Yayınlanma Tarihi :

CUMHURİYET KADINLARI ŞEHİTLERİ ANDI

CUMHURİYET KADINLARI ŞEHİTLERİ ANDI

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Balıkesir Şube yönetimi tarafından “Çanakkale Şehitleri” başta olmak üzere  tüm şehitler için lokma hayrı düzenlerken, Türk kadınının Çanakkale Savaşları’nın gizli kahramanı olduğu vurgulandı.

Lokma hayrı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Dernek yönetim kurulu üyesi Necla Bilener, 3 Kasım 1914 de başlayan Çanakkale savaşlarının 9 Ocak 1916’ya kadar aralıklarla yaklaşık 14 ay sürdüğünü söyledi. 18 Mart 1915 de deniz harekatının ardından çok kanlı savaşların cereyan ettiğini, dönemin en güçlü silahlarına sahip olan itilaf devletlerinin 9 Ocak 1916 da Çanakkale’yi terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan Bilener, “Çanakkale, stratejik konumu ile Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan önemli geçitlerden biridir. Çanakkale savaşları, milli mücadelenin en önemli güç kaynağı olan milli şuurun, ilk defa büyük bir güç olarak kendini göstermesi bakımından da çok önemlidir” dedi.

“Türk kadını cephe gerisinde destek verdi”

Çanakkale savaşında ölüm kalım mücadelesi veren Türk milleti ordusunun, basını ve istihbaratı ile yardım cemiyetleri gibi tüm unsurları ile kadın, erkek, çocuk, yaşlı 57. Alayın komutanı Gazi Mustafa Kemal ile Seyit Onbaşıyla, Balıkesir Lisesi Keşşafları ve bir çok kahramanla zaferin kazanıldığını dile getiren Bilener, “Özellikle Balkan savaşlarında tecrübe kazanan Türk kadını, savaş sürecinde açtıkları derneklerle büyük fedakarlıkla ve gayretle çalışarak asker evlatlarını cephede kaderine terk etmemiştir” diye konuştu.

“Türk kadını Kuvva-ı Milliye’nin içinde yer aldı”

Türk kadınının birçok konuda önemli hizmetlerde bulunduğunu belirten ve bu konuda örnekler veren Bilener, “Türk kadını, Çanakkale savaşının gizli kahramanıdır. Kayıplarını büyük bir metanetle karşılayarak vatan sağ olsun demiştir. Türk kadını bugün, hala şehit veriyor olmasına rağmen metanetle sonsuza dek vatan sağ olsun diyecektir” diye konuştu.(balikesir24saat) 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP