DOLAR31,0084% 0.3
EURO33,5544% 0.28
STERLIN39,1336% 0.22
FRANG35,2086% 0.36
ALTIN2.016,14% 0,20
BITCOIN1.605.6010.118

“CUMHURİYET VAZGEÇİLMEZİMİZ, ATATÜRK OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Yayınlanma Tarihi :
“CUMHURİYET VAZGEÇİLMEZİMİZ, ATATÜRK OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Edremit’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Akçay Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen fener alayı ve ünlü şarkıcı Teoman’ın katıldığı Cumhuriyet konseri ile büyük bir coşku içerisinde kutlandı. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Nasıl ki her eserin bir adı, bir de imzası varsa, ülkemizin en büyük eserinin adı Cumhuriyet imzası da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Şunu da ekleyelim ki, cumhuriyet vazgeçilmezimiz, Atatürk olmazsa olmazımızdır.” dedi.

CHP Edremit İlçe Başkanlığı tarafından İkizçay Mahallesi’nden Akçay Cumhuriyet Meydanı’na düzenlenen fener alayına binlerce kişi katıldı. Fener Alayı’ndan sonra Cumhuriyet konserinde sanatçı Teoman sahne aldı. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir konuşma yaparak halkın Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Arslan, “ Kanla ve İrfanla kurduğumuz 98 yaşındaki cumhuriyetimizin doğum günü kutlu olsun. , Cumhuriyet; bağımsızlık ve kahramanlık destanımızın tacıdır. Atatürk’ün ifadesiyle cumhuriyet, fazilettir. Kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet, Atatürk’ün ‘en büyük eserimdir’ diye tarif ettiğidir. Cumhuriyet; dağlarımız gibi yüce, denizimiz gibi eşsiz, bu akşam söylenecek şarkılar gibi güzeldir. Nasıl ki her eserin bir adı, bir de imzası varsa, ülkemizin en büyük eserinin adı Cumhuriyet imzası da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Şunu da ekleyelim ki, cumhuriyet vazgeçilmezimiz, Atatürk olmazsa olmazımızdır.” dedi.

“CUMHURİYET BİR ŞARKI SÖYLESE, ACABA NE DERDİ”

Başkan Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sevgili Teoman’ın şarkılarıyla sizleri baş başa bırakmak istiyorum ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. ‘Cumhuriyet; bir şarkı söylese, acaba ne derdi?’ diye düşünüyorum. Herhalde Teoman’ın o şarkısındaki nakaratı haykırarak, ‘bugün benim doğum günüm’ derdi diyorum. biz de ‘iyi ki doğdun cumhuriyet’ diyoruz. Sevgili Teoman, ‘rüzgar gülü’ şarkısında ‘bir yaz günü, hiç bu kadar üşüdün mü?’  diyor ya… ‘Yaz günü, hiç üşüme mi olur?’ demeyin. Çünkü biz, bir sonbahar günü cumhuriyetle ısınanlarız. Bizi cumhuriyetle buluşturan gazi meclise Edremitlilerin şükranlarını sunarız. Sonra şunu düşünüyorum… Cumhuriyetin önemini, değerini, kıymetini bilenler bir şarkı mırıldansa, herhalde Teoman’ın şarkısındaki gibi ‘senden önce, senden sonra’ derlerdi. Çünkü bilirler ki; bir cumhuriyet öncesi vardı, bir de cumhuriyet sonrası vardır. Ben de diyorum ki; ne mutlu cumhuriyeti anlayanlara, ne mutlu cumhuriyete sahip çıkanlara… Sevgili gençler, bazıları Teoman’ı, ‘istanbul’da sonbahar’ şarkısıyla hatırlar. Ama herkes, ‘istanbul’da sonbahar’  deyince, aslında hep bir şeyi hatırlar; İstanbul’da sonbahar deyince, Kasım ayını hatırlar, Atatürk’ü hatırlar. O şarkı gibi hüzünlenir. Hatırlamakla kalmaz, tıpkı o şarkıdaki gibi birde ‘ah burda olsan’der. Ben de diyorum ki, ‘ iyi ki vardın Atatürk, iyi ki varsın Atatürk’. Tüm Edremitlilerle birlikte seni saygıyla anıyoruz”

Ardından Cumhuriyet konserinde sanatçı Teoman sahne aldı. Bir döneme damga vurmuş eserlerini seslendirdi.

(balikesir24saat.com)

YORUM YAP