DOLAR31,3568% 0.38
EURO34,0266% 0.43
STERLIN39,7379% 0.42
FRANG35,4779% 0.39
ALTIN2.102,25% 2,41
BITCOIN1.970.6853.588

CUMHURİYET NE DEMEK?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
CUMHURİYET NE DEMEK?

Cumhuriyet nedir, sorusuna internet sayfalarından biri şöyle yanıt vermiş:

“Cumhuriyet, hükümet başkanının, kamu tüzel kişiliğini temsil eden bir heyet tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu oligarşi kavramının zıttıdır. Aynı zamanda, “Türkiye Cumhuriyeti” örneğinde olduğu gibi, cumhuriyetle yönetilen ülkelere de cumhuriyet adı verilir.”

Aynı soruya Türk Dil Kurumu’nun yanıtı ise daha kısa olmuş:

”Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi. Türk Dil Kurumu bir örnek de vermiş: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’tür.”

Sözlüklerden kavram arayıp o kavramın anlamına bakmanın şarkılardan fal tutmaya benzer bir yanı var. Çünkü sözlükler kavramın anlamını anlatmak yerine tanımlamak, özetlemek ve bilgilendirmek amacını taşıyor.

Cumhuriyet’in anlamını ise sözlüklerin bahsettiği millette ve milleti var eden yurttaşlarda aramak gerekiyor belki de. Yurttaşın kölelikten, tebaa olmaktan, boyun eğmekten kurtulup; birey olmasını, haklarının sahibi ve koruyanı olmasını ve kendi seçtiği temsilciler ile kendi ülkesini yönetmesini ifade eden cumhuriyet kavramındaki satır aralarını görüp anlamamız lazım.

Şiddete uğrayan, hakaretler ile gününü geçiren ve susup beklemekle ömür tüketen kadınlarımızın haklarını arayamadıkları ya da haklarını aradıklarında öldürüldükleri bir ülkede cumhuriyet, hukuk ve adalet sistemi ile onların yanında ise gerçekten cumhuriyettir.

Sendikal haklarını aradığı için işinden atılanın, hakkını aradığı için içeri atılanın, düşündüğü ve yazıp çizdiği için mahkum olanın hak arama ve ifade özgürlüğünü kullanabildiği yerdir cumhuriyet.

Sisteme karşı dahi olsa sadece düşüncesini ifade ettiği için suçlanmayan ve mahkum edilmeyenlerin yeridir cumhuriyet.

Kardeşin kardeşi kırıp dağıtmadığı, hak arayanın hak gasp edene karşı güçlü olduğu ve hukukun üstünlüğünün yurttaşlarca kabul edildiği yerdir cumhuriyet.

Sanata tükürülmediği, kitapların yasaklanmadığı, yazarların özgürce yazabildiği ve yurttaşların adalete inandıkları yerdir cumhuriyet.

İnsanların kazalarda ölmediği, ölenlerin fıtratında ölüm olduğunun söylenmediği ve sermayenin daha fazla kazanması için insanların harcanmadığı yerdir cumhuriyet.

Kimsenin kimsenin hakkını, canını, malını çalmadığı ve el koymadığı yerdir cumhuriyet.

Adliyelerin değil kütüphanelerin kalabalık olduğu yerdir cumhuriyet.

Haklarının bilincinde olan ve hakları için emek veren yurttaşların nefes aldığı yerdir cumhuriyet.

Saygının ve bilincin her şeyden önce geldiğinin farkında olan insanların yaşadığı yerdir cumhuriyet.

Cumhuriyet ne demek?..

Cumhuriyet, aldığın nefestir.

Cumhuriyet, özgür yaşamanın toprağıdır.

Cumhuriyet sen demek; asla ben demek değil.

Cumhuriyet siz demek, asla biz demek değil.

Cumhuriyet ne demek?..

Kendini bilmek ve yurduna inanmak demek.

YORUM YAP