DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

“CUMHURBAŞKANI’NIN TALİMATLARI BALIKESİR İÇİN GEÇERLİ DEĞİL Mİ”

“CUMHURBAŞKANI’NIN TALİMATLARI BALIKESİR İÇİN GEÇERLİ DEĞİL Mİ”

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışanların, emekçilerin ekmeğiyle oynanmaması yönünde ki talimatlarını anımsatırken, “Görüyoruz ki bu talimatlar Balıkesir için geçerli değil” dedi.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı , bugün düzenlediği, basın toplantısıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki ‘işçi çıkışları’nı gündeme getirdi.

‘İŞÇİ ÇIKIŞLARI DEVAM EDECEK (Mİ?)
CHP’li Sarı şu açıklamayı yaptı:
‘31 Mart tarihinden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yücel Yılmaz ve ekibinin yönetimine geçti. 31 Mart tarihi itibariyle kentimizde göreve geldikleri gibi. haşere ilaçlama, mezarlıkların temizlenmesi ile ilgili firmayla sözleşmeler dolmadan 3-5 ay öncesinden sözleşmeler fesih edilerek ilk önce orada çalışan işçilerin ekmekleriyle oynadılar. Bu işçilerin büyük bir çoğunluğu işsiz kaldı. Bu işten çıkarmalar, iş akitlerinin feshi veya dolaylı yoldan çalışan emekçi kardeşlerimizin iş imkanlarının sınırlandırılması süreci sadece bununla sınırlı kalmayarak devam etti. Personel A.Ş’den ve değişik müdürlüklerde görev yapan birçok çalışanın işlerinden el çektirilmeleri ve bu sürecin baskıyla emekliliğe zorlanmalarıyla da devam ettiği, önümüzdeki aylarda bu sayının çok daha fazla artacağı yönünde şikayetler tarafımıza ulaştı’

‘700- 800 İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILDI’
Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:
‘Şu anda bize ulaşan rakamlar 700 ila 800 civarında işçinin Büyükşehir Belediyesi, bağlı kurumları, iştirakleri, BASKİ olmak üzere birçok biriminden işçilerin işiten çıkarıldığı, emekliliği yaklaşanların baskıyla emekli olmaya zorlandığı ve bu anlamda emekli olmayan veya ayrılmak istemeyenlerin de ilçeler arasında tayin yapılarak aile bütünlüğünü bozacak tarzda zorlayıcı bir durumla karşı karşıya bırakıldığını şahit oluyoruz, duyuyoruz ve bu sitemleri, şikayetleri alıyoruz. Bugün kentimizi yönetenler ve ülkemizi yönetenlerin talimat ve söylemlerini televizyonlardan net bir şekilde izliyoruz. Çalışan, emekçinin ekmeğiyle oynanmaması yönünde ülkemizi yöneten Cumhurbaşkanımızın talimatlarında net bir şekilde izliyoruz. Ama görüyoruz ki bu talimatlar Balıkesir için geçerli değil…’

‘KAÇ İŞÇİNİN İŞİNE SON VERİLDİ’ SORUSU YANIT BEKLİYOR
‘Bugün Büyükşehir Belediyesi’nde 700-800, belki de her geçen gün yeni işçi çıkışlarıyla beraber çok daha yukarılara doğru arttığını duyduğumuz, gördüğümüz bir süreç yaşanıyor. Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir soru önergesi vermiştik. Bu soru önergesine hala cevap alabilmiş değiliz. Bu önergede şu sorulara yanıt istemiştik.
– 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde, bağlı şirketlerde, iştiraklerinde ve BASKİ’de çalışan işçilerden kaç tanesinin işine son verilmiştir?
– Kaç kişinin sözleşmeleri dolduğu için veya farklı gerekçelerle iş çıkışı verilmiştir.
Bu konuda ayrıntılı dökümün hazırlanarak grubumuza verilmesini talep etmiş olmamıza rağmen, gündemin bu kadar hassas olduğu konuda açıklayıcı, net bir bilgi alabilmiş değiliz.
Bu çağrımızı sizlerin huzurunda yenilemek için bu basın toplantısını düzenledik. Büyükşehir Belediyesi’nin, bağlı şirketlerinin, iştiraklerinin, BASKİ’nin bünyesinde işten çıkarılmış kaç işçi vardır? Çünkü biliyoruz ki Bio-fest firmasıyla vaktinden önce sözleşme fesih edilerek ilçelere devredilmiş olan böcek ilaçlama, mezarlıkların temizleme işi ilçe belediye başkanlıklarına devredildi.’

‘ÇALIŞAN DA VATANDAŞ DA MAĞDUR OLDU’
‘Bu arada hem buralarda çalışan işçilerimiz mağdur oldu, hem de bu hizmeti vermekteki plansızlık ve düzensizlikten kaynaklı vatandaşlarımız mağdur oldu. Biliyoruz ki; bu süreç plan ve program dahilinde yürütülmesi gerekiyor. Bugün kentin birçok noktasında böcek ilaçlamasıyla ilgili şikayetler alıyoruz. Bugün şehri yönetmek üzere gelmiş olanlar geldikleri gibi sözleşmelerini fesih ederek 400 tane işçiyi kapı önüne koyarak hem işçileri hem de vatandaşı bu hizmetten mahrum bırakarak böcekle, sinekle boğuşmak zorunda bırakmışlardır’

‘İŞÇİNİN EKMEK MÜCADELESİ BİZİM DE MÜCADELEMİZ’
‘Biz buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; belediyemiz bünyesinde çalışan işçilerimizin, emekçilerimizin ekmeğinin mücadelesi, bizim de ekmeğimizin mücadelesidir. Bunun hesabının en kısa zamanda çıkararak kamuoyu karşısında kaç kişiyi işten çıkardıklarını açıklamaları gerekiyor. Bize gelen rakamlar doğru mu? 780 civarında işçinin, çalışanın, emekçinin işine son verildiği veya emekliliğe zorlandığı yönünde bilgiler gelmektedir. Bu konuda ayrıntılı bir cevabı Büyükşehir Belediye Başkanlığından bekliyoruz. Biz bunu sormaya ve sorgulamaya devam edeceğiz. İşçi kardeşlerimizin hakkı için de mücadele edeceğiz’ Coşkun YAMAN (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP