkında açıklamalarda bulunan Balıkesir Kent Konseyi Şehre Vefa Meclisi  Başkanı  Gökmen Karadağ, ‘Bu projemizin fikir babası aslında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’dır. Kendisi ile yaptığımız bir görüşmede böyle bir çalışma yapmamızın anlamlı olacağını ifade etmesi ile bu projeye start verdik.” dedi.

Balıkesir’e eşi merhum Kemal Gürel ile bir de okul kazandıran emekli öğretmen Kadriye Gürel 100 yaşını gören ender insanlardan biri oldu. 

Kent Konseyi Şehre Vefa Meclisi  Başkanı Gökmen Karadağ, bu önemli çalışma ile ilgili şu bilgileri verdi:

“İlk olarak il sınırlarımız içersinde ikamet etmekte olan 1923 yılı doğumluları tespit ederek işe başladık. Yaptığımız araştırma sonucunda 14 ilçemizde 24 vatandaşımızı tespit ettik ama ne yazık ki 7 tanesi sağlık problemleri nedeniyle ziyarete uygun değildi. Bizde Karesi, Balya, Kepsut, Burhaniye, Edremit ve Susurluk ta bulunan kıymetli büyüklerimizin aileleri ile muhtarlarımız vasıtasıyla irtibata geçerek ziyaret talebimizi ilettik. Sağ olsunlar hiçbiri davet talebimizi geri çevirmedi. Yaptığımız ziyaretler kah hüzünlü anıları kah eğlenceli anıları dinledik. Ziyaretlerimiz esnasında en vurucu an götürdüğümüz hediyeler arasında olan şanlı Türk Bayrağımızı çıkardığımızda 100 yaşındaki ulu çınarların gözyaşlarını tutamamasıydı. Bizlerde bu sahne karşısında duygu dolu anlar yaşadık. Onların bu ziyaretimizden duyduğu memnuniyeti görünce bizler de ziyadesiyle mutlu olduk. Bu vesileyle Cumhuriyet’i bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi şükran, minnet ve dualar ile yad ederken. Al bayrak altında olmaktan gurur ve onur duyan tüm aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz.”

İŞTE YAŞAYAN ULU ÇINARLAR

Balıkesir ilinde yaşayan 1923 doğumlu vatandaşlarımız şöyle sıralanıyor:

Emine Çiçek (Altıeylül), AliTepeli( Balyalı), Ayşe Şen (Bandırma), Hanife Varol, Hümayum Yılmaz (Burhaniye), Zülfiye Yılmaz, Kazım Öztürk(Dursunbey), Raufe Gemici, Yazgülü Kocabıyık, Fatma Yürük, Muazzez Aktüs (Edremit) , Hacer İkizoğlu(Erdek), Ali Çetin (Gönen), Kadriye Gürel, Fecir Dağlı, Hatice Özdemir, Huriye Tekgül (Karesi), Halim Basım (Kepsut), Müslimat Teşi, Necibe Kerem (Manyas), Cennet Yarar (Sındırgı), Süheyla Aybartürk(Susurluk)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP