CUMHURİYETE CAN VEREN KADINLAR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

26 Kasım 2021 - 15:07

CUMHURİYETE CAN VEREN KADINLAR

CUMHURİYETE CAN VEREN KADINLAR
Son Güncelleme :

29 Ekim 2021 - 2:32

“Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez.” ATATÜRK

Türk Milleti’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği, tarih sahnesinde var olma mücadelesinin sonunda, acıyla, gözyaşıyla kan ve can vererek kazandığı cumhuriyetimizin 98’nci yılı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’nin doğum günü. KUTLU OLSUN.

Emperyalizme karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde, 7 den 70’e erkeğiyle birlikte yer alan hem cephede, hem cephe gerisinde üzerlerine düşen her türlü fedakarlığı yapan kadınlarımız için ne yapılsa azdır.

Bu toprakları vatan yapan kadınlarımızın ikisinin şahsında Milli Mücadelemizin kadın kahramanlarını anmak isterim.

İlki Gördesli Makbule:

1902 Yılında Gördes’te dünyaya gelen Makbule hanım, 1921 yılında Usturumcalı Halil Efe ile evlenmiştir. Müfrezelerle beraber akıncı olarak dağa çıkmış, Demirci, Gördes, Simav, Bigadiç, Sındırgı dağlarında çarpışmalara katılmıştır. Güvemdere Muharebesinin kazanılmasında önemli rol oynamıştır. Makbule Hanım 17 Mart 1922‘de Akhisar-Sındırgı arasında Koca Yayla’da yapılan çarpışmada şehit olmuştur. (Balıkesir’de Milli Mücadele Önderleri- S.211- Zekeriya Özdemir)

İkincisi Nazife Kadın :

Bigadiç’in Yukarıdevrek köyü Kavakalanı mahallesindendir Nazife Kadın. Yunanlılar Nazife Kadın’dan müfrezelere ilişkin bilgi istemiştir. Müfrezelere ekmek getirip-götürdüğü için müfrezelerin bulunduğu yeri bildiği halde bir şey söylememiştir. Yunanlıların olağanüstü baskılarına karşı yine de konuşmamıştır. Nazife Kadın son kertede Yunanlıların yüzlerine karşı alenen “Bilsem de söylemeyeceğim” diye karşılık vermiştir. Bunun üzerine küplere binen Yunanlılar, Nazife Kadını fırına atmak suretiyle diri diri yakarak şehit etmişlerdir. (Kuvayı Milliyecilikten Valiliğe: İbrahim Ethem Akıncı.S.95 –İsmail Oğuz)

Ayrıca, Halide Onbaşıyı, Nezahat Onbaşıyı, Halime Çavuşu, Kara Fatma’yı, Şerife Bacı’yı, Döne Kadını, Kılavuz Hatice kadını, Tayyar Rahime Hanımı, Senem Ayşe gibi Cumhuriyetimize can katan daha niceleri…

Bu büyük mücadelenin sonunda, Cumhuriyetimiz kadınlarımıza her alanda haklarını teslim etmiş, her alanda kadın erkek eşitliğini sağlamıştır.

Ne yazık ki, Cumhuriyetimizin kazanımlarının ve hakların törpülendiği, kadın cinayetlerinin yaşandığı bir süreci üzülerek yaşamaktayız. İnanıyoruz ve biliyoruz bu günler de geçecek.

Başta büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu güzel vatanı, ay yıldızlı bayrağı, cumhuriyetimizi bizlere armağan edenleri sayı ile anıyorum. 29.10.2021

YAŞASIN CUMHURİYET

Ayhan Öztürk

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.